Kargo dolandırıcılığı!

Merhaba arkadaşlar. Başımdan geçen bir olayı size insanlık görevim olarak haberdar edeyim dedim.
23 Ocak 2017 günü telefon çaldı. Telefonda kargo görevlisi ismimi söyleyerek kargonuz var dedi. Bende hayır ben sipariş vermedim ki kargom olsun. Peki ne gönderilmiş dedim. Kargocu kitap dedi. Ben yine sipariş vermiş olsam neden sana hayır sipariş vermedim diye söyleyeyim ki dedim. Kargocu ama abi kargonuz şuan yanımda müsaitseniz evinize getireyim. Bende peki gönderen firmanın adını söyler misin dedim. Kargocu a.fa k..ab.vi Bursa dedi. (İsmini tam olarak yazmadım.) Bende internetten telefon numarasını buldum. Telefon numarasını aradım ve çıkan müşteri temsilcisine kargonun beni aradığını söyledim ve size kargocuyla aramızda geçen konuşma ne ise müşteri temsilcisine de anlattım. Müşteri temsilcisi hangi ilde bulunuyorsunuz dedi. Bende bulunduğum ili söyledim ve tabi adımı ve soyadımı da bir dakika bekleyin dedi. Siz öğretmensiniz değil mi hocam bende hayır ben öğretmen değilim öğrenciyim deyince bir an duraksadı. Bir dakika sonra adınıza kargo görünmüyor dedi. Bir yanlışlık olmuş herhalde dedi. Benim kafama takılan nasıl oluyor da adres bilgilerim alınıp bana kargo gönderiliyor? Bu konu hakkında bilgisi olan var mı? Bir de bu kargo olayıyla ilgili bir haber okudum. Millete kitap seccade daha başka ürünler yollayıp kargo parasını milletten alıp daha sonra iş işten geçtikten sonra dolandırıldıklarını anlatan insanlar gördüm. Arkadaşlar sizi kargo arayıp kargonuz var derse kargoyu sakın teslim almayın. Ben almadım.

Diyelim geldi kapıya. Kargo parasını yüksek meblağ isterse almayız ki. Bir kitap için 100 TL kargo parası ödeyecek değiliz hani. Acaba içinde ne vardı?
Ayrıca kadın sizi öğretmen zannettiğine göre kargonun size geldiğinden haberdar ve durumun farkında olmalı.

Yani bence bu dolandırıcılık değil. Sizden birisi para istedi mi? Kargo ücreti 5,90 falan tutuyor. Sipariş vermediği bir kapıda ödemeli kargoyu alacak kadar düşük zeka seviyeli insanların dolandırılması bence müstahaktır. Bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum. Gerçekten de dolandırılma amaçlı ise çok yanlış yapmışsınız. Direk 155 polisi arayıp o sizden para almaya çalışan arkadaşı oracıkta tutuklatmanız gerekirdi.

Yani bence bu dolandırıcılık değil. Sizden birisi para istedi mi? Kargo ücreti 5,90 falan tutuyor. Sipariş vermediği bir kapıda ödemeli kargoyu alacak kadar düşük zeka seviyeli insanların dolandırılması bence müstahaktır. Bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum. Gerçekten de dolandırılma amaçlı ise çok yanlış yapmışsınız. Direk 155 polisi arayıp o sizden para almaya çalışan arkadaşı oracıkta tutuklatmanız gerekirdi.
Kargo görevlisi telefon açarak kargonuz var dedi. Yani kapıya gelmedi. Ben zaten görevliye söyledim. Ben sipariş vermedim diye. O yüzden gelmedi. Ben evet sipariş verdim deseydim. Görevli siparişi getirirdi. Kargo ücreti hakkında da konuşmadım.Bu arada bende iki düşünce arasında kaldım. Acaba gerçekten de yanlışlık mı oldu? Yoksa dolandırmaya mı çalıştılar beni?

Diyelim geldi kapıya. Kargo parasını yüksek meblağ isterse almayız ki. Bir kitap için 100 TL kargo parası ödeyecek değiliz hani. Acaba içinde ne vardı?
Ayrıca kadın sizi öğretmen zannettiğine göre kargonun size geldiğinden haberdar ve durumun farkında olmalı.
Kargo görevlisinin dediğine göre içinde kitap varmış.

Kargo görevlisi içinde ne olduğunu nereden biliyor ? İçine bakma hakları mevcut mu acaba ?
Paket üstüne fatura irsaliyesi yapıştırılıyor. En azından benim verdiğim siparişlerden öyle biliyorum. Galiba üstünde yapıştırılan faturadan okudu ne olduğunu.

Arkadaşlar Cuma günü kargo şubesine gitim. Durumu anlattım ve kargo görevlisi şayet paketi almadıysan, kimlik numaranı, adını, soyadını ve imzanı vermediysen sorun olmaz dedi.

Benimde benzer olay yeni başıma geldi.

Kargo ile NET*** BİL**** HİZ************* TİC********* adlı firmadan kargo göndermişler.
150 tl kapıda ödemesi varmış. Böyle bir şeyi sipariş etmedim dedim ve kendilerine iade ettim. Bu firma dolandırıcı diye de söyledim. Bu numaralar çok eskidi yemiyoruz ama bunlar demek ki hala ekmek yiyor. Polise söylesen ne anlatacaksın bir şey yapmazlar. Bunun önüne geçilmeli.

Birde pişkin pişkin "0507 707 70 20" no lu numaradan sayın uyanık arıyor, ben kargo firmasından arıyorum diyor kargonuzu şu şubeden teslim alın diyor. Bana hangi ilden arıyorsunuz diye soruyor. O kadar sahte kargo göndermiş ki hangi dolandırdığım şehir diye soruyor heralde. Şehri göremiyor olmayan bilgisayar sisteminden:)

Sayın **** bey kargonuzu *** şubeden akşam 6 ya kadar alın diye mesaj atmış. Ne kadar düşünceli kargolar var şahsi mesaj atıyor dedim. Çok acemi dolandırıcı. Hemde soru sorunca yüzüme kapatıyor telefonu. Neyse kargo parasını kendi ödesin bir zahmet. Ama yazık yani bu tarz insanların aramızda nefes alması.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı