Kafein kısa vadede vücuduma etki etmiyor

uguremree35

Zeptopat
Daha fazla  
Arkadaşlar lise son öğrencisiyim, hem sınavlar hem spor olsun bunlara fiziksel olarak daha fazla odaklanmak amaçlı günlük 400 mg kafein tüketiyorum fakat hiçbir etkisi olmuyor. Nasıl bir diyet yapıp da yeniden kafeinin etkisini hissedebilirim?

Her gün kullanırsan bir yerden sonra direnç oluşuyor. Bir hafta boyunca kafeini kes. Çay kahve kola çikolatayı bırak. Ben 200 mg aldığımda bile etkisi bayağı yüksek oluyor.

Direkt hap şeklinde alıyorum. Zaten genelde de kahve çay vb. şeyler tüketmiyorum. Tavsiyen için teşekkürler 1 hafta sonra geri dönüş yaparım.

Arkadaşlar lise son öğrencisiyim, hem sınavlar hem spor olsun bunlara fiziksel olarak daha fazla odaklanmak amaçlı günlük 400 mg kafein tüketiyorum fakat hiçbir etkisi olmuyor. Nasıl bir diyet yapıp da yeniden kafeinin etkisini hissedebilirim?
Hocam kafein toleransı kişiden kişiye çok değişebilir ve bu değişkenlikteki en önemli nedenler genetik faktörler ve boy kilo endeksidir o yüzden kimisi 200 mg alınca bile titremeye başlayabilirken, kimisini bir gram bile kesmiyor. Sonuçta kafein dediğimiz şey beyindeki adenozin adlı bir nörotransmitterin reseptörlerine bağlanarak çalışır ve eğer kişi kiloluysa kandaki kafeinin dağılması daha uzun süreceğinden etkisini diğer insanlara göre daha zor görür. Kafeini mümkün olduğunca gerektiği günlerde kullanın çünkü her gün kullanmak(400 mg gibi sağlıklı bir insan için güvenli bir değer de olsa) vücudunun direnç geliştirmesine sebep olur ve bu direncin etkisi geçene kadar hiç bir faydasını göremezsin. Ben 2-3 gün alıyorum ve 4-5 gün kullanmıyorum. Gerektiğinde döngü tekrar başlıyor. Ayrıca konudan bağımsız olarak, ben 600 mg üstüne çıktığımda birden kendimi dünyanın zirvesindeymiş gibi hissediyorum yani sanki tüm kurduğum hayalleri mi gerçekleştirecek potansiyeli taşıyormuş gibi ama bu etki geldikten 5-10 dakika sonra yavaş yavaş kendi mi depresif hissetmeye başlıyorum ve daha 5-10 dakika önce yaptığım planları çöpe atıyorum. Bu arada çok uzun süre düzenli olarak kullanımında bağımlılık geliştirmeniz mümkün ve bu da çok olumsuz sonuçlar doğurabilir ama kendi güvenli dozajınızı hesaplayıp belirli periyotlar halinde kullanmanızda , eğer herhangi bir kronik rahatsızlığınız yoksa , sağlık açısından sakınca yoktur.

Yeni konular

Geri
Yukarı