Kar fotoğraflarını düzenleme

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
52.149
Beğeni
43.214
Yer
İstanbul
#1
Kar fotoğraflarıyla dijital makinelerin mücadelesi şimdiye kadar süregelmiştir. Fotoğraflar çok fazla parlamanın yanı sıra beyaz yerine gri bir renge bürünebilirler. Bunun nedeni fotoğraf makinesi parlak kar yüzeyini gri olarak ayarlar ve fotoğraf bu oranda daha az pozlanır. Fotoğraf makinesi güneşi ya da gölgeyi sert ve doğal olmayan renklerle verir. Makinenizin beyaz ayarını yanlış ayarlamış olma ihtimaliniz de olabilir. Camera Raw ve Lightroom ile renk hatalarını Photoshop’tan daha kolay bir şekilde düzeltebilirsiniz.

1 Camera Raw’da karları beyazlatma

Mavi gölgelerin yoğun olduğu kar fotoğrafınızı Camera Raw’da açın. “Temperature” ve “Tint” sürgülerini kar beyaz rengi alıp ve doğal rengine ulaşıncaya kadar sağa doğru sürükleyin.1 Maviden Beyaza: “Temperature” ve “Tint” sürgülerini kullanarak, Camera Raw’da renk hatalarını yok edin.

2 Lightroom’u kullanarak renk düzenleme


Lightroom’da da, Camera Raw’dakine benzer araçlar mevcuttur. Lightroom aynı şekilde RAW temelinde bir uygulama olduğu için Camera Raw’dakine benzer bir işleve sahiptir. Aynı şekilde kar doğal beyaz rengini alıncaya kadar “Temperature” ve “Tint” sürgülerini sağa doğru sürükleyin.

3 Parlak alanları düzenleme

Aydınlık olan bölgelerde kaybolan izleri tekrar geriye getirebilirsiniz. Bunun için Camera Raw ya da Lightroom’da “Recovery” sürgünü kullanmanız yeterli olacak. Uygulamada bu sürgüye “30” gibi bir değer verebilirsiniz.Renk hatalarından Lightroom ile kurtulun: Lightroom’da “Quick Devolop” panelinde yer alan araçlar Camera Raw’daki araçlarla aynı işlevlere sahip.

 

Benzer konular

Yeni konular