Kasa açılırken beyaz yanan ışık kırmızı yanıyor ve kasa açılmıyor

Vuaaaaaaa

Yoctopat
Daha fazla  
Kasamı temizlerken C diski-anakart arasındaki SATA kablosunun kilit mekanizmasını kırdım, bilgisayarı fişe taktığımda normalde açılırken beyaz yanan ışığın kırmızı yandığını fark ettim ve Power tuşuna bastığımda hiçbir şey olmadı, yeni bir SATA kablosu alıp taktım ancak durum değişmedi, internetten biraz bakınıp RAM yuvalarını RAM'leri temizledim ancak durum hala aynı, ne yapabilirim? Bilgisayarı temizlemeye çalışırken anakartı da çıkarttım ancak sonrasında her şeyi geri yerine oturttum.

Son düzenleme:
Kasamı temizlerken C diski-anakart arasındaki SATA kablosunun kilit mekanizmasını kırdım, bilgisayarı açmaya çalıştığımda normalde açılırken beyaz yanan ışığın kırmızı yandığını fark ettim ve Power tuşuna bastığımda hiçbir şey olmadı, yeni bir SATA kablosu alıp taktım ancak durum değişmedi, internetten biraz bakınıp RAM yuvalarını RAM'leri temizledim ancak durum hala aynı, ne yapabilirim? Bilgisayarı temizlemeye çalışırken anakartı da çıkarttım ancak sonrasında her şeyi geri yerine oturttum.

Farklı bir diskiniz varsa o disk ile deneyebilir misiniz?

Bilgisayarı temizledikten sonra ekran kartı ve RAM'leri doğru taktığınıza emin misiniz? Ayrıca fişin yerini değiştirip öyle deneyebilir misiniz bazen benim bilgisayarım açılmadığında fişi değiştirdiğim zaman düzeliyordu.
Ben zaten bir süredir ekran kartı olmadan kullanıyordum, ramleri de doğru taktığımdan eminin, fişten kastınız güç kablosu mu güç kablosunu taktığımız priz mi yoksa tamamen farklı bir şey mi bilmiyorum ama güç kablosunu da onu taktığım prizi de depiştirmeyi denedim, olmadı.

Ben zaten bir süredir ekran kartı olmadan kullanıyordum, RAM'leri de doğru taktığımdan eminin, fişten kastınız güç kablosu mu güç kablosunu taktığımız priz mi yoksa tamamen farklı bir şey mi bilmiyorum ama güç kablosunu da onu taktığım prizi de depiştirmeyi denedim, olmadı.

Bahsettiğiniz ışık EZ Debug ışığı galiba, bunu ilk sormam gerekirdi ama unuttum. Eğer bu ışıksa yakından net bir fotoğrafını atabilir misiniz?

Ne yazık ki farklı bir diskim yok
bu arada yanlış yazmışım düzelttim, belirteyim dedim, bilgisayarı açmaya çalıştığımda değil fişe taktığımda yanmaya basladı kırmızı ışık
Bahsettiğiniz ışık EZ Debug ışığı galiba, bunu ilk sormam gerekirdi ama unuttum. Eğer bu ışıksa yakından net bir fotoğrafını atabilir misiniz
Bu ışık bahsettiğiniz ışık mı bilmiyorum ama ışığın fotoğrafını gösterebilirim, kasanın markası excalibur.

Dosya Ekleri

• IMG_20240131_173236.jpg
    IMG_20240131_173236.jpg
    76,1 KB · Görüntüleme: 10
Bu arada yanlış yazmışım düzelttim, belirteyim dedim, bilgisayarı açmaya çalıştığımda değil fişe taktığımda yanmaya basladı kırmızı ışık.

Bu ışık bahsettiğiniz ışık mı bilmiyorum ama ışığın fotoğrafını gösterebilirim, kasanın markası Excalibur.

Bu kırmızı ışık HDD'nin calıştığını gösteriyor yani HDD'nizde bir problem yok. Güç kaynağının arkasındaki tuşu açtığınıza ve bağlantıları düzgün yaptıgınıza emin misiniz? Eğer eminseniz anakartta yanan kırmızı veya beyaz ışık var mı? Varsa fotoğrafını atar mısınız?

Bu kırmızı ışık HDD'nin calıştığını gösteriyor yani HDD'nizde bir problem yok. Güç kaynağının arkasındaki tuşu açtığınıza ve bağlantıları düzgün yaptıgınıza emin misiniz? Eğer eminseniz anakartta yanan kırmızı veya beyaz ışık var mı? Varsa fotoğrafını atar mısınız?

Anakartta yanan bir ışık yok, güç kaynağının tuşunu kapattığımda bu kırmızı ışık da sönüyor açtığımda geri yanıyor, bağlantıları düzgün yaptığım konusunda açıkçası pek emin değilim ben temizlemek için anakartı çıkarmaya çalışırken çok zorlu, sıkı olan kablolar vardı hepsini geri taktım ancak takılı göründüğünden çok zorlamadım ama hepsinin takılı olduğunu düşünüyorum. SATA kablosunu kırdığım gün güç kablosunu takıp açmayı denediğim sırada kasanın bütün dış metal kısmından elektrik çarpıyordu, C diskine giden elektrikden kaynaklandığını düşündüm, sizce güç kaynağıyla alakalı olabilir mi? Bir de bu HDD'nin çalıştığını belirten ışığın yandığını daha önce hiç görmedim bir sıkıntı olduğunda HDD'nin çalıştığını mı belirtiyor?

Anakartta yanan bir ışık yok, güç kaynağının tuşunu kapattığımda bu kırmızı ışık da sönüyor açtığımda geri yanıyor, bağlantıları düzgün yaptığım konusunda açıkçası pek emin değilim ben temizlemek için anakartı çıkarmaya çalışırken çok zorlu, sıkı olan kablolar vardı hepsini geri taktım ancak takılı göründüğünden çok zorlamadım ama hepsinin takılı olduğunu düşünüyorum. SATA kablosunu kırdığım gün güç kablosunu takıp açmayı denediğim sırada kasanın bütün dış metal kısmından elektrik çarpıyordu, C diskine giden elektrikden kaynaklandığını düşündüm, sizce güç kaynağıyla alakalı olabilir mi? Bir de bu HDD'nin çalıştığını belirten ışığın yandığını daha önce hiç görmedim bir sıkıntı olduğunda HDD'nin çalıştığını mı belirtiyor?

Sizinde söylediğiniz gibi sorun PSU kaynaklı veya evinizin elektriği ile ilgili olabilir. Prizinizi topraklamalı bir taneyle değiştirebilirsiniz. Bende pek anlamadığım için fazla yardımcı olamıyorum. Fakat ilk önce bilgisayarcıya götürmenizi tavsiye ederim.

Geri
Yukarı