Kanal İstanbul Yapılmalı Mıdır?

Kanal İstanbul Projesi Yapılmalı Mıdır?

• Evet

• Hayır

• Kararsızım

• Bilgim yok

• Fark Etmez

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
225 TL asgari ücret. -> Etin kilosu 10 TL -> 22,5 kilo et alabilirsin.
2825 TL asgari ücret -> Etin kilosu Migros'ta 65 lira ama hadi senin için 80 olsun -> 35 kilo et alıyor.
Bu durumu pandemi döneminde düşünüyoruz.
Adam aldığı dönemden daha iyi hale getirmiş alım gücünü.
O zaman eskiden de projeler yapılmasaydı. Halk daha beter durumdaydı. Boğaz köprüleri de olmasaydı. Takaya biner boğazı geçerdik.
O dediğiniz dönemde ama halkın %10'undan azı asgari ücretle çalışıyordu. İşçiler, belediye işçileri ve özel sektörde çalışanlar asgari ücretten oldukça yüksek iyi maaş alıyordu. Şuan ülkenin %50'sinden fazlası asgari ücretle çalışıyor hatta yeni işe giren mühendis bile asgari ücretle işe başlıyor. Bu ayrıntıyı da es geçmeyelim.

O dediğiniz dönemde ama halkın %10'undan azı asgari ücretle çalışıyordu. İşçiler, belediye işçileri ve özel sektörde çalışanlar asgari ücretten oldukça yüksek iyi maaş alıyordu. Şu an ülkenin %50'sinden fazlası asgari ücretle çalışıyor hatta yeni işe giren mühendis bile asgari ücretle işe başlıyor. Bu ayrıntıyı da es geçmeyelim.

Yav 2005 yılında sinemaya gitmek, burger King'e gitmek bizim için lükstü. Siz paşa soyundan geliyorsunuz sanırım :D
Geçmişe göre kötü ekonomimiz var dersen, buna gülerim.
Ama gelişim hızı yavaş ve yeterli değil dersen eyvallah derim.

Ha bu arada konuyu açan arkadaş savunmadım deyip bariz bir şekilde yapılmasını savunmuş. Savunuyorum demeyi de açık şekilde söyleyemediği için beyin fırtınası ve fikir beyanı deyip kenara çekilmiş. Polemik yaratmadan tek diyeceğim şu; bugüne kadar yapılan boş yollar ve köprülerin parasını senin ve benim gibi insanlar veriyor haberin olsun. Yıllık vadedilen parayı insanlar geçiş ücreti olarak ödemediği sürece sen ve ben bu parayı sevvvve sevvve ödüyoruz. O kanal istanbul yapılsın bakalım evine 2 ekmek yerine kaç ekmek giriyor. Görürüm o zaman beyin fırtınasını.

Yav 2005 yılında sinemaya gitmek, burger King'e gitmek bizim için lükstü. Siz paşa soyundan geliyorsunuz sanırım :D
geçmişe göre kötü ekonomimiz var dersen, buna gülerim.

2021 deyiz normal değil mi eskiye göre daha iyi olması? Ülkenin ekonomi berbatlığını diğer ülkelere bakarak anlayabilirsin. 2018 de 500 TL'ye Xbox alınıyordu bir şey diyor muyduk?

Ha bu arada konuyu açan arkadaş savunmadım deyip bariz bir şekilde yapılmasını savunmuş. Savunuyorum demeyi de açık şekilde söyleyemediği için beyin fırtınası ve fikir beyanı deyip kenara çekilmiş. Polemik yaratmadan tek diyeceğim şu; bugüne kadar yapılan boş yollar ve köprülerin parasını senin ve benim gibi insanlar veriyor haberin olsun. Yıllık vadedilen parayı insanlar geçiş ücreti olarak ödemediği sürece sen ve ben bu parayı sevvvve sevvve ödüyoruz. O kanal İstanbul yapılsın bakalım evine 2 ekmek yerine kaç ekmek giriyor. Görürüm o zaman beyin fırtınasını.

Savunmadığım dediğim kısım neresi tam olarak? Gösterir misin? Aksine benim fikrim yanlış bile olabilir dedim. Her şeyi söyle ama benim hakkımda yalan söyleme!

Kısacası arkadaşlar forumun formatına uygun bir şekilde açıklayayım elimizde çok az para mesela 5bin tl var gidip düzgün işlemci ve ekran kartı almak yerine kasaya 3 bin lira vermeye benziyor kanal projesi, bir getirisi olmayacak sadece şekil duracak ama içine anca pentium işlemci koyabiliyorsak ne anladık biz o işten.

Şu cevaptan sonra da bu arkadaşa yorum falan yazmayın. :D Hala geçmişe göre ekonomimizin iyi olduğunu düşünüyor. Kardeş ben her ay ev alışverişinden kısmama rağmen 100-200 TL fazla para veriyorum. Bak her ay. Sen neyin ekonomisinden bahsediyorsun ? İşsizlik oranı yüzde 10'unun üzerinde. Enflasyonu saymıyorum bile. Sen hangi ekonomiden bahsediyorsun yahu? Şaka mısın sen? 2005 yılında burger'e gitmek psikolojik olarak lüks dersin anlarım ama emin ol ekonomik olarak lüks falan değildi. Geç bunları da gözünü aç.

2021 deyiz normal değil mi eskiye göre daha iyi olması? Ülkenin ekonomi berbatlığını diğer ülkelere bakarak anlayabilirsin. 2018 de 500 TL'ye Xbox alınıyordu bir şey diyor muyduk?

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde bulundum. Sene ile olmuyor gerçekten. Yunanistan'da 1 sene yaşadım. Halen daha kağıt bilet kullanıyorlardı. Gelişim yıllar ile olmuyor maalesef. Ki adamların 10 milyon nüfusu var, bizim 84 m.

Evet belki bilime yatırım yapmamız gerekiyor olabilir fakat bunun için eğitim sistemi yenilenmeli.
Bana masal okuma kardeşim. 20 yıldır iktidarsın tek yaptığım şey İmam Hatip açmak. Şimdi bana gelmiş Öğötöm söstömö yönölönmölö diyorsun. Açmasaydın o zaman İmam Hatip? Fen Lisesi açsaydın, bilimsel eğitim yapsaydın?

İşleten ABD veya farklı bir Avrupa ülkesi olsa eminim memnun kalırdınız.

Ülkedeki limanları yabancılara peşkeş çeken sanki hükümet değilmiş gibi salla gitsin, nasıl olsa inanacak keriz çok.

Sinemaya gitmek lüks değildi hatta günümüze göre oldukça ucuzdu. Burger King ise son 20 yılda dünyada daha yaygın hale geldi ama dışarda bir tost yemek günümüze göre oldukça ucuzdu. Ben geri gidiyoruz demiyorum bir çıkış yaşadık sonra olduğumuz yere hatta şu son aylarda daha altına döndük. Ama 90'larda dünyada bize eşit yer yer bizden kötü gelişmekte olan (Güney Kore, Singapur, Meksika vs. gibi) bir çok ülke iyi duruma veya gelişmiş duruma geldi. Şu noktada 2-3 yıldır biz aşağıya inmeye devam ediyoruz maalesef.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı