Kargoda hasar varsa nasıl tutanak tuttulur?

DenizOzkann

Centipat
Arkadaşım hazır sistem aldı fakat sistem geldiğinde kargoda hasar vb. olursa ve teslim aldığında sıkıntılı çıkarsa iade süreciyle uğraşmak istemiyor. Kargocu geldiğinde onun yanında imzalamadan kargoyu açıp kontrol etmesi mi gerekiyor?(kargocu izin vermezse ne diyebiliriz) veya kargocu kapıyı çaldığı aç video kaydı başlatıp teslim alıp imzalayıp kutu açılıncaya kadar kanıt olarak video kaydı mı alması gerekiyor?

Kargo şirketi: Sürat Kargo.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşım hazır sistem aldı fakat sistem geldiğinde kargoda hasar vb. olursa ve teslim aldığında sıkıntılı çıkarsa iade süreciyle uğraşmak istemiyor. Kargocu geldiğinde onun yanında imzalamadan kargoyu açıp kontrol etmesi mi gerekiyor?(kargocu izin vermezse ne diyebiliriz) veya kargocu kapıyı çaldığı aç video kaydı başlatıp teslim alıp imzalayıp kutu açılıncaya kadar kanıt olarak video kaydı mı alması gerekiyor?

Öncelikle kargocu izin vermedi diye bir şey yok. Zaten kargo hasar durumunda tutanak tutulması gerekiyor. Video çekebilirsiniz. Kargoda sıkıntı olmasa bile sonradan sıkıntı oluşursa kanıtınız olur. Onun dışında Kargocu'nun yanında açıp. Hasar durumunda tutunak tutun.

Bazı kargocular kargoyu verip hemen ayrılır, sebebi: eğer ki kargo da bir problem varsa kendisinin üstüne kalıyor çünkü. Hiç bir kargocu bu sorumluluğun altına girmek istemez (istisnalar hariç) kargo geldiğinde kargocudan beklemesini isteyip hızlı şekilde kutuyu açın ve kabaca sorun var mı diye bakın. Yoksa tutanak tutturmanıza gerek yok.

Öncelikle kargocu izin vermedi diye bir şey yok. Zaten kargo hasar durumunda tutanak tutulması gerekiyor. Video çekebilirsiniz. Kargoda sıkıntı olmasa bile sonradan sıkıntı oluşursa kanıtınız olur. Onun dışında Kargocu'nun yanında açıp. Hasar durumunda tutunak tutun.

Teslim alırken arkadaşımın evinde olacağım zaten kargo dışında hasar var ise kargocuya hasarı gösterip içini açıp kontrol edip ardından hasar varsa tutanak tutmayı düşünüyorum
Kaynak;

- Ürün geldiğinde kutusunu gözle muayene edin. dış kutusunda hasar varsa bunu kargo görevlisine göstererek kutuyu açmadan fişi imzalamayacağınızı ve ürünü teslim almayacağınızı bildirin. bu durumda kargo görevlisi çok büyük bir olasılıkla kutuyu açmanıza izin verecektir. Kargo görevlilleri kutulardaki bu tip hasarları alıcıdan saklama konusunda idmanlıdırlar. Bu nedenle son derece dikkatli olmalısınız.

Kargo dağıtıma çıkacağı gün kargo şirketini arayıp kargoyu şubeden teslim almak istediğinizi söyleyin. Şubeden teslim alın, en temizi; kendiniz de video çekin. Dükkanda da kamera oluyor, teslim edenin bir yere gitme ihtimali de yok.

Kargo dağıtıma çıkacağı gün kargo şirketini arayıp kargoyu şubeden teslim almak istediğinizi söyleyin. Şubeden teslim alın, en temizi; kendiniz de video çekin. Dükkanda da kamera oluyor, teslim edenin bir yere gitme ihtimali de yok.

Onu bende önerdim fakat ailesi izin vermiyormuş kapıda da aynı şeyi yapabileceklerini söylüyorlar.

Öncelikle yirmi adam toplayın, izbandut gibi adamlar olsun bunlar tavsiyem oturduğun semtin en kötü yerinden olsun, saatlik 100 lira yevmiye verin, kralın askerinden daha sadık olurlar. Tavsiyem kargonun geliş saatine doğru ev ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri oluşturun, her köşede bir izbandut olsun, yollara CCTV'ler kurulsun, kaldırımlarda tuzaklar olsun. Kargocu geldiğinde tavan, merdiven arkası falan olmak üzere dört bir yandan kuşatın ve kaçmasına olanak sağlamayın.

Ya ne saçma sapan düşünceler bunlar gözünüzü seveyim, yok video ile kapıyı açmalar falan. "abi kutuyu görene kadar teslim alamam imzalayamam." dersin, kutuna dıştan bakarsın bir göçük falan yoksa imzanı atar dönersin. Adam "olmaz öyle şey, bu benim namusum." deyip kutuyu koruyacak değil ya, hakkın o senin.

Kardeş... Ben de dün öğrendim başıma geldi... Yurtiçi Kargo sadece şubede teslimde tutnk tutuyor. Kesinlikle teslim işleminden önce pakete bakmak gerekiyor. Evde teslimde tutanak yokmuş.. Sürat kargodan detayını sorun...

Ben geçen ay sistem aldım. Sistemi teslim alırken kargo görevlisine açıp bi inceleyebilir miyim diye sordum hasar var mı gibisinden ve bunu yapamayacağımı, kendisinin dağıtıcı olduğunu öyle bi yetkisi olmadığını söyledi. Ürünü açarsam almak zorundaymışım ya da şubeye götürürüm dedi. Ben de uğraşmamak için teslim aldım. Bir dahaki sefere bu tarz ürünleri şube teslim olarak adres verin şubede inceleyin dedi. Yurtiçi Kargo şirketi bu arada.

Ben geçen ay sistem aldım. Sistemi teslim alırken kargo görevlisine açıp bir inceleyebilir miyim diye sordum hasar var mı gibisinden ve bunu yapamayacağımı, kendisinin dağıtıcı olduğunu öyle bir yetkisi olmadığını söyledi. Ürünü açarsam almak zorundaymışım ya da şubeye götürürüm dedi. Ben de uğraşmamak için teslim aldım. Bir dahaki sefere bu tarz ürünleri şube teslim olarak adres verin şubede inceleyin dedi. Yurtiçi Kargo şirketi bu arada.

Adam haklı yani kargoda onun yapmadığı bir şey olsa bile şirketin kargo görevlisinden masrafını çıkaracağını düşünüyorum.

Sonuçta kargoyu teslim almadan açıp ürünü ikinci el yapıyorsunuz. İmzalayıp almazsanız görevliye kalır.

Yeni konular

Geri
Yukarı