Kali Linux nasıl kurulur?

Graphical Install seçeneğinden ilerleyiniz. Gerisi size kalmış sistemi nasıl yapılandırmak istediğinizle alakalı.

Genel kullanım için kuracaksanız asla tavsiye etmeyiz. Kali Linux genel kullanım için değil, Penetrasyon Testleri, Bilişim Ağları Güvenlik Testleri, Tersine Mühendislik vs. Hacking için yapılandırılmış bir işletim sistemidir.

Son düzenleme:
Kurulumu tamamladım ancak simple-cdd çalıştırıyor kısmında takılı kaldı. Bende flash diski çıkartıp bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar açtığımda sorunsuzca giriş yaptım. Şu anlık bir sıkıntı yok gibi duruyor. Bu durum ilerileyen zamanlarda bana sıkıntı çıkartabilir mi?

Graphical ınstall seçeneğinden ilerleyiniz. Gerisi size kalmış sistemi nasıl yapılandırmak istediğinizle alakalı.

Genel kullanım için kuracaksanız asla tavsiye etmeyiz. Kali Linux genel kullanım için değil, penetrasyon testleri, bilişim ağları güvenlik testleri, tersine mühendislik vs. hacking için yapılandırılmış bir işletim sistemidir.

Evet biliyorum, genel kullanım için uygun değil ancak açıkçası en çok ilgimi çeken distro bu oldu bu yüzden Kali ile başlamak istedim. Normal Windows kullanır gibi kullanamaz mıyım Kali'yi?

Bilgisayara kurup deneyimleri kalıcı hâle getirmek için Debian öneririm.
Kali Linux ile yaramazlık yapacaksanız bilgisayara kurmayın. Hele bu bilgi seviyesiyle...
Canlı (Live) modda kullanın. Kullandığınız bilgisayar da gözden çıkaracabileceğiniz bir şey olsun.

Yaramazlık yapmayacağım yalnızca daha güvende olmak istiyorum. Çok yakın bir zamanda Windows kullanırken hacklendim ve benim için çok önemli olan Google hesabım çalındı. Geri almak için Google ile iletişime geçmiş olsam da alamadım. O günden sonra Linux kullanmaya karar verdim. En dikkatimi çeken dağıtım ise Kali olduğu için Kali kurmaya karar verdim. Windows kullanır gibi kullanamaz mıyım?

Kurulumu tamamladım ancak simple-cdd çalıştırıyor kısmında takılı kaldı. Bende flash diski çıkartıp bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar açtığımda sorunsuzca giriş yaptım. Şu anlık bir sıkıntı yok gibi duruyor. Bu durum ilerileyen zamanlarda bana sıkıntı çıkartabilir mi?

Evet biliyorum, genel kullanım için uygun değil ancak açıkçası en çok ilgimi çeken distro bu oldu bu yüzden Kali ile başlamak istedim. Normal Windows kullanır gibi kullanamaz mıyım Kali'yi?

Yaramazlık yapmayacağım yalnızca daha güvende olmak istiyorum. Çok yakın bir zamanda Windows kullanırken hacklendim ve benim için çok önemli olan Google hesabım çalındı. Geri almak için Google ile iletişime geçmiş olsam da alamadım. O günden sonra Linux kullanmaya karar verdim. En dikkatimi çeken dağıtım ise Kali olduğu için Kali kurmaya karar verdim. Windows kullanır gibi kullanamaz mıyım?

Windows kullanır gibi kullanabilirsiniz. Ayrıca Kali kullanınca tamamen güvende olmuyorsunuz bilinçli kullanmak lazım. Kali güvenli diye her linke tıklayıp her dosya indirilmez yine aynı şey olur.

Kullanın bakalım...

Genel kullanım için tavsiye edeceğiniz farklı dağıtımlar varsa duymak isterim. Belki aralarında gözden kaçırmış olduğum bir dağıtım vardır.

Güvende olmak sizin ellerinizde bunu Windows'a mâl etmeniz yanlış olur. Bir işletim sisteminin yapabileceği en iyi şey antivirüsü ile koruma sağlamaktır. Windows Defender'in hali de belli. Tabii ki Windows kullanır gibi Kali kullanamazsınız sonuçta amaçları farklı Kali genel kullanım için uygun değildir sonuç olarak hayır Kali sizi korumaz Kali ofansif güvenlik içindir yani dediğim gibi sızma testleri güvenlik testleri falan. Sadece default olarak gelen ayarlar ile birlikte biraz daha dikkatli olmanızı sağlar ki bunlar da yapılabilecek şeyler Windows'ta da ayarlar ile biraz oynayarak yapabilirsiniz mesela tarayıcı olarak default Firefox geliyor Firefox dediğim gibi dikkatli davranmanızı sağlıyor dosya indirmeden önce soruyor veya tehlikeli bir şey var ise uyarıyor ama yine de sizin kendinizi koruyabileceğiniz kadar koruyamaz ipler sizin elinizde :) iyi sosyaller.

Güvende olmak sizin ellerinizde bunu Windows'a mâl etmeniz yanlış olur. Bir işletim sisteminin yapabileceği en iyi şey antivirüsü ile koruma sağlamaktır. Windows Defender'in hali de belli. Tabii ki Windows kullanır gibi Kali kullanamazsınız sonuçta amaçları farklı Kali genel kullanım için uygun değildir sonuç olarak hayır Kali sizi korumaz Kali ofansif güvenlik içindir yani dediğim gibi sızma testleri güvenlik testleri falan. Sadece default olarak gelen ayarlar ile birlikte biraz daha dikkatli olmanızı sağlar ki bunlar da yapılabilecek şeyler Windows'ta da ayarlar ile biraz oynayarak yapabilirsiniz mesela tarayıcı olarak default Firefox geliyor Firefox dediğim gibi dikkatli davranmanızı sağlıyor dosya indirmeden önce soruyor veya tehlikeli bir şey var ise uyarıyor ama yine de sizin kendinizi koruyabileceğiniz kadar koruyamaz IP'ler sizin elinizde :) iyi sosyaller.

Öncelikle mesajınız için teşekkür ederim. Windows'ta ve Android telefonumda aktif olarak Kaspersky kullanıyorum zaten ancak gene de yeterli koruma sağlayıp sağlamayacağı konusunda endişelerim vardı. Ama yorumunuzdan anladığım kadarıyla yeterli bir koruma sağlıyor.

Ayrıca bir şey sormak istiyorum. Linux kurulumu öncesinde BIOS'tan Secure Boot'u kapatmak durumunda kaldım. Kurulumdan sonra Secure Boot'u açarsam sıkıntı yaşar mıyım?

Öncelikle mesajınız için teşekkür ederim. Windows'ta ve Android telefonumda aktif olarak Kaspersky kullanıyorum zaten ancak gene de yeterli koruma sağlayıp sağlamayacağı konusunda endişelerim vardı. Ama yorumunuzdan anladığım kadarıyla yeterli bir koruma sağlıyor.

Ayrıca bir şey sormak istiyorum. Linux kurulumu öncesinde BIOS'tan Secure Boot'u kapatmak durumunda kaldım. Kurulumdan sonra Secure Boot'u açarsam sıkıntı yaşar mıyım?
Sorun olmaz.
Sadece Grub onarmanız gerekirse yine Secure Boot'u kapatmanız gerekir.

Kurulumu tamamladım ancak simple-cdd çalıştırıyor kısmında takılı kaldı. Bende flash diski çıkartıp bilgisayarı
Orası her zaman uzun sürer. O kısımı atlayınca bende kalinin özelleştirilmiş terminali çalışmıyordu. Sırf o kali terminali için beklediğim zamanlar vardı simple-cdd'yi.

Geri
Yukarı