Çözüldü Kasa değişikliği sonrası RAM düşük frekansta çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

PiyazBey

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Yeni kasa aldım ve tüm kurulumu tekrardan bu kasaya yaptım. Her şey düzgün çalışıyordu ancak 3000 MHz'de olan RAM'lerim 2133 MHz'de çalışıyor. BIOS güncel girip elle değiştirmeyi denesem de Save& restrart ettikten sonra sistem kendini birkaç kez daha Boot ediyor ve açıldığında gene 2133 MHz'de çalışıyor. Eski kasamda toplam 2'si RGB 3'ü normal fun olmak üzere 5 tane fun vardı. Yeni kasamda toplam 7 tane (5'i RGB) fun var. Acaba PSU yetmiyor olabilir mi? PSU 6 yıllık eski sistemimden kalma. Çünkü sistemde neon soğuk katot kullanıyorum ve ona da tam güç gelmiyor. PSU için internetten baktığımda sistemin 470W çektiğini gösteriyor. 600W yeterli diye düşünüyorum. OC yok.
Sistemim:
Anakart: Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming.
CPU- AMD Ryzen 2600X / CPU cooler - Cooler Master 212 LED/
GPU -EVGA RTX 2070 XC Gaming
PSU Cooler Master thunder 600W.
RAM- Corsair Vengeance 16 GB (2x8GB) DDR4 3000MHz/ SSD - Samsung 250GB 970 Evo / HDD - Seagate 1TB.

Çözüm
Evet bu RAM'ler ile önceden de sıkıntı yaşamıştım. Gene işlemciyi çıkartıp takınca düzeldi teşekkürler. RAM'lerin konumu aynı pinlerde bükülme veya kırılma yoktu. Üzerindeki soğutucuyu fazla sıkmış veya montaj esnasında hareket ettirmiş olabilirim.

Yani bunu daha önce söylemedim ama yapmışsınızdır diye düşünmüştüm. Yukarıda yaptıklarınızın hiçbiri işe yaramazsa bilgisayarı kapatıp fişten çekin ve BIOS pilini çıkarıp 5 dakika bekleyin. Sonrasında tekrar sisteminizi çalıştırın. Sorun devam ederse BIOS'a girin ve exit kısmında load factory Defaults/Fabrika ayarlarına geri döndür gibi bir seçenek olması lazım. Onu seçin ve kaydedip çıkın.

Soğutucuyu çıkarıp takmak bir hayli zor olduğu için denememiştim. Takıp çıkarınca düzeldi eskisi gibi. Teşekkürler.
Sorunun asıl sebebini şimdi anladım. Yeni aldığım kasanın yan kapağı Full cam ve işlemci soğutucuya kapatırken bayağı bir baskı yapıyor. Recep Bey'in bir konusunda fazla baskı işlemci pinlerine sıkıntı yaratabiliyormuş diye okumuştum. Kasa kapağını yükseltme şansım var mı acaba?
  • Belleklerinizin 2. ve 4. slotlarda takılı olduğundan emin olun.
  • XMP kapatın ve frekans değerini elle 2933, 2866, 2800 MHz girerek deneyin. Sonrasında ayarlarınızı kaydedip çıkın. Bu değerlerin birinde sisteminizin hatasız çalışması gerekiyor.
  • Eğer hata almaya devam ederseniz Dram Voltage kısmında şu an Auto veya 1.20 yazıyordur. Bunu 1.35 Volt yapın ve yukarıda söylediğim değerleri tekrar deneyin.
  • Frekans değerlerini elle girdiğinizde sorun çıkıyorsa o zaman XMP profilinden uygun olanı seçip deneyin.

PSU calculator :link
Dediklerinizi deneyip geri bildirimde bulunucağım.
Dediklerinizi yaptım ancak hiçbir frakansta düzgün şekilde boot olmuyor. Tekrar başatırken bir anda sistem kapanıyor 2 3 kez ve tekrar başlıyor. Windowsta kullanılabilir RAM miktarı 8 GB gözüküyor ancak 16 GB görmekte. Ramleri çıkarıp tekrar taktım ancak aynı.
1595973596672.png

• Soğutucuyu ve işlemciyi sökün. İşlemci pinlerini kontrol edin. Yamulmuş veya kırılmış pin olabilir.
  • Pinlerde sorun yoksa belleklerinizin uç taraflarını silgiyle hafifçe silin ve tekrar takın. 2-4 slotlarda sorun devam ediyorsa 1-3 deneyin.

• Soğutucuyu ve işlemciyi sökün. İşlemci pinlerini kontrol edin. Yamulmuş veya kırılmış pin olabilir.
  • Pinlerde sorun yoksa belleklerinizin uç taraflarını silgiyle hafifçe silin ve tekrar takın. 2-4 slotlarda sorun devam ediyorsa 1-3 deneyin.

2. çözümü mutlaka deneyin. Olmazsa BIOS ayarlarını sıfırlayabilirsiniz. Eğer o da olmazsa farklı bir güç kaynağıyla deneyin.

Yani bunu daha önce söylemedim ama yapmışsınızdır diye düşünmüştüm. Yukarıda yaptıklarınızın hiçbiri işe yaramazsa bilgisayarı kapatıp fişten çekin ve BIOS pilini çıkarıp 5 dakika bekleyin. Sonrasında tekrar sisteminizi çalıştırın. Sorun devam ederse BIOS'a girin ve Exit kısmında Load Factory Defaults/Fabrika ayarlarına geri döndür gibi bir seçenek olması lazım. Onu seçin ve kaydedip çıkın.

Evet bu RAM'ler ile önceden de sıkıntı yaşamıştım. Gene işlemciyi çıkartıp takınca düzeldi teşekkürler. RAM'lerin konumu aynı pinlerde bükülme veya kırılma yoktu. Üzerindeki soğutucuyu fazla sıkmış veya montaj esnasında hareket ettirmiş olabilirim.

Yani bunu daha önce söylemedim ama yapmışsınızdır diye düşünmüştüm. Yukarıda yaptıklarınızın hiçbiri işe yaramazsa bilgisayarı kapatıp fişten çekin ve BIOS pilini çıkarıp 5 dakika bekleyin. Sonrasında tekrar sisteminizi çalıştırın. Sorun devam ederse BIOS'a girin ve exit kısmında load factory Defaults/Fabrika ayarlarına geri döndür gibi bir seçenek olması lazım. Onu seçin ve kaydedip çıkın.

Soğutucuyu çıkarıp takmak bir hayli zor olduğu için denememiştim. Takıp çıkarınca düzeldi eskisi gibi. Teşekkürler.
Sorunun asıl sebebini şimdi anladım. Yeni aldığım kasanın yan kapağı Full cam ve işlemci soğutucuya kapatırken bayağı bir baskı yapıyor. Recep Bey'in bir konusunda fazla baskı işlemci pinlerine sıkıntı yaratabiliyormuş diye okumuştum. Kasa kapağını yükseltme şansım var mı acaba?

Çözüm

Sorunun çözüldüğüne sevindim. @helvaci tebrikler dostum.

Kasa kapağı şimdilik açık dursun, konu açarsanız çözüm bulunacaktır. İyi günler.

Eğer kasa kapağı düşmeyecek şekilde sağlam durabiliyorsa vidaları tam sıkmadan biraz gevşek takın. Böyle bir imkanınız yoksa soğutucunun olduğu yerden tam olarak ölçüsünü alıp bir camcıda o kısmı kestirebilirsiniz. Görüntü olarak rahatsız edeceğini zannetmiyorum.

Geri
Yukarı