Kardeşe teknoloji ile ilgili hiçbir şey öğretememek

benerayilmaz

Hectopat
Herkese selam Eray ben 19 yaşındayım,

Kardeşim (13 yaşında) ismi koray, kendisi yaşı itibari ile birçok konuyu anlıyor biliyor. Ama kendisine bilgisayarla ilgili hiçbir şey öğretemiyorum. Ne zaman bir şeyler öğretmek istesem öff püff yapıp abi genemi ya moduna geçiyor. Ben onun yaşındayken bilgisayara crack program nasıl indirilir, oyun nasıl yüklenir, WinRAR nedir nasıl kullanılır, Arduino nedir nasıl kodlanır gibi birçok şeyi yapabiliyordum. Ancak kendisi bırakın Arduino'yu, bilgisayara Steam üzerinden oyun indirmekten bile aciz, hatta Word kullanmayı dahi bilmiyor. Elinde her imkan var, kendine ait laptopu var hatta benim bilgisayarımı (1080+R5 2600 var) dahi kullanabilir. Ama inatla teknolojiden uzak mağara adamı gibi takılıyor.

Kendimle onu kıyaslamıyorum tabii ki benim hevesim vardı ancak, 13 yaşında bir çocuğun enazından PowerPoint sunumu yapmasını biliyor olması gerekmez mi?
Bu konuda üzerine düşüyorum ancak inatla reddediyor. En basiti bir eğitim dersi açıp (8dk) Word nasıl indilirilir i bile izlemeye dayanamıyor. Ama saatlerce Ronaldo vs Messi Shorts videoları izleyebiliyor. Kardeşimi nasıl kendini birşeylerde geliştirmeye ikna edebilirim?

Cezalandırma mantığını kullanmak istemiyorum ancak inatla beni o noktaya doğru götürüyor. En son dedimki ya bunu öğreneceksin, ya da telefonunu bir hafta alırım. Sizce doğru mu yapıyorum yoksa yanlış mı? Kardeşimi ileride bilgisayardan hiç anlamayan biri olarak görmek istemiyorum. (elektrk-elektronik müh. Okuyorum) en son gidip bilişim öğretmeni ile konuşacağım. Bu cocuğa ne öğretiyorsunuz diye.

Çocuğu rahat bırakmaya ne dersiniz? İlgi alanı olmayan şeyleri zorla öğretmeye çalışmakta nedir, bırakın kendi ilgi alanlarına yönelsin. Mesleğini kendi seçecek, okuduğu bölümlerin bir anlamı yok çünkü okullarda hiçbir şey öğretilmiyor. İş yerindeki stajyerlerimiz okulda F klavye öğretildiğini söylüyor sanki daktilo kullanacaklar, siz düşünün gerisini.

Hocam her insanın zevkleri, ilgi alanı farklıdır. Ogrenmesin ne olacak? Biz ogrendik de altın madalya mı kazandık? Bırakın zorlamayın cocugu, daha 13 yasında çocuklugunu yasasın.
Devir teknoloji devri. Sunumlar, ödevler ve yine birçok şey teknoloji üzerine kurulu artık. Teknoloji eğitimi artık şart. Oyunu falan boşverin, okulda sunumu olduğunda nasıl yapacak bu insan eğer bu kadar teknolojiden uzaksa. Nasıl kayıttır başvurudur vs. yapacak internetten. Konu sahibinin dediği gibi ise eğer durum vahim. Demiş saatlerce shorts izleyebiliyor diye. Asıl zararlı olan bu. Teknolojiyi iyi şekilde kullanmak varken bağımlısı olmuş çocuk.

Çocuğu rahat bırakmaya ne dersiniz? İlgi alanı olmayan şeyleri zorla öğretmeye çalışmakta nedir, bırakın kendi ilgi alanlarına yönelsin. Mesleğini kendi seçecek, okuduğu bölümlerin bir anlamı yok çünkü okullarda hiçbir şey öğretilmiyor. İş yerindeki stajyerlerimiz okulda F klavye öğretildiğini söylüyor siz düşünün gerisini.

Bakın, 2024 yılında bilişim öğretmenin verdiği ödevi (8 sayfa) kağıt kalemle yazıp götürdü. Bu durum bir banamı tuhaf geliyor. Tamam hevesi olmayabilir bende matamatiği sevmem örneğin ama çarpma işlemi yapmayıdabilirim. En azından Word kullanmayı öğrenmemeli mi?

Hayatını Ronaldo vs Messi Shorts videoları izleyerek geçirmesini istemiyorum tabii ki de.

Herkese selam Eray ben 19 yaşındayım,

Kardeşim (13 yaşında) ismi koray, kendisi yaşı itibari ile birçok konuyu anlıyor biliyor. Ama kendisine bilgisayarla ilgili hiçbir şey öğretemiyorum. Ne zaman bir şeyler öğretmek istesem öff püff yapıp abi genemi ya moduna geçiyor. Ben onun yaşındayken bilgisayara crack program nasıl indirilir, oyun nasıl yüklenir, WinRAR nedir nasıl kullanılır, Arduino nedir nasıl kodlanır gibi birçok şeyi yapabiliyordum. Ancak kendisi bırakın Arduino'yu, bilgisayara Steam üzerinden oyun indirmekten bile aciz, hatta Word kullanmayı dahi bilmiyor. Elinde her imkan var, kendine ait laptopu var hatta benim bilgisayarımı (1080+R5 2600 var) dahi kullanabilir. Ama inatla teknolojiden uzak mağara adamı gibi takılıyor.

Kendimle onu kıyaslamıyorum tabii ki benim hevesim vardı ancak, 13 yaşında bir çocuğun enazından PowerPoint sunumu yapmasını biliyor olması gerekmez mi?
Bu konuda üzerine düşüyorum ancak inatla reddediyor. En basiti bir eğitim dersi açıp (8dk) Word nasıl indilirilir i bile izlemeye dayanamıyor. Ama saatlerce Ronaldo vs Messi Shorts videoları izleyebiliyor. Kardeşimi nasıl kendini birşeylerde geliştirmeye ikna edebilirim?

Cezalandırma mantığını kullanmak istemiyorum ancak inatla beni o noktaya doğru götürüyor. En son dedimki ya bunu öğreneceksin, ya da telefonunu bir hafta alırım. Sizce doğru mu yapıyorum yoksa yanlış mı? Kardeşimi ileride bilgisayardan hiç anlamayan biri olarak görmek istemiyorum. (elektrk-elektronik müh. Okuyorum) en son gidip bilişim öğretmeni ile konuşacağım. Bu cocuğa ne öğretiyorsunuz diye.
Hocam bu nasıl bir kafa yapısı? çocuk illa da her şeyi bilmek zorunda mı? şu mesajlarınıza gerçekten fazlasıyla irite oldum. bırakın neyle ilgilenmek, neye hevesi varsa onunla ilgilensin.

Bakın, 2024 yılında bilişim öğretmenin verdiği ödevi (8 sayfa) kağıt kalemle yazıp götürdü. Bu durum bir bana mı tuhaf geliyor. Tamam hevesi olmayabilir bende matematiği sevmem örneğin ama çarpma işlemi yapmayadabilirim. En azından Word kullanmayı öğrenmemeli mi?
Kendisinde bu eksikliği hissedene kadar ona bir şey öğretemezsiniz çünkü hevesi olmaz. Yapabileceğiniz tek şey onu bilgisayar kullanmaya teşvik etmek olur, mesela bilgisayar ile alakalı reelsler atın izlesin, dikkatini oraya çekmeye çalışın.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı