Kardeşe teknoloji ile ilgili hiçbir şey öğretememek

Bu ceza değil. Elinden telefonu, bilgisayarı alırsan ceza olur. Sen ona elbette kullan ama önce öğren diyorsun bu şekilde. Kardeşinin anası, babası da değilsin ayrıca. Annenin, babanın ilkokul mezunu olması de bu durumun açıklaması olamaz. İlkokul mezunu olarak zengin olmayı beceriyorlarsa, kardeşine doğru bir eğitim vermeyi/geleceğe de hazırlamayı becerebilmeliler.

Aylık gelirimiz 32.000 bandında, Türkiye'nin %50'sinden daha yüksek olduğundan iyi diyebilirim. Ancak zengin sayılırmıyız bilemiyorum.

Tam olarak aile yapısını bilmediğim için ön yargılı konuşmayacağım ama anne baba da biraz ilgisiz gibi. Çocuk bütün gün telefona bakıyorsa demek ki ebevynleri ilgilenmiyor demektir.

Ebebeyn konusunda şöyle bir bilgi verebilirim, annem ve babam biri 42 diğeri 44 yaşında insanlar, çok yaşlı değiller ancak memur ol kurtul kafasında büyüdükleri aşikar.

Dolayısıyla kardeşimi denetledikleri tek nokta, derslerine odaklan, ödevlerini yap, okuldan şikayet getirttirme. Hal böyle olunca da kardeşim zaten hiçbir şey yapmayıp derslerinden 85-90 getirebildiği bir eğitim sisteminde olduğundan okula gidip geliyor ve annem/babamın verdiği sorumluluğu tamamlamış oluyor.

Şimdi 42 yaşında insanada anne bak tek sorun dersler değil diye anlatamıyorsunuz haliyle...

Ben hiçbir zaman teknolojiyi öğrenmeliyim diye araştırmalar yapmadım.
Sevdiğim oyunlarda hile yapmaya çalışarak öğrendim eğer öğretmek istiyorsan ilgisini çekecek şeyler gerekli.
Benimde bilgisayarım veya bir konsolum olmadığı için oyun oynama yolları arardım küçükken. Bu yüzden emülatörlere yönelmiştim. Bu zamanlar epey bilgi edinmiştim. Dediğiniz gibi bir ilgi lazım.

Konuya cevap veren herkesi hedefleyen bir mesaj yazdınız. Yazdığınız mesajda da sanki yanlış bir şey söylüyormuş gibi bir tavrınız var.
Var. Ancak genel olarak seni seçip vurmadım, üzerine alınman yersiz.
Şuna katılıyorum işte alın size basit bir çözüm. Bilgisayarda her türlü sorunu çıkar siz elinizi bile sürmeyin. Telefonuna da çaktırmadan takılmasına engel olacak şeyler ekleyin. Bırakın kendisi denesin. Ağır olacak kusura bakmayın ama 13 yaşındaki çocuğun eline hem telefon hem bilgisayar bir de üstüne internet kafe gibi hizmet verirseniz bu çocuk şımarır.
Bak bu mesajına zerre katılmıyorum bu arada, bu şekilde olmaz.

Senin konun hangisi, hazır kalabalık paylaş, yardımcı olalım.
Yardımlık konu yok. Fikir paylaşım konusuydu sağ olasın. :) Herkes burada toplanınca onu bir sorguladım.

Edit izlemeyi seviyorsa editleri kendisi yapsın desem nasıl olur?
Bakınız ilk cümle;
Ya bana geçen bir oyun videosu editleri nasıl yapılıyor diye sordu, açtım spunkram Premiere eğitiminin giriş videosunu (5dk) içeri gittim geldim, ne yaptın baktınmı diye sordum, zormuş abi boş ver dedi. 🤷‍♂️ dolu bir Udemy hesabım var, Adobe hesabım var, ama öğrenmeye tenezzül etmeyen bir kardeşimde var. Haliyle elimdende bir şey gelmiyor anlayacağınız.

Emin ol 1 ay çözmeyim 1 ay kullanmaz 6 ay çözmeyim 6 ay o bilgisayarın tuşuna dahi basmaz. Elinin altında telefonu var, telefondan takılır. 😅

Dolayısıyla kardeşimi denetledikleri tek nokta, derslerine odaklan, ödevlerini yap, okuldan şikayet getirttirme. Hal böyle olunca da kardeşim zaten hiçbir şey yapmayıp derslerinden 85-90 getirebildiği bir eğitim sisteminde olduğundan okula gidip geliyor ve annem/babamın verdiği sorumluluğu tamamlamış oluyor.

Şimdi 42 yaşında insanada anne bak tek sorun dersler değil diye anlatamıyorsunuz haliyle...

Annenize babanıza kısaca anlatın ve kardeşinizin ebeveyni siz olun. Tatlı dil ile anlatın. Çocuğun ilgi alanlarını öğrenmeye çalışın. Edit izlemek bile olsa bunun üzerinden kendi editlerini yapmasını sağlayın. Konu başında da dediğim gibi şu an sorumluluk bilinci olmadığı için bir şeyler öğrenmek istemiyor. Hayatı toz pembe yaşattığınız için haliyle o da öyle yaşamak istiyor.

Var. Ancak genel olarak seni seçip vurmadım, üzerine alınman yersiz.

Mesajınızın hedef kitlesi geniş olunca anlamı azalmıyor hocam. Beni de ilgilendirdiği için cevap verdim.

Bak bu mesajına zerre katılmıyorum bu arada, bu şekilde olmaz.

Katılmamanızın nedenini de yazsaydınız keşke.

Bakınız ilk cümle;

Çocuğa sorumluluk bilincini öğretmeniz lazım. Yoksa hiçbir şey öğretemezsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı