Kara mizahın sınırı nedir?

Bence bu kara mizah sayılmaz.

Hayır zaten sayılmaz demek istediğim. Avrupalısı Afrika'lı üzerinden mizah yapıyorum der. Katoliği ortodoksuna atar hahaha komik der. Sünnisi şiisinden dolayı mizah yapar falan. Bahsetmek istediğim buydu.
Sınırı olmadığı için "karanlık" zaten.

Peki o zaman mizah zaten insanları güldürürken kara mizahın ortaya çıkışı neden kaynaklanmıştır.

Anladım teşekkürler. Bana göre dini konularda mizah olmaz ama bu bağlamda benimle aynı düşünmeyen arkadaşlarım mimleri bana gösterince gülmüyorum ve mizahtan anlamıyor mu oluyorum?
Mizah kişiden kişiye, duyduklarına, bildiklerine göre farklı anlaşılabilir.
Onların yaptığı mizah kaliteli kalitesiz görmeden bilemem belki yaratıcıya sövüp havalı olduğunu sanan insanlarda olabilir veya bazı mantıksız buldukları kısımları espirili bir şekilde dile getirerek bir muhabbete de girişmek isteyebilirler veya kendi aralarında geçmiş gelişmiş bir muhabbet vardır ve onla ilgili bir meme yaptıklarında onlara çok komik gelirken biz farklı bir gözle görüp komik bulmayabiliriz.
Bunun gibi birçok varyasyonu var kimse gelip dini mizaha gülmedin sen ne anlarsın ki diyemez herkes her mizaha gülecek diye bir şey yok.
Sadece bu konunun felsefesini yapıp neler olabileceğini, oluşabilecek birçok farklı tepkiyi düşünerek kitap bile yazarız.
(Devrik cümleler kafa karıştırıcı olabilir bu tarz konularda doğru kelimeleri bulmak zor olabiliyor.)

Mizah kişiden kişiye, duyduklarına, bildiklerine göre farklı anlaşılabilir.
Onların yaptığı mizah kaliteli kalitesiz görmeden bilemem belki yaratıcıya sövüp havalı olduğunu sanan insanlarda olabilir veya bazı mantıksız buldukları kısımları espirili bir şekilde dile getirerek bir muhabbete de girişmek isteyebilirler veya kendi aralarında geçmiş gelişmiş bir muhabbet vardır ve onla ilgili bir meme yaptıklarında onlara çok komik gelirken biz farklı bir gözle görüp komik bulmayabiliriz.
Bunun gibi birçok varyasyonu var kimse gelip dini mizaha gülmedin sen ne anlarsın ki diyemez herkes her mizaha gülecek diye bir şey yok.
Sadece bu konunun felsefesini yapıp neler olabileceğini, oluşabilecek birçok farklı tepkiyi düşünerek kitap bile yazarız.
(Devrik cümleler kafa karıştırıcı olabilir bu tarz konularda doğru kelimeleri bulmak zor olabiliyor.)

Gayet anlaşılabilir teşekkürler.

Kara mizah her türlü konuyu işlediğinden bir sınırı yok. Ama sonuçta insanların hassasiyetleri olduğundan her zaman istenilen etkiyi yaratmaz. İşte bu yüzden konu bakımından sınırı olmasa da yapılan şakaları insanlar belirliyor. Üstelik bazı konularda da şaka yapılmaz.

Son düzenleme:
Bir sınırı yoktur. Güldüğüm her şey mizahtır benim için. İzahı olmayan şeyin mizahı olur hesabından gidersek her şeyin mizahı olur.

Bir sınırı yoktur. Güldüğüm her şey mizahtır benim için. İzahı olmayan şeyin mizahı olur hesabından gidersek her şeyin mizahı olur.

Mesela hocam ailevi değerlerle ilgili mizah yapılsa. Diyelim ki okuldaki arkadaşlarınız sizin hakkınızda böyle şeyler yapıyorlar. İzahı olmayan şeyin mizahı olur deyip güler misiniz? Bunu ciddi soruyorum çünkü en başta aradığım Reddit kafasında birisiniz. Lütfen cevaplayın kötü niyetim yok.

Geri
Yukarı