Kardeşe teknoloji ile ilgili hiçbir şey öğretememek

Yani yasaklayarak onu daha da inatçı etmek yerine elde etmek istediği şeyin önemsiz olduğunu hissettirirseniz zaten kendi rızasıyla bırakır.

Dediğiniz şey ile konu bambaşka hocam. Elde etmek istediği şeyleri başkasına yaptırmak istiyor bir nevi üşeniyor. Sizin kardeşiniz en azından heves ile öğrenmek istiyor olabilir. Ama konu sahibinin kardeşi hazıra alıştırılmış bir çocuk. Başka yöntemler gerekiyor.

Arduino'yu Steam üzerinden oyun indirmekten daha kolay bir şeymiş gibi anlatmışsınız. Bence bu yanlış. Hocam, her insanın teknolojiye kafası basmayabilir veya direkt ilgisi olmayabilir. Olmak zorunda da değil. Bence rahat bırakmalısınız.

Belki de spora ilgisi olabilir. Eğer gerçekten böyleyse bu konuyla ilgili eğitim almasına destek sağlayabilirsiniz.

Ceza ile hiçbir şey öğretemezsiniz.

Ben 13 yaşımdayken crack oyun indirmeyi bilmezdim ama web sitesi geliştirebiliyordum. Ne kadar garip değil mi? Kod yazmaya kafam basıyordu ama bir crack oyun indirmeyi bile bilmiyordum. Dediğim gibi, çocuğu biraz rahat bırakmanızı şiddetle tavsiye ederim.
Sorun ilgi alanı değil dostum, futbola merakı var diye her ay futbol kursuna gidiyor. Bir kısmınıda ben karşılıyorum (maçlar, halı saha ücretleri vs).

Ancak çocukda herhangi bir teknolojik bilgi yok, edinmeyide redediyor. Ödevi var ödevi 10 sayfa kağıda yazıyor ama 15dk içinde Word'de copy-paste yapmayı reddediyor. Araştırma yapmak diye bir şey zaten yok hakgetire, geçenlerde dünyanın 8 harikası ile ilgili ödev vermişler, bana gelip dünyanın 8 harikası nedir diye soruyor. Elinin altında "Google" gerçeği var ama bunu kullanmak yerine doğrudan bana soruyor.

Hani bu durum artık hevesi olmamasını geçti ben de biliyorum tabii ki de ama bu durum böyle ileryemez, annem babamda zaten teknolojiden neredeyse hiç anlamazlar. Dolayısıyla kendini hiçbir konuda geliştiremiyor. Bilmiyorum benmi fazla ileriyi düşünüyorum.
bakınız ilk cümle;

Dediğiniz şey ile konu bambaşka hocam. Elde etmek istediği şeyleri başkasına yaptırmak istiyor bir nevi üşeniyor. Sizin kardeşiniz en azından heves ile öğrenmek istiyor olabilir. Ama konu sahibinin kardeşi hazıra alıştırılmış bir çocuk. Başka yöntemler gerekiyor.

Alıntıladığım arkadaş agresif şekilde öğretmek gerektiğini söylediği için öyle anlattım. Aslında olaylar temelinde aynı, gereksiz şeylere ilgi duymak. Futbol sevebilir, futbolcu olmak isteyebilir, bunlar gayet güzel şeyler fakat gününün belirli vaktini belki defalarca gördüğü pozisyona yapılan editleri izlemekle geçirmesi çok gereksiz. Abisinin de bunu anlayacağı dilden anlatması gerekir ki kendi rızasıyla bıraksın. Zorlamayla sadece daha çok istemesine vesile olursunuz.

Alıntıladığım arkadaş agresif şekilde öğretmek gerektiğini söylediği için öyle anlattım. Aslında olaylar temelinde aynı, gereksiz şeylere ilgi duymak. Futbol sevebilir, futbolcu olmak isteyebilir, bunlar gayet güzel şeyler fakat gününün belirli vaktini belki defalarca gördüğü pozisyona yapılan editleri izlemekle geçirmesi çok gereksiz. Abisinin de bunu anlayacağı dilden anlatması gerekir ki kendi rızasıyla bıraksın. Zorlamayla sadece daha çok istemesine vesile olursunuz.

Hocam zaten zamanını boşa harcaması daha kötü bir durum. Bunun için farklı çözümler var. Konu burada abinin zorla bir şey öğretmeye çalışması. İlk olarak elindeki telefon ve bilgisiayarı kısıtlayıp ona sorumluluk yükü bindirmeleri gerekiyor. Sorumluluk bilincini kazandığı zaman bir şeyler öğretebilirler.

Şuna katılıyorum işte alın size basit bir çözüm. Bilgisayarda her türlü sorunu çıkar siz elinizi bile sürmeyin. Telefonuna da çaktırmadan takılmasına engel olacak şeyler ekleyin. Bırakın kendisi denesin.Ağır olucak kusura bakmayın ama 13 yaşındaki çocuğun eline hem telefon hem bilgisayar bir de üstüne internet kafe gibi hizmet verirseniz bu çocuk şımarır.
Bu ceza değil. Elinden telefonu, bilgisayarı alırsan ceza olur. Sen ona elbette kullan ama önce öğren diyorsun bu şekilde. Kardeşinin anası, babası da değilsin ayrıca. Annenin, babanın ilkokul mezunu olması de bu durumun açıklaması olamaz. İlkokul mezunu olarak zengin olmayı beceriyorlarsa, kardeşine doğru bir eğitim vermeyi/geleceğe de hazırlamayı becerebilmeliler.

Bu ceza değil. Elinden telefonu, bilgisayarı alırsan ceza olur. Sen ona elbette kullan ama önce öğren diyorsun bu şekilde. Kardeşinin anası, babası da değilsin ayrıca. Annenin, babanın ilkokul mezunu olması de bu durumun açıklaması olamaz. İlkokul mezunu olarak zengin olmayı beceriyorlarsa, kardeşine doğru bir eğitim vermeyi/geleceğe de hazırlamayı becerebilmeliler.

Tam olarak aile yapısını bilmediğim için ön yargılı konuşmayacağım ama anne baba da biraz ilgisiz gibi. Çocuk bütün gün telefona bakıyorsa demek ki ebevynleri ilgilenmiyor demektir.

Vay arkadaş herkes burada toplanmış öğretmen, psikolog kesilmiş. Ben de konuma cevap gelsin diye bekliyorum.

Geri
Yukarı