Kar kaçan kart tamir edilir mi?

eren halce

Decapat
Daha fazla  
Motorun şarj aleti içine kar kaçmış fark etmedim yanmiyordu içini açtım bir baktım +- kısmı yanmış. Tamir edilir mi bir de siz bakın.

IMG_20220127_104101.jpg

IMG_20220127_105211.jpg

Edilir. Eğer iletmiyorsa o zarar gören yola uzay montajla kalın bir tel lehimlenir. Belki de buna gerek kalmaz, izopropil alkolle temizlenip bakılması lazım.

Tabii bir de kartın geri kalan kısmının da kontrol edilmesi gerek.

Merhaba. Devrenin diğer arka kısımlarında ciddi bir zarar (yanma, parça hasarı, vb.) görülmüyor. Ancak şebeke girişindeki kahve, mavi 220 volt şebeke giriş kablolarından sonra bakır yolda kısa devre patlamasıyla bir kopma oluşmuş, devreyi de bu kesmiş büyük ihtimalle. Ama bu devreyi kesmeden önce kısa devre edebildiği cam sigorta (atmışsa yenisiyle değiştirilmelidir) elektrolitik kondansatör, köprü diyot, varistör, NTC, vb. elektronik devre elemanları muhtemelen halen var olup bulunabilir.

Devre kartında kopan bakır yol öncelikle tamir edilip iletken bir köprü yeniden oluşturulduktan sonra bir avometreyle parça bazında tek tek kısa devre ölçümü yapılıp, devre 220 volt AC girişinden itibaren kısa devre yapan bir eleman bulunup bulunmadığı yönünden dikkatli ölçülüp kontrol edilmelidir. Tüm kontroller yapılıp bundan çok emin olunduğunda direk ev prizine takılmayıp seri bağlı lamba test devresi ile bu devre kartı şebeke prizine mutlaka o şekliyle takılmalıdır.

Seri lamba testi: Seri lamba testi bir kısa devre testi olup cihaz tamiri, cihaz montajından hemen sonra, muhtemel arızalardan sonra, vb. şebeke priziyle elektriğin fişten direk değil bir lambanın seri olan dış devresi üzerinden dolaylı ve güvenceli olarak uygulandığı ihtiyati bir tedbirdir. Seri lambalarda genellikle 100 watt akkor (flamanlı) bir ampul, E27 duyu ile ve bu duy ile alıcı cihaz devresi arasında seri bağlanmışken prize takılarak bu test uygulanır. Cihaz devresinde eğer kısa devre devam ediyorsa, 100 watt, 220 volt ampulün çok parlak ışıkla yanmasından bu kısa devrenin halen devam ettiği anlaşılır. Ampul hiç yanamaz veya çok zayıf yanmaya çalışırsa devre kartında kısa devre yoktur ve 220 volt şebeke prizine fişiyle direk bağlanabilir. Umalım ki devre kartınızda bir kısa devre durumu oluşmamıştır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı