Kapı çaldı, kimse yok!

elon_muskk

Hectopat
Saat 18 sularıydı. Kapı çaldı (ahizeden değil bildiğin kapı zili yani bina girişindeki zil sesi değil), açtım, yerde poşet. Merdiven boşluğuna baktım kimse yok. Direkt kapıyı hızla kapattım. Bildiğiniz ALTIMA yapmıştım. Anneme dedim ki anne zil çaldı kapıyı açtım yerde poşet. Sonra bana dedi ki" e bugün kalandar ya oğlum " anneme dedim ki kalandar ne yahu? Sonra araştırdım ve öğrendim :D. Trabzonluyum ama bunu ilk defa duydum. Siz biliyor musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ufakken bizde kalandarda poşet atardık :) Bilmeyenlere de ufak bilgi: Geleneği nereden bilmem ama komşuların, hatta ilçe küçük olduğu için her yere giderdik. Birisinin evinin kapısına poşeti asıyorsun, zili çalıp kaçıyorsun. Daha sonra o kişi poşeti alıp içine evde çocuklar için ne varsa (Meyve, abur cubur vs.) kapıyı tekrar kapatıyor. Böyle böyle toplardık eskiden sonra okulun arkasında dağıtırdık birbirimize 😂 . (Bende Trabzon'da yaşıyorum bu arada :D)

Kalandar, Rumi Takvim'in ilk ayıdır. Kalandar'ın birinci günü, Miladi Takvim'e göre Ocak ayının 14. gününe tekabül eder. Karadeniz Bölgesinde, özellikle Trabzon ve Gümüşhane illerinde bu gecenin ayrı bir önemi vardır. Geleneksel olarak bu gecede çocuklar dışarı çıkar ve evleri dolaşmaya başlarlar. (Vikipedia)

Yeni konular

Geri
Yukarı