Kardeşe teknoloji ile ilgili hiçbir şey öğretememek

Çocuğu hazıra alıştırmışsın hocam farkında değil misin? Kendi başına bırak sadece tüyo ver Technopat gibi forumlara bak de. Bak bakalım kendisi nasıl bir zaman sonra sıkılıp halletmeye çalışıyor.
Ya bana geçen bi oyun videosu editleri nasıl yapılıyo diye sordu, actım spunkram premiere eğitiminin giriş videosunu (5dk) içeri gittim geldim, ne yaptın baktınmı diye sordum, zormuş abi boşver dedi. 🤷‍♂️ Dolu bi udemy hesabım var, Adobe hesabım var, Ama öğrenmeye tenezzül etmeyen bir kardeşimde var. Haliyle elimdende birşey gelmiyor anlayacağınız.

Bırak öğrenmesin en sonunda ona sorun çıkartacak. Sen çözme kendisi çözmeye çalışsın en fazla virüs falan sokar. Ona format atmayı da öğretmek için bir fırsatın olur. Çocuğa internet kafe gibi hizmet veriyorsun 😀 sorunu olunca ben halledeyim oyununa devam etsin mantığında ilerliyorsun.

Emin ol 1 ay çözmeyim 1 ay kullanmaz 6 ay çözmeyim 6 ay o bilgisayarın tuşuna dahi basmaz. Elinin altında telefonu var, telefondan takılır. 😅

Ya bana geçen bir oyun videosu editleri nasıl yapılıyor diye sordu, açtım spunkram Premiere eğitiminin giriş videosunu (5dk) içeri gittim geldim, ne yaptın baktınmı diye sordum, zormuş abi boş ver dedi. 🤷‍♂️ dolu bir Udemy hesabım var, Adobe hesabım var, ama öğrenmeye tenezzül etmeyen bir kardeşimde var. Haliyle elimdende bir şey gelmiyor anlayacağınız.

Videolar sıkıcıdır hocam koy çocuğu yanına sen öğret kendin. Arayada eğlence sok hep öğretme. Okullarda bu yüzden bilişim hocaları var. Yoksa herkes biliyor öğretici videoları izlemeyi.

Adamı biraz anlamaya çalışın. Teknolojinin ona sağladığı her konfor alanını kullanıyor/tüketiyor(tabiri caizse armut piş ağzıma düş) ama bu teknoloji ne menem bir şey diye sorgulamıyor diyor.

Abisi olarak zorlama elbette, ama sorgulat. Gelecek bilimde/teknolojide kardeşim, haklısın. Yapay zeka, sanayi 5.0 vb vb.

Belki eskiden yabancı dil bilmek çok önemliydi ama artık teknoloji bilmek ondan çok daha önemli. Yapay zeka çok yakında kusursuz şekilde anlık simultane çeviri yapacak mesela. Ne oldu! dil bilme zorunluluğu yok oldu. Yerine bunu yapacak programı çok iyi kullanma becerisi önemli oldu.

Şu kısım saçma; word bilmiyor, yazıları kalemle yazıyor. Bırak kendini klasik şekilde ifade etsin. Mektup yazsın, günlük tutsun vb vb.

Sen şunu unutma ve ona da unutturma. Herkes geleceğin dünyasında nefes alacak kadar teknoloji bilmek zorunda kalacak. O bunu anlamıyorsa telefonunu, bilgisayarını bir yazılımla kilitle. Bu sayede ronaldo/messi short izleyemez hale getir onu. De ki ona; istediğin kadar izle bunları, ama önce bunu yapabilecek kadar, cihazındaki sorunu çözecek kadar anla teknolojiden.

Sen şunu unutma ve ona da unutturma. Herkes geleceğin dünyasında nefes alacak kadar teknoloji bilmek zorunda kalacak. O bunu anlamıyorsa telefonunu, bilgisayarını bir yazılımla kilitle. Bu sayede ronaldo/messi short izleyemez hale getir onu. De ki ona; istediğin kadar izle bunları, ama önce bunu yapabilecek kadar, cihazındaki sorunu çözecek kadar anla teknolojiden.

Şuna katılıyorum işte alın size basit bir çözüm. Bilgisayarda her türlü sorunu çıkar siz elinizi bile sürmeyin. Telefonuna da çaktırmadan takılmasına engel olacak şeyler ekleyin. Bırakın kendisi denesin.Ağır olucak kusura bakmayın ama 13 yaşındaki çocuğun eline hem telefon hem bilgisayar bir de üstüne internet kafe gibi hizmet verirseniz bu çocuk şımarır.

Adamı biraz anlamaya çalışın. Teknolojinin ona sağladığı her konfor alanını kullanıyor/tüketiyor(tabiri caizse armut piş ağzıma düş) ama bu teknoloji ne menem bir şey diye sorgulamıyor diyor.

Abisi olarak zorlama elbette, ama sorgulat. Gelecek bilimde/teknolojide kardeşim, haklısın. Yapay zeka, sanayi 5.0 vb vb.

Belki eskiden yabancı dil bilmek çok önemliydi ama artık teknoloji bilmek ondan çok daha önemli. Yapay zeka çok yakında kusursuz şekilde anlık simultane çeviri yapacak mesela. Ne oldu! Dil bilme zorunluluğu yok oldu. Yerine bunu yapacak programı çok iyi kullanma becerisi önemli oldu.

Şu kısım saçma; Word bilmiyor, yazıları kalemle yazıyor. Bırak kendini klasik şekilde ifade etsin. Mektup yazsın, günlük tutsun vb vb.

Uzun süredir aklımda bu var, cezalandırma yöntemi ama bu topa giripte kötü abi konumunada düşmek istemiyorum (2 kardeşiz bu arada).

Bu arada babam ilkokul annem ortaokul mezunu maddi durumumuz iyi ancak, teknolojiden hiç anlamazlar. Dolayısıyla ne zaman benimle ilgili bir sorun yaşasa, annemin ya da babamın yanına kaçıveriyor. Onlarda haliyle teknolojiden pek anlamadığından, ne istiyorsa ver tartışmayın artık moduna geçiyorlar, olan gene benim boş çabama oluyor.

Yorum yapanlar haddini aşmasın. Abisiyle konuşuyorsunuz kardeşine karşı da üslubunuza dikkat edin. Abisi olarak ders vermek ve gelişmesini istemen normal, ancak bunu örnek olarak yapmalısın. Ceza falan işe katmaman gerekir, çocukluğunu yaşasın ancak kolaya da kaçmasın... Özellikle bu yaşlarda, bu yaşlarda nasılsa devamı öyle olur. Fırsat ver, seninle biraz zaman geçirsin ve hiçbir şeye zorlama. Sadece izlesin ve görsün, seni örnek alacak o.

Ancak kendisi bırakın Arduino'yu, bilgisayara Steam üzerinden oyun indirmekten bile aciz, hatta Word kullanmayı dahi bilmiyor.
Arduino'yu Steam üzerinden oyun indirmekten daha kolay bir şeymiş gibi anlatmışsınız. Bence bu yanlış. Hocam, her insanın teknolojiye kafası basmayabilir veya direkt ilgisi olmayabilir. Olmak zorunda da değil. Bence rahat bırakmalısınız.

Ama saatlerce Ronaldo vs Messi Shorts videoları izleyebiliyor. Kardeşimi nasıl kendini bir şeylerde geliştirmeye ikna edebilirim?
Belki de spora ilgisi olabilir. Eğer gerçekten böyleyse bu konuyla ilgili eğitim almasına destek sağlayabilirsiniz.

Cezalandırma mantığını kullanmak istemiyorum ancak inatla beni o noktaya doğru götürüyor.
Ceza ile hiçbir şey öğretemezsiniz.

Ben 13 yaşımdayken crack oyun indirmeyi bilmezdim ama web sitesi geliştirebiliyordum. Ne kadar garip değil mi? Kod yazmaya kafam basıyordu ama bir crack oyun indirmeyi bile bilmiyordum. Dediğim gibi, çocuğu biraz rahat bırakmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Bu kadar agresif olmaya gerek yok. Benim de küçük yaşta kardeşim var, ablasından heveslenip Instagram hesabı açmak istedi, yapamayınca bana getirdi. Önce neden istediğini ne işine yarayacağını ve arkadaşlarının hesaplarının olup olmadığını sordum sonra hesabı açtım, ertesi gün geldi abi Instagram'ı siler misin dedi.

Yani yasaklayarak onu daha da inatçı etmek yerine elde etmek istediği şeyin önemsiz olduğunu hissettirirseniz zaten kendi rızasıyla bırakır.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı