Kalp kapakçığı eksikliği askerliğe engel mi?

UG28

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, 3 adet kalp kapakçığı olması gerekirken benim doğuştan 1 adet kalp kapakçığım yok. 10 gündür askerlik için uğraşıyorum. Kurula çıktığımda kalp kapakçığımın durumu için farklı bir hastaneye trans özofageal ekokardiyografi (tee) testi için 22'sine randevu verdiler. Yani aynı durumdan askere gitmeyenler falan var mı? Askerliğe elverişli değildir raporu verirler mi? Vermezler ise 22'sinde hastane raporuna göre 23'üne kadar sisteme girerler mi? 23'ü bedelli askerlik için yatırılması gereken paranın son günü. Eğer ki yetişmez ise zamlı tutardan yatırmak zorunda kalacağım. Yardımcı olabilecekler var mı?

Bilen herhangi biri yok mu?

Son düzenleme:
Durumunu yaşayan kimse etrafımda yok, ama şunu söyleyebilirim. Kalpten dolayı rahatsızlığınız varsa bunu muayene raporlarınızla birlikte ve kullandığınız ilaçlar varsa bunlarıda raporlarıyla birlikte askerlik muayeneniz geldiğinde askerlik şubesinde sizi muayene edecek olan doktora sunmalısınız. Ayrıca ekonuzda çıkan ef değeri kaçtır? Sizin için sıkıntısı olmazsa ve eğer önceden tetkik yaptırdıysanız kardiyologdan aldığınız sonuçları paylaşır mısınız? Yada gitmediyseniz tekrardan bir kardiyologa gidin bir kalp check-up’ı yaptırıp her şeye bakın, ardından bunları sizi muayene edecek doktora gösterin. Eğer bir sorun görürlerse sizi askeri hastaneye kaldırabilirler, orada ne olur tam bir bilgim yok fakat büyük ihtimalle askerlikten muaf olursunuz.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Biküspit aort mevcutmuş bende. Bu yüzden arızalı elverişli raporu verildi. Eğer ki yetmezlik olsaydı elverişli değildir raporu verilecekti bana. Askerlik için merak eden varsa dün muayene oldum onların da bilgisi olsun.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Biküspit aort mevcutmuş bende. Bu yüzden arızalı elverişli raporu verildi. Eğer ki yetmezlik olsaydı elverişli değildir raporu verilecekti bana. Askerlik için merak eden varsa dün muayene oldum onların da bilgisi olsun.

Rica ederim efendim, sizi uyarmak istiyorum tekrardan. Kalp asla ve asla boş vermeye gelmez, ben en yakın zamanda bir kardiyologa gidip tedavisi hakkında bilgi alın. Bildiğim kadarıyla 2 türlü cerrahi yöntem var, geçmiş olsun tekrardan. İyi sosyaller. 😀

Merhaba, ben de benzer bir dertten muzdaribim. Yıllar önce subaylık için başvurduğumda aort kapak yetmezliği tanısı konuldu ve o zamanki doktor askerlik dahi yapamayacağımı söylemişti. Arızalı elverişli raporu nedir biraz açabilir misiniz?

Şöyle anlatayım dostum, bende yetmezlik yoktu. Bu yüzden sorunumun olmadığını ilettiler. Arızalı elverişli ise mesela askere gidiceksin orada girişte sana soracaklar neyin var hangi hastalığın diye. Sende arızalı elverişli raporunun olduğunu ve hangi hastalığın olduğunu belirteceksin. Ona göre seni ağır işlerde veya eğitimlere sokmuyorlarmış. Ama sendeki rahatsızlık herkesin dediğine göre askerliğe gitmene engel bir durum. Öncelikle geçmiş olsun. Umarım gönlünce olur.

Geri
Yukarı