Kardeşe teknoloji ile ilgili hiçbir şey öğretememek

Aylık gelirimiz 32.000 bandında, Türkiye'nin %50'sinden daha yüksek olduğundan iyi diyebilirim. Ancak zengin sayılırmıyız bilemiyorum.

Ebebeyn konusunda şöyle bir bilgi verebilirim, annem ve babam biri 42 diğeri 44 yaşında insanlar, çok yaşlı değiller ancak memur ol kurtul kafasında büyüdükleri aşikar.

Dolayısıyla kardeşimi denetledikleri tek nokta, derslerine odaklan, ödevlerini yap, okuldan şikayet getirttirme. Hal böyle olunca da kardeşim zaten hiçbir şey yapmayıp derslerinden 85-90 getirebildiği bir eğitim sisteminde olduğundan okula gidip geliyor ve annem/babamın verdiği sorumluluğu tamamlamış oluyor.

Şimdi 42 yaşında insanada anne bak tek sorun dersler değil diye anlatamıyorsunuz haliyle...
Ben 78 doğumluyum aslan. Psikolog değilim ama avukatım. Ve sonuna kadar haklısın bu konuda. Ama şunu da unutma. Sezardan çok sezarcı olamazsın. Özetle 13 yaşındaki bir birey denetlenmez, yol gösterilir veya onunla birlikte yol yürünür. Ayağı taşa takıldığında tökezlemesin diye. Seni inan takdir ediyorum, bu toplumdaki her birey diğerinden de en az kendisi kadar sorumlu olmalı. Annene babana da çok yüklenme. İnan onlar da senin veya kardeşinin bu yaşta sahip olduklarına, kendi yaşlarında sahip olmak için neler vermezdi.

Gidip de 13 yaşında teknoloji bilmeyen çocuğa Premiere göstermek mantıksız geldi. (bence) CapCut gibi daha basit uygulamaları gösterseydin anlayabilirdi bence.

O izlediği editler büyük ihtimalle Premiere Pro ile yapılmıyordur zaten.

Haklısın, Adobe hesabım olduğundan dolayı ona yönlendirmiştim. Yarında CapCut yüklerim artık 😅. Bir deneyelim.

Katılmamanızın nedenini de yazsaydınız keşke.
Zorla güzellik olmaz maalesef.

Annenize babanıza kısaca anlatın ve kardeşinizin ebeveyni siz olun. Tatlı dil ile anlatın. Çocuğun ilgi alanlarını öğrenmeye çalışın. Edit izlemek bile olsa bunun üzerinden kendi editlerini yapmasını sağlayın. Konu başında da dediğim gibi şu an sorumluluk bilinci olmadığı için bir şeyler öğrenmek istemiyor. Hayatı toz pembe yaşattığınız için haliyle o da öyle yaşamak istiyor.
Buna katılıyorum bak. Zorla değil de tatlı dille olması gerek.

Ben 78 doğumluyum aslan. Psikolog değilim ama avukatım. Ve sonuna kadar haklısın bu konuda. Ama şunu da unutma. Sezardan çok sezarcı olamazsın. Özetle 13 yaşındaki bir birey denetlenmez, yol gösterilir veya onunla birlikte yol yürünür. Ayağı taşa takıldığında tökezlemesin diye. Seni inan takdir ediyorum, bu toplumdaki her birey diğerinden de en az kendisi kadar sorumlu olmalı. Annene babana da çok yüklenme. İnan onlar da senin veya kardeşinin bu yaşta sahip olduklarına, kendi yaşlarında sahip olmak için neler vermezdi.

Çok haklısınız hocam, dediğim gibi zaten durumun oldukça farkındayım. Buna istinaden zaten bu konuyu açıp fikir almak istedim. Takdiriniz içinde teşekkür ediyorum. Genç arkadaşların yanı sıra, bir ebeveyn gibi düşünebilen bir kişiden fikir almak iyi oldu.

Umarım bu yorum ciddi değildir. 8yaşında çocukların Discord'da takas yapıp illegal sunucularda sanal takıldığı, Valorant'ta milletin ailesine sövdüğü, crack yapmaya çalıştığı ve bunların normal karşılandığı devirde 13yaşında birinin teknoloji ile ilgili tek vasfı Ronaldo Messi edit izlemekse mağara adamı olarak devam eder ya da 1-2sene sonra arkadaş ortamında (ki genelde lisedir bu PC sohbetlerinin döndüğü ortam) geri kalır bir anda merak salar bağımlı hale gelir. İddiasına girerim bu platformda bile en az %8i 11yaş altıdır. Ve çoğu 20yaşındaki adam kadar bilgili ve net önerilerde bulunuyordur.
Ne demek istiyorsun dostum? ne yapsın? gitsin ''8 yaşında'' dediğin çocuğun yaptığı çocuklukları mı yapsın? ben Ronaldo Messi editi izlesin demiyorum, lakin teknolojiye boğmamak gerek, edineceği işe göre öğrenecektir zaten. zamanında bende çocuk oldum ve dediğin utanç verici şeyleri yaptım, bunlarla gurur da duymuyorum. Böyle bir bataklığa düşecek ise mağara adamı kalsın daha iyi. teknolojiyi derin öğrenmesine gerek yok, kendisine yetecek kadar ve ya gelecekte edineceği iş gereği teknolojik gereksinimleri bilse yeter. ayriyeten o dediğin 8 yaşındaki çocukların ebeveynleri yüzünden oluyor bunlar. elimde olsa dava aça aça silerim piyasadan. adı üstünde çocuk, ne yaptığını bilmiyor.

Keşkeee... Az önce yazdım Windows Update tuşunun yerini öğrenmeye bile tenezzül etmiyor.
Hocam haklısın hak veriyorum sana, lakin çok boğmamaya çalış. gelecekte edineceği iş gereği öğrenecektir zaten.

Vay arkadaş herkes burada toplanmış öğretmen, psikolog kesilmiş. Ben de konuma cevap gelsin diye bekliyorum.
Word gibi programları bilmeyenler teröristmiş gibi muamele gösteriyorlar. bir kere daha acıdım şu ulusuma.

Son düzenleme:
Ne demek istiyorsun dostum? Ne yapsın? Gitsin "8 yaşında" dediğin çocuğun yaptığı çocuklukları mı yapsın? Ben Ronaldo Messi editi izlesin demiyorum, lakin teknolojiye boğmamak gerek, edineceği işe göre öğrenecektir zaten. Zamanında bende çocuk oldum ve dediğin utanç verici şeyleri yaptım, bunlarla gurur da duymuyorum. Böyle bir bataklığa düşecek ise mağara adamı kalsın daha iyi. Teknolojiyi derin öğrenmesine gerek yok, kendisine yetecek kadar veya gelecekte edineceği iş gereği teknolojik gereksinimleri bilse yeter. Ayrıyeten o dediğin 8 yaşındaki çocukların ebeveynleri yüzünden oluyor bunlar. Elimde olsa dava aça aça silerim piyasadan. Adı üstünde çocuk, ne yaptığını bilmiyor.

Şu ülkeye örnek vermek denen şeyi öğretmeleri lazım onu anladım. Ben çocuk onu yapsın mı diyorum nasıl nerenizle okuyorsunuz anlamadım. O yaşta Word bilmemek saçmalık, öğretmeye çalışan bir abisi var ama herkes psikolog iyi aile triplerine girmis zorlama daha çocuk falan diyor. Cidden uğraşılmayacak bir tartışma konu sahibinin yazdıkları ortada elinin altında Google varken arama yapmak aklına gelmeyen Word açamayan en basitten Steam'den oyun indiremeyen bir çocuk var ortada. Temel bilgisayarıda bilmesi lazım ya bu kadar kendinizi olduğunuz dışında iyimser entellektüel göstermeye gerek yok. Abisi kardeşi hayatta 10-0 geride kalmasın diye uğraşıyor.

Şu ülkeye örnek vermek denen şeyi öğretmeleri lazım onu anladım. Ben çocuk onu yapsın mı diyorum nasıl nerenizle okuyorsunuz anlamadım. O yaşta Word bilmemek saçmalık, öğretmeye çalışan bir abisi var ama herkes psikolog iyi aile triplerine girmis zorlama daha çocuk falan diyor. Cidden uğraşılmayacak bir tartışma konu sahibinin yazdıkları ortada elinin altında Google varken arama yapmak aklına gelmeyen Word açamayan en basitten Steam'den oyun indiremeyen bir çocuk var ortada. Temel bilgisayarıda bilmesi lazım ya bu kadar kendinizi olduğunuz dışında iyimser entellektüel göstermeye gerek yok. Abisi kardeşi hayatta 10-0 geride kalmasın diye uğraşıyor.

Hocam hala anlamıyorsunuz galiba çocukda sorumluluk bilinci yok. Öğrenmeye kapalı şu an. Abisi ne kadar uğraşırsa uğraşsın hayat, çocuğun umurunda bile değil.

O Çocuğun yaşındakiler böyle yapıyor diyorsun bende diyorum ki o çocukta mı öyle yapsın ne yapsın? örnek verdiğinin farkındayım fakat çok yanlış şeylerden örnek veriyorsun. ayriyeten Word'ı bilip ne yapacak kardeşim şu anda word ile ne işi var onun? Bak yine söylüyorum doğru dürüst oku öyle gel. ''Edineceği iş gereği gereksinim'' bunu gerektiriyorsa öğrenir. Steam'den oyun indiremiyorsa o da onun problemi ilerleyen yaşlarında buna maruz kalırsa öğrenir zaten. Abisi kardeşi için uğraşacağına gitsin öncelikle kafa yapısını değiştirmeye çalışsın. bir çocuğa öyle baskı uygulamak hiç doğru bir şey değil. psikolojiden anlayacak yaşta mısın orası da muamma. o çocuk serbest takılma yaşlarında daha, yaşı küçük, daha önünde seneler var illa ki öğrenecektir.

Hocam hala anlamıyorsunuz galiba çocukda sorumluluk bilinci yok. Öğrenmeye kapalı şu an. Abisi ne kadar uğraşırsa uğraşsın hayat, çocuğun umurunda bile değil.
Arkadaşın söylemek istediğine bir taraftan katılıyor bir taraftan katılmıyorum. aynı şekilde senin söylediklerine de katılıyorum. öğrenmeye kapalı olan bir çocuk bu. 13 yaşında daha serbest takılma yaşlarında.

Tekrar söylüyorum sana hak veriyorum öğrenmesi gereken bazı şeyler var. lakin baskı şeklinde değil, bu çocuğun bu gibi durumlara maruz kalması lazım. maruz kalırsa öğrenir. gah abisine sorarak, gah internetten aratarak.
Konu sahibiyle yaşıtım, bende şu son bir kaç senede öğrendim az çok bir şeyler. yaş devam ettikçe, hayat devam ettikçe illa ki bir yerden sonra öğrenmeye başlayacaktır.

Son düzenleme:
'Edineceği iş gereği gereksinim" bunu gerektiriyorsa öğrenir.

Hocam bu komikti. Askeriyede bile Word kullandırıyorlarken bu çocuğun 2035'te iş sahibi olduğunu varsayarsak yaşıtları 10-11 yaşında öğreniyorken o 18'de öğrensin değil mi? Pekala uğraşmaya gerek yok bu yorumlardan sonra. Siz iyi ebeveyn rolu oynamaya devam edin.

O çocuğun yaşındakiler böyle yapıyor diyorsun bende diyorum ki o çocukta mı öyle yapsın ne yapsın? Örnek verdiğinin farkındayım fakat çok yanlış şeylerden örnek veriyorsun. Ayrıyeten Word'ı bilip ne yapacak kardeşim şu anda Word ile ne işi var onun? Bak yine söylüyorum doğru dürüst oku öyle gel. "edineceği iş gereği gereksinim" bunu gerektiriyorsa öğrenir. Steam'den oyun indiremiyorsa o da onun problemi ilerleyen yaşlarında buna maruz kalırsa öğrenir zaten. Abisi kardeşi için uğraşacağına gitsin öncelikle kafa yapısını değiştirmeye çalışsın. Bir çocuğa öyle baskı uygulamak hiç doğru bir şey değil. Psikolojiden anlayacak yaşta mısın orası da muamma. O çocuk serbest takılma yaşlarında daha, yaşı küçük, daha önünde seneler var illaki öğrenecektir.

Arkadaşın söylemek istediğine bir taraftan katılıyor bir taraftan katılmıyorum. Aynı şekilde senin söylediklerine de katılıyorum. Öğrenmeye kapalı olan bir çocuk bu. 13 yaşında daha serbest takılma yaşlarında.

Tekrar söylüyorum sana hak veriyorum öğrenmesi gereken bazı şeyler var. Lakin baskı şeklinde değil, bu çocuğun bu gibi durumlara maruz kalması lazım. Maruz kalırsa öğrenir. Gah abisine sorarak, gah internetten aratarak.
Konu sahibiyle yaşıtım, bende şu son birkaç senede öğrendim az çok bir şeyler. Yaş devam ettikçe, hayat devam ettikçe illaki bir yerden sonra öğrenmeye başlayacaktır.

Pekala haklisiniz serbest kalmalilar baskıya gerek yok ama öğretmeye çalışılması gerekiyor.

O çocuğun yaşındakiler böyle yapıyor diyorsun bende diyorum ki o çocukta mı öyle yapsın ne yapsın? Örnek verdiğinin farkındayım fakat çok yanlış şeylerden örnek veriyorsun. Ayrıyeten Word'ı bilip ne yapacak kardeşim şu anda Word ile ne işi var onun? Bak yine söylüyorum doğru dürüst oku öyle gel. "edineceği iş gereği gereksinim" bunu gerektiriyorsa öğrenir. Steam'den oyun indiremiyorsa o da onun problemi ilerleyen yaşlarında buna maruz kalırsa öğrenir zaten. Abisi kardeşi için uğraşacağına gitsin öncelikle kafa yapısını değiştirmeye çalışsın. Bir çocuğa öyle baskı uygulamak hiç doğru bir şey değil. Psikolojiden anlayacak yaşta mısın orası da muamma. O çocuk serbest takılma yaşlarında daha, yaşı küçük, daha önünde seneler var illaki öğrenecektir.

Arkadaşın söylemek istediğine bir taraftan katılıyor bir taraftan katılmıyorum. Aynı şekilde senin söylediklerine de katılıyorum. Öğrenmeye kapalı olan bir çocuk bu. 13 yaşında daha serbest takılma yaşlarında.

Tekrar söylüyorum sana hak veriyorum öğrenmesi gereken bazı şeyler var. Lakin baskı şeklinde değil, bu çocuğun bu gibi durumlara maruz kalması lazım. Maruz kalırsa öğrenir. Gah abisine sorarak, gah internetten aratarak.
Konu sahibiyle yaşıtım, bende şu son birkaç senede öğrendim az çok bir şeyler. Yaş devam ettikçe, hayat devam ettikçe illaki bir yerden sonra öğrenmeye başlayacaktır.

Pekala haklisiniz serbest kalmalilar baskıya gerek yok ama öğretmeye çalışılması gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı