Kaliteli PLA flament önerisi

Dr. Bıyık!

Kilopat
Makaleler
1
Merhabalar
Ender 3DV2 yazıcımla beraber 1 kg Filamix marka Pla Plus flament aldım. Ancak baskılarımı yaparken (özellikle büyük süreli baskılarda) geri çekme sırasında flament kopuyor.
Bastığım proje yarım kaldığı için bir flament almam lazım ancak ne alacağımı bilemedim.
Önerebileceğiniz, kalitesini deneyimlediğiniz markalar nelerdir?

CCtree'yi hatırlattı yaşadığın sorun, makine üzerinde takılı beklerken bile kırıldığı oluyordu.

Porima üzmeyecektir kalite olarak.
Başka markalar için eski filament önerisi konularına bakabilirsin.

Filamix'i iade etmeyeceksen fırın 40-45 dereceye gelince fırına koyup 1+ saat tutup biraz karakter kazandırabilirsin belki. Makara malzemesinin de bu sıcaklıklarda kendini salmaması gerek.

Merhaba, cevaplarınız için teşekkür ederim.
Filament ile ilgili mesele, geniş baskılarda oluyor. Tekrar tekrar denedim, aynı baskıda gerş çekmenin çok olduğu bir kısımda filament kopuyor.
Ancak yüksek (z ekseni) baskılarda sorun yaşamıyorum. Geri çekmenin az olduğu baskılarda hiç sorunsuz ürün basabiliyorum.
Övgüler üzerine deneyimlemek için bir makara da Porima aldım. Umarım sorunum bu ürünle çözülür.

Filament ile ilgili mesele, geniş baskılarda oluyor. Tekrar tekrar denedim, aynı baskıda gerş çekmenin çok olduğu bir kısımda filament kopuyor.
Ancak yüksek (z ekseni) baskılarda sorun yaşamıyorum. Geri çekmenin az olduğu baskılarda hiç sorunsuz ürün basabiliyorum.
Övgüler üzerine deneyimlemek için bir makara da Porima aldım. Umarım sorunum bu ürünle çözülür.
Bende de CBC marka filamentte benzeri sorun oluyordu. Tamamen kopma gibi değil de dişlinin filamenti boruya ittiği kısımda muhtemelen geri çekme kaynaklı filamentte ezilmeler, kalkmalar meydana geliyordu ve bu kalkmalar filamentin boru içerisine girişini engellediğinden bir yerden sonra makine boşa yazmaya başlıyordu. 1 makara Porima bitirdim böyle bir sorunla karşılaşmadım. Porima üzmez bu konuda.

Merhabalar
Ender 3DV2 yazıcımla beraber 1 kg Filamix marka Pla Plus flament aldım. Ancak baskılarımı yaparken (özellikle büyük süreli baskılarda) geri çekme sırasında flament kopuyor.
Bastığım proje yarım kaldığı için bir flament almam lazım ancak ne alacağımı bilemedim.
Önerebileceğiniz, kalitesini deneyimlediğiniz markalar nelerdir?
Microzey, FK filament ve Mia Filament öneririm. Hepsi başarılı, Mia filamentinde çap toleransı ayrıca başarılı, 2 top aldım, sorunsuz erittim hepsini. Stok olmasa fazladan Mia'dan devam ederdim.

Biraz geç oldu ama kopmanın nedeni filamenti çekip iten mekanizmanın çok sıkı olması ve bu nedenle filamenti aşındırması. Biraz gevşetsen sorun çözülürdü.

Biraz geç oldu ama kopmanın nedeni filamenti çekip iten mekanizmanın çok sıkı olması ve bu nedenle filamenti aşındırması. Biraz gevşetsen sorun çözülürdü.
Merhaba, sorun filamentte çıktı. Markayı değiştirince cihazda hiç değişiklik yapmadan problem ortadan kalktı. Porima pla plus için de aynı sıkıntıları yaşadım. Esun'a geçtim. Kopmuyor, hatta hafta sonunda makara sıkışmış, o kadar çekmiş ki mekanizma filamentin kopmasını beklerken %25 dolulukla bastığım filament kanalını kırıp baskıya devam etmiş.

Merhaba, sorun filamentte çıktı. Markayı değiştirince cihazda hiç değişiklik yapmadan problem ortadan kalktı. Porima pla plus için de aynı sıkıntıları yaşadım. Esun'a geçtim. Kopmuyor, hatta hafta sonunda makara sıkışmış, o kadar çekmiş ki mekanizma filamentin kopmasını beklerken %25 dolulukla bastığım filament kanalını kırıp baskıya devam etmiş.
Ben ABG kullanıyorum oldukça memnunum. ESUN elbette iyi ama çok pahalı. Ayrıca 10 farklı marka filament denedim her biri farklı ayar istiyor.

Ben ABG kullanıyorum oldukça memnunum. ESUN elbette iyi ama çok pahalı. Ayrıca 10 farklı marka filament denedim her biri farklı ayar istiyor.
Haklısınız. Pahalı bir filament. Ama ötekilerde kopmaydı, kırılmaydı, yapışmamaydı gibi sorunlarla kaybettiğim ürünleri de hesaba katınca (ve en önemlisi zaman) değdiğini düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı