Kali Linux (Dual boot) Wireless root olmuyor

TRackeN

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle selam arkadaşlar umarım gününüz iyi geçiyordur. Şimdi benim sorunum şu: Ben bundan birkaç ay önce bilgisayarıma Dual boot olarak Kali Linux kurdum fakat bir türlü Wireless yoluyla internete bağlanamadım wireleesim olduğu halde. TP-Link TL-WN821n TP-Link TL-WN821n 300Mbps 11n Wi-Fi USB adaptör TP-Link TL-WN821N TP-Link TL-WN821N 300Mbps 11N Wi-Fi USB Adaptör : Amazon.com.tr: Bilgisayar
Kullandığım Wireless buydu araştırdım ettim eyledim kimi yer uygun diyor kimi yer uygun değil diyor. Kafam çok karıştı bu süreç içerisinde hevesim vardı bu işe kaçtı maalesef her kafadan farklı şeyler duymak canımı sıktı, o kadar uğraş, bilgisayar başında göz patlattığım o gecelerin sonunucunun tekrar başarısızlıkla sonuçlanması beni mental olarak etkiledi. Bir de bu sorun yetmezmiş gibi Kali Linux'ta kalıcı root da olamıyorum kodları doğru giriyorum şifreyi giriyorum. Oturumu kapatıp tekrar root hesabıma girmek istediğimde giremiyorum. Kali Linux'u sanal motor olarak kullandığımda root olabiliyordum fakat Dual Boot'ta root olamıyorum. Kali Linux Dual Boot'u ilk kurduğumda internet vardı vardı ama Wireless yoluyla değil Ethernet yoluyla bağlanmışım gibi görünüyordu fakat ben direkt modeme bağlıydım zaten bilgisayar masaüstü değil laptop. Neyse birkaç video izledim, kod yazıyorlar bir şeyleri güncelliyorlar terminal üzerinden e bende deniyeyim dedim belki olur yaptım denedim bir de ne olsun, internet tamamen gitti şu an internete Linux'ta hiç internet yok sıfır. Şunu düşünüyorum önerdiğiniz bir Wireless varsa onu alıp, Kali Linux'u tekrar sanal makine olarak kurup işlemleri tekrar mı yapsam? Şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım...

Son düzenleyen: Moderatör:
Attığınız site uyumlu diyor. Ayrıca yazdığınıza göre terminale kod yzdıktan sonra olmuş. Bu yüzden soeunun yazdığınız koddan kaynaklanabileceğini düşünüyorum. Linux bilginiz ne kadar bilmiyorum tabii.

Öncelikle.
Servis kapatmış olabilirsin.
sudo systemctl status NetworkManager
Ve.
sudo networkmanager status
Yazdığında deaktif ise.
sudo systemctl enable NetworkManager
Yazarak aktif edebiilirsiniz.
Eğer çalışmıyorsa.
sudo systemctl start NetworkManager
Yazarak başlatabilirsiniz.

Zaten aktifse:

Bu konuda yazdığım adımları takip edin.

2. olarak.
sudo networkctl list
İle bak. Bir problem varsa.

Sudo networkctl reconfigure WLAN0.
Burada WLAN0 yerine başka bir şey yazman gerekebilir. O yüzden reconfigure sonrası W yaz boşluk bırak ve Tab tuşuna baş otomatik tamamlıyor zaten.

Root kısmına gelecek olursak oluşturdğunuz kullanıcı ile değil root ile giriş yaparsanız sürekli root izniniz olur. Ya da kendi oluşturduğunuz kullanıcıyı siler root ile takılırsınız. Ama önerilmez ve önermiyorum. Root ile izin de vermiş oluyordun ve bu tehlike arz ediyor. O yüzden sudo ile geçici root izni vermek daha sağlıklı. Hatta gerekmedikce sudo komutu da kullanmayınız bence.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı