Kandiliniz mübarek olsun

İbrahim Zdemir

Terapat
Sosyal Tayfı
Katılım
2 Haziran 2015
Mesajlar
12.581
Makaleler
103
Çözümler
116
Bence İsrail'in en büyük destekçisi binlerce kilometre uzaktaki ABD değil kardeşi kan ağlarken susan Arabistan ve iyilik meleği gibi takılıp Filistin konusunda 3 maymunu oynayan Türkiye. Eğer dediğiniz gibi coğrafyanın sahipleri gerçek manada tavır koysa bu kadar üste çıkamazdı İsrail.

En büyük destekçisi ABD. Silah, lobicilik ve para akışını beraber götürüyorlar. Suud'lar ya da BAE'leri petrol içinde uyuşup gidiyor sadece. Suud'larda bir tek Kral Faysal vardı, ciddi anlamda İsrail'e baş kaldıran, onu da öldürdüler zaten.

Türkiye Filistin devletini ilk tanıyan ülkelerden. Bu olaylar karşısındaki tavırları da nettir. Ancak dediğin gibi bu tek başına olacak bir iş değil. Müslüman ülkelerin bir olup İsrail'e karşı çıkması gerekirken, hepsi ayrı telden çalıyor.

İşte bu topraklar böyle topraklar. Hep yerinde sayan topraklar. 20-30 yıl önce nasılsa hala aynı tas aynı hamam. Ne adalet ne eğitim...

Bu topraklarda 1940'lı yıllara kadar üç dinin de halkı huzur içinde yaşadı. İsteyince ve başında da bunu sağlayabilecek bir otorite olunca oluyor. Ancak her halık ayrı telden çalması, milletlerin bağımsızlık aşkı ile kendilerini koruyan gücü ellerinin tersi ile itip, türlü hayallerle kendilerini kandıran diğer devletlere koşması, kaderi değiştirdi. Yoksa Yahudiler ve Haçlılar'dan az çekmedi bu topraklar. Kardeşlik ve kan, göz yaşı beraber büyümüştür bu topraklarda.

Ne olursa olsun, geçmişte ne yaşanmışsa yaşansın, günümüzdeki tablonun şekli değişmiyor. Benim gücüm ya da halkın gücü bu kadarına yetiyor. Ki bu sadece Filistin için de değil. İsrail'in vaad edilmiş toprakları arasında, Türkiye'nin G. Doğu'su da var.


@the Fool burada konuyu anlamak için Edward Said'in makalelerine ve kitaplarına bakabiliriz. Özellikle Doğu - Batı ilişkisini okumaya değer bir biçimde ele almıştır. Bizim halkımız, düşüncesi ne olursa olsun, Filistin meselesine hep eleştirmen tarafla bakıyor. Biraz okuyup olayları, tarihi ve kültürü anlamak gerek.
 
Son düzenleme:
Yukarı