Kamera Kapanıp Açıldıktan Sonra SD Karttaki Görüntüler Silinmiş

theckar

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Dün yeni aldığım Sandisk marka 16 GB SD kartı Nikon 1200D fotoğraf makinesine taktım. 161 poz çekim yaptım. Çektiğim fotoğraflar fotoğraf makinesinde açılıyordu. Taa ki fotoğraf makinesini kapatıp açana kadar. Makineyi açtıktan sonra sadece 38 poz duruyor, diğer pozlar için ''fotoğraf görüntülenemiyor'' hatasını verdi. Bilgisayara bağlayıp baktım orada da görüntülenemiyor. Fotoğraf dosya türü JPG. Bu olaydan sonra başka pozlarda çektim onlar da açılmadı. Fakat başka SD kart taktığımda sorun olmadı. Sorun şu ki bu fotoğraflar benim için çok değerli, akrabamızın söz fotoğrafları. Ne yapmalıyım? Nasıl açarım ben bu fotoğrafları veya nasıl kurtarabilirim? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Piriform'un Recuva programi ile kurtarmayi deneyin.
Başlığı düzenleyen moderatör silindi yazmış ama fotoğraflar duruyor. Recuva benim bildiğim silinen dosyaları kurtarmak için. Bende ki fotoğraflar duruyor ve boyutları da normal 2-5 MB arasında fakat açmaya çalıştığımda fotoğraflar görüntülenmiyor. Recuva bu durumda işe yarar mı?

Denemekte fayda var. Ayrıca önerilen program işe yaramazsa böyle kurtarıcı programlar bulup denemenizi öneririm. Fotoğraflara erişebilirseniz birkaç deforme görebilirsiniz veya kalite düşmüş olabilir; bunlar da ihtimaller içinde.

Anladım, ilginiz için teşekkürler. En yakın zamanda programları deneyip sonucu paylaşacağım.

Ne yazık ki kurtaramadım. Giden gitti.. Tahminim hafıza kartının kalitesizliğinden dolayı böyle bir şey yaşadım. Art arda çekim yapmıştım. Okuma yazma hızı yetersiz kalmış olabilir bilemiyorum. İlginiz için teşekkürler.

Sandisk ürünlerini kullanmayın bu tür hatalarla biliniyor. Belleğinizi değiştirin. Çektiklerinizi dediğiniz gibi kapatana kadar açabiliyorsanız kurtarma imkanı var ancak normal şekilde şuan elinizde görüntülenemeyen dosyaları açamazsınız onlar doğru yazılmamış veri içerdiğinden açamazsınız.

Ve Aleyküm Selam. Sana surada selam gönderdim Murat

Alakalı değil.

Makinede açılıyor diyor. Fotoğrafları RAW formatta çekmiş.

Ben de Sandisk'in 95 MB/s'lik modelini kullanıyorum. Daha önce böyle bir sıkıntı yaşamadım.

@Murat5038

RAW fotoğraf; makinenin çekilen fotoğrafları JPEG yada türevi uzantılara dönüştürmeden, saf veri olarak saklamasıdır. Zaten normal bir JPEG'den 6 7 kat daha fazla yer kaplar.

Adobe Photoshop, Adobe Lightroom gibi uygulamalarda, RAW fotoğrafları JPEG formatına dönüştürebilir.

Ve Aleyküm Selam. Sana surada selam gönderdim Murat
O firmadan o ürünü ölsem almam. 400GB verinin çöpe gittiğini düşünebiliyor musun

Makinede açılıyor diyor. Fotoğrafları RAW formatta çekmiş.
Açılıyor demiş sonrasına da bakarsanız tekrar baktım açılmıyor diyor. Açılmadığını anladığında birde PC'de bakılmış.
RAW fotoğraf; makinenin çekilen fotoğrafları JPEG yada türevi uzantılara dönüştürmeden, saf veri olarak saklamasıdır. Zaten normal bir JPEG'den 6 7 kat daha fazla yer kaplar.
Dosya türlerini biliyorum anlatmanıza gerek yoktu. Durumun RAW ile alakası yok. Tabi söylediklerine göre. Dosya verisini paylaşırsa görsel vs. olmadan raw olmadığı açık.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…