Kaplumbağa hakkında

efe1408

Hectopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Petshopta satılan küçük kablumbağa cinsleri neler ne yemleri yer şöyle oyuncak kutularına su koysam onda bakılabilir mi suyu vs aşılamak gerekli mi ayrıca ısıtıcı filtre vs lazımmı ve bunu odaya salsam sorun çıkar mı?

1681142251427.png

Bu konuda uzman değilim ancak hayvanın plastik yerine cam bir su tankına ihtiyacı olacağını düşünüyorum. Ayrıca yaşam alanındaki suyun filtrelenmesi gerektiğini biliyorum.

Hayvanı odaya salmanızın onun açısında olumsuz bir tarafı var mı bilmiyorum ancak zemin olarak rahatça ilerleyebileceği bir zemin olursa iyi olur.

Bu konuda uzman değilim ancak hayvanın plastik yerine cam bir su tankına ihtiyacı olacağını düşünüyorum. Ayrıca yaşam alanındaki suyun filtrelenmesi gerektiğini biliyorum.

Hayvanı odaya salmanızın onun açısında olumsuz bir tarafı var mı bilmiyorum ancak zemin olarak rahatça ilerleyebileceği bir zemin olursa iyi olur.
Valla bilmiyorum bazıları böyle alanlarda bakıyor bazıları akvaryumda akvaryum alamıyabilirim ama böle bi oyuncak kutusu alıp içine filtre ışık vs koyarım.

Valla bilmiyorum bazıları böyle alanlarda bakıyor bazıları akvaryumda akvaryum alamıyabilirim ama böle bi oyuncak kutusu alıp içine filtre ışık vs koyarım.
Plastik uzun vadede sağlıksız olacaktır. Cam, materyal olarak havyvanın doğal yaşam alanına en yakın materyal. Plastik zararlı olabilir. Ayrıca plastik suya da karışır. Tabi karar sizin.

Benim kuzenimin su kaplumbağası vardı. Köye gittiğimiz zamanlar bahçeden çekirge yakalayıp onunla beslerdik. Çok severdi kendisi. Sonrasında bir gün kabından kaçmış ve kapının çerçevesi ile kapı arasındaki boşluğa girmiş. Kapı demirden yapılma dış kapı. Arkadaşım da kapıyı kapatırken çıtırt biye bir ses gelmiş. Sonrası tahmin ettiğiniz gibi.​

Kabı çok alçak tutmayın. Arkadaşın dediği gibi büyüdüklerinde ortam müsaitse kaçma durumları oluyor. Benimki de kaçmıştı ama yakınımda olduğu için hemen yakalamıştım. Halı olmayan düz alanlara salabilirsiniz. Kaplar genelde küçük oluyor.

Yumuşak diş fırçasıyla kabuk temizliği de yapabilirsiniz. İnternette daha net bilgi var.

Not: Bir de bilmiyorsanız kış uykusu olayı var.

Kabı çok alçak tutmayın. Arkadaşın dediği gibi büyüdüklerinde ortam müsaitse kaçma durumları oluyor. Benimki de kaçmıştı ama yakınımda olduğu için hemen yakalamıştım. Halı olmayan düz alanlara salabilirsiniz. Kaplar genelde küçük oluyor.

Yumuşak diş fırçasıyla kabuk temizliği de yapabilirsiniz. İnternette daha net bilgi var.

Not: Bir de bilmiyorsanız kış uykusu olayı var.
Kış uykusunu anlatma şansınız varmı bu hayvanlar nekadar büyüyor petshopdakiler kara kaplumbağası herhalde ama küçükler sonradan büyüyorlar herhalde

Kış uykusunu anlatma şansınız var mı bu hayvanlar ne kadar büyüyor petshopdakiler ne cins bilmiyorum ama küçükler sonradan büyüyorlar herhalde.

Ben çok küçükken bakmıştım. Genelde kasım-Mart arası kış ayları dönemleri oluyormuş. Hareketleri yavaşlıyormuş. Çok uyudukları oluyormuş. Genelde uzun süre hareketsiz kaldıklarında direk öldü düşünürüz. O açıdan bilgilendirmek istedim. İnternetten kendiniz bakarsanız daha net oturur kafanızda.

(15 yıl öncesi) benimki en fazla 4-5 cm büyümüştür. İlk aldığım kapta bakmıştım hep. Yuvarlak plastik bir kaptı petshoptan onunla almıştım. Genişliği 25-30 cm hemen hemen. Ama dedikleri gibi cam daha sağlıklı. Kuzeniminki aşırı büyümüştü, en son büyük çamaşır leğenine koymuşlardı. Kış uykusunu da ondan dedim. Hep içimde kaldı.

Hocam olmazsa olmazınız ısıtıcı olsun. Yoksa hayvan doğası gereği kış uykusuna yatar ve bir daha uyanmaz. Bunda bakılabilir bilir ama uzun vadeli olarak cam daha sağlıklı olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı