Kali Linux'a Windows 10 yüklemek

Muhammed Özer

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, uzun süredir Kali Linux kullanıyorum fakat Windows'a geçmem gerekti. İnternet üzerinden bayağı bir araştırdım, Kali grub kullandığı için Windows 7 ve benzeri işletim sistemlerini Boot edemiyormuş, bu yüzden grub silip FAT32, UEFI yüklemek gerekiyormuş. Windows 10'da da böyle bir durum var mıdır? Yoksa bilgisayarı direkt USB'den başlatıp kuruluma geçebilir miyim?

Merhabalar, uzun süredir Kali Linux kullanıyorum fakat Windows'a geçmem gerekti. İnternet üzerinden bayağı bir araştırdım, Kali grub kullandığı için Windows 7 ve benzeri işletim sistemlerini Boot edemiyormuş, bu yüzden grub silip FAT32, UEFI yüklemek gerekiyormuş. Windows 10'da da böyle bir durum var mıdır? Yoksa bilgisayarı direkt USB'den başlatıp kuruluma geçebilir miyim?
Windows 10 kurmak için USB'ye yazdırıp USB üzerinden başlatmanız yeterli olur.
Bakınız;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ayrıca Windows ile Linux'un beraber Dual Boot olarak çalıştırılamadığını ilk defa duydum. Kurulumu başaramıyor olabilir misiniz?

Dual boot yapman mümkün, grub önyükleyici windows'u destekliyor.

Yapman gereken diskin bir kısmını küçülterek ayrılmamış bir alan oluşturman ve bu alana windows'u yüklemen, işlemden sonra bilgisayarı her açışında şuna benzer bir ekran seni karşılayacak:

0_tw5FdyPV2juB3bUu.png

Buradan hangi işletim sistemini kullanmak istediğini seçerek devam edebilirsin.

B
Dual boot yapman mümkün, grub önyükleyici windows'u destekliyor.

Yapman gereken diskin bir kısmını küçülterek ayrılmamış bir alan oluşturman ve bu alana windows'u yüklemen, işlemden sonra bilgisayarı her açışında şuna benzer bir ekran seni karşılayacak:

Eki Görüntüle 559597

Buradan hangi işletim sistemini kullanmak istediğini seçerek devam edebilirsin.
Böyle bir ekran ile karşılaşmaz isen Linux sistemi başlatıp terminal üzerinden aşağıdaki kodu dene.
Kod:
sudo update-grub && sudo reboot

Cevaplarınız için teşekkürler, sistem özelliklerim kötü ve harddiskimin boyutu da küçük, bundan dolayı kısa süreli Windows 10'a geçeceğim format atsam daha iyi benim için. İyi forumlar.

Son düzenleme:
Cevaplarınız için teşekkürler, sistem özelliklerim kötü ve harddiskimin boyutu da küçük, bundan dolayı kısa süreli Windows 10'a geçeceğim format atsam daha iyi benim için. İyi forumlar.
Windows 10 geçtikten sonra hard disk alanı kaplamadan kali kullanmaya devam etmek istersen, kali linux'u USB bellek üzerine Live olarak yüklemende mümkün, kullanacağın zamanlar usb belleği takıp boot ederek kullanabilirsin.

Geri
Yukarı