Çözüldü KDE internet bağlantısı kesilmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

enes5519

Hectopat
Daha fazla  
Arch Linux'umu kurduğumda GNOME olarak kurmuştum fakat canım KDE kullanmak istedi ve GNOME'u kaldırıp KDE kurdum.

[CODE title="Remove GNOME and Install KDE"]pacman -Rcsn gnome gnome-extra
sudo pacman -S plasma[/CODE]

Bağımlılıkları da kaldırdığından dolayı tabii bazı sorunlar oluşabileceğini tahmin etmiştim. Örneğin: Video sorunumu GStreamer eklentilerini indirerek problemi çözdüm. Fakat CPU çok fazla kullanıldığında bir anda internet bağlantısını kesiyor. Aklıma bir şey gelmediği için de aratamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Arch Linux'umu kurduğumda GNOME olarak kurmuştum fakat canım KDE kullanmak istedi ve GNOME'u kaldırıp KDE kurdum.

Bağımlılıkları da kaldırdığından dolayı tabii bazı sorunlar oluşabileceğini tahmin etmiştim. Örneğin: Video sorunumu gstreamer eklentilerini indirerek problemi çözdüm. Fakat CPU çok fazla kullanıldığında bir anda internet bağlantısını kesiyor. Aklıma bir şey gelmediği için de aratamadım.

sudo systemctl reenable NetworkManager.service
sudo systemctl restart NetworkManager.service

Kablosuz bağlantı için.
sudo networkctl reconfigure wlan0
Burada WLAN0 yerine başka bir şey yazman gerekebilir. O yüzden reconfigure sonrası W yaz boşluk bırak ve Tab tuşuna baş otomatik tamamlıyor zaten.

Bağımlılıkları da kaldırdığından dolayı tabii bazı sorunlar oluşabileceğini tahmin etmiştim. Örneğin: Video sorunumu gstreamer eklentilerini indirerek problemi çözdüm. Fakat CPU çok fazla kullanıldığında bir anda internet bağlantısını kesiyor. Aklıma bir şey gelmediği için de aratamadım.

sudo systemctl reenable NetworkManager.service
sudo systemctl restart NetworkManager.service

Kablosuz bağlantı için.
sudo networkctl reconfigure wlan0
Burada WLAN0 yerine başka bir şey yazman gerekebilir. O yüzden reconfigure sonrası W yaz boşluk bırak ve Tab tuşuna baş otomatik tamamlıyor zaten.

Çözüm
Teşekkür ederim. Yazdığın çözüm işime yaradı fakat nedense WebRTC kullanınca çok fazla CPU tüketiyor. KDE'den mi kaynaklıdır acaba GNOME'da en fazla olan şey bilgisayarın kasmasıydı tabii bu sorunu Chromium'da fazla hissetmedim ama Firefox'ta baya yaşıyorum.

Teşekkür ederim. Yazdığın çözüm işime yaradı fakat nedense webrtc kullanınca çok fazla CPU tüketiyor. KDE'den mi kaynaklıdır acaba GNOME'da en fazla olan şey bilgisayarın kasmasıydı tabii bu sorunu Chromium'da fazla hissetmedim ama Firefox'ta bayağı yaşıyorum.

Çözülmesine sevindim. Çözüldü olarak işaretleyebilirsiniz.

KDE biraz kaynak tüketir en az kaynak tüketimi LXDE ve Xfce4 ile oluyor. 300 ile 500 MB arası RAM yiyor.

Hocam bende işaretlemek istedim fakat nasıl yapacağıma dair bir fikrim yok. Ya genelde tutum GNOME çok tüketirdir ya hocam ama GNOME'da daha performanslıydı açıkçası ve birçok kısayolunu da engelliyor KDE ayar yapmak falan lazım. Hocam pencere yöneticisi kullanmayı planlıyorum öneriniz varsa konuya beklerim.

Hocam bende işaretlemek istedim fakat nasıl yapacağıma dair bir fikrim yok. Ya genelde tutum GNOME çok tüketirdir ya hocam ama GNOME'da daha performanslıydı açıkçası ve birçok kısayolunu da engelliyor KDE ayar yapmak falan lazım. Hocam pencere yöneticisi kullanmayı planlıyorum öneriniz varsa konuya beklerim.

Sağ altta çözüm işareti olmalı hocam.
Pencere yöneticisi olarak i3wm öneriyorum hocam. Bende i3wm kullanıyorum. Hem bulabilecevin kaynak geniş hem de aşırı zor değil bence. Bir sorunuz olursa da konu açıp beni etiketleyin yardımcı olurum. Ayrıca birçokta değerli hocam var Linux konusunda onlarda yardımcı olur.

2021-12-11_21-31.png

Son düzenleme:
Bana o iconlar anca gözüktü ve sanırım bir moderatör arkadaş çözüldü yaptı sağolsun. Yardımların için tekrar teşekkürler. Ben de i3'ü araştırıyordum tam da ;D

i3 konusundaki kaynaklarım. Kesinlikle tavsiye ederim. Eric dubouis arcolinux Config'i de çok iyi kaynaktır benim için halen arada bir bakarım.

İsterseniz rehberde hazırlayabilirim.

Geri
Yukarı