Kanada Asgari Ücreti Vs Türkiye Asgari Ücreti Market Alışverişi

• Konuyu başlatan Roux
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 45
  • Görüntüleme 4B
İzlemiyorum zaten yorum belirtiyorum. 1$ = 6 TL iken bu fiyatlar(bazı ürünler hariç) normal. Ortada bilinçlendirme falan yok.
Nasıl ya bu fiyatlar normal ? ya siz okulu nerede okudunuz pencereden mi izlediniz ? bir dolar bir TL gibi düşünecek ve öyle hesap yapacaksınız, siz burada asgari ücretle alım gücünüz ne kadar orada ne kadar gibi düşüneceksiniz. Verilere bakılır ise ülkede alım gücü bakımından normal olan bir şey olmadığını milyonlar biliyor cam fanus da mı yaşadınız bu güne kadar kendinize gelin.

Örnekle anlatayım da zihniniz açılsın.

Steelseries Artics 7 Wireless kulaklık Almanyada 187 € adam asgari ücreti ile bundan 8*9 tane alabiliyor.

Steelseries Artics 7 Wireless kulaklık Türkiye de 1200 TL ve biz asgari ücret ile bundan 2 Tane bile zor alıyoruz. Yeterince açık mu.

Mİsal ben ara sıra bira tüketirim, 11 TL fiyatı. ALmanya da 1 € ya bile bira var.

Daha sayayım mı. 😑

Son düzenleme:
Kanada'da bulunmuş biri olarak, Kanada özellikle büyük şehirleri Quebec gibi hayat biraz pahalı. Asgari ücret 11$ civarı saatlik haftada 600$ kazansan aylık kiranı çıkartman 1.5 hafta sürüyor(1000$~). Asgari ücret seni lüks yaşatmaz ucu ucuna yaşarsın o da sigara, alkol gibi alışkanlıklarıj yoksa.

Dolar 6 olmasına rağmen Amazon'dan bir ürünün fiyatını dolara çevirsen bile Türkiye'den katla daha ucuz çıkıyor. Tabii devletimiz yurt dışına el atıp vergi getirdiği için aynı fiyata vuruyor. Adam 2000 Dolar asgari maaşıyla ekran kartından örnek verecek olursak ayda 2 tane RTX 2080 Ti alıyor. Amerika için konuşuyorum. Sen kaç tane alıyorsun? 2300/9000=0,25 tane alıyorsun :) Bir tane 2080Ti için 4 ay çalış.

Dolar 6 olmasına rağmen Amazon'dan bir ürünün fiyatını dolara çevirsen bile Türkiye'den katla daha ucuz çıkıyor. Tabii devletimiz yurt dışına el atıp vergi getirdiği için aynı fiyata vuruyor. Adam 2000 Dolar asgari maaşıyla ekran kartından örnek verecek olursak ayda 2 tane RTX 2080 Ti alıyor. Amerika için konuşuyorum. Sen kaç tane alıyorsun? 2300/9000=0,25 tane alıyorsun :) Bir tane 2080Ti için 4 ay çalış.
Azizim forumda hala normal diyenler var, böyle önlerine bir çok karşılaştırma koyabiliriz fakat anlama güçlüğü çekiyorlar.

Kanada'da bulunmuş biri olarak, Kanada özellikle büyük şehirleri Quebec gibi hayat biraz pahalı. Asgari ücret 11$ civarı saatlik haftada 600$ kazansan aylık kiranı çıkartman 1.5 hafta sürüyor(1000$~). Asgari ücret seni lüks yaşatmaz ucu ucuna yaşarsın o da sigara, alkol gibi alışkanlıklarıj yoksa.
2400 Dolar kazanıyor kirası bence gayet makul. Ayrıca market vs. alışverişleri de videoya göre ucuz. Onun haricinde ülkede faturalar vs. ne durumda bilmiyorum ama Türkiye'ye oranla ucuzdur. Diğer ihtiyaçlarını da karşılayacağını düşünüyorum. Burada kiralar eğer düzgün bir evde oturmak istiyorsan 1500'den aşağı değil markette yaptın mı 500-600 TL para bitti. Geriye kalıyor 200-300 bir şey oda yeter mi bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı