Kasa fanı alırken nelere dikkat edilmeli?

albertcastle

Centipat
Daha fazla  
Anakart
MSI B450 M2 V2
Kasa fanlarım çok ses çıkardığı için kasama uyumlu yeni fan almak istiyorum. Kasamda (Thermaltake V200) fanlar aşağıda resmini attığım parçaya takılılar ve anakartımla bir bağlantıları yok gibi duruyor. Kasamdaki fanlar anladığım kadarıyla 12v değerlerine sahipler. Farklı v değerine sahip fan aldığımda o fanlar için ayrı bir fan çoklayıcı mı almalıyım v değerini sistemdeki hangi parça sağlıyor? Fan boyutu dışında dikkat etmem gereken diğer şeyler nedir? Aşırı cahil olduğum bir konu, cevap veren ve zaman ayıran herkese şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• kasafankontrolcusu.png
    kasafankontrolcusu.png
    378,8 KB · Görüntüleme: 170
Son düzenleyen: Moderatör:
Kasa fanlarım çok ses çıkardığı için kasama uyumlu yeni fan almak istiyorum. Kasamda (Thermaltake V200) fanlar aşağıda resmini attığım parçaya takılılar ve anakartımla bir bağlantıları yok gibi duruyor. Kasamdaki fanlar anladığım kadarıyla 12v değerlerine sahipler. Farklı v değerine sahip fan aldığımda o fanlar için ayrı bir fan çoklayıcı mı almalıyım v değerini sistemdeki hangi parça sağlıyor? Fan boyutu dışında dikkat etmem gereken diğer şeyler nedir? Aşırı cahil olduğum bir konu, cevap veren ve zaman ayıran herkese şimdiden teşekkürler.

Fan soket kaç pinli 4pin veya 3pin.
Fan boyutları genellikle 12cm kullanılır.
Fan RPM yani hızı.
Fan hızını ayarlamak istiyorsan 4pinli fan alman lazım.

Farklı V değerine sahip fan aldığımda o fanlar için ayrı bir fan çoklayıcı mı almalıyım V değerini sistemdeki hangi parça sağlıyor?

PC'de kullanılabilir fanlar 12V'dir. Bunun başka bir çözümü yok. (Nispeten var da eğreti olur, soketler harici kablo ekleri falan gerektirir, bir de üzerine RPM sabit olur.)

Fan boyutu dışında dikkat etmem gereken diğer şeyler nedir?

Kasa fanı için, fanın CFM değerine ve ses ile ilgili takıntınız varsa kaç RPM olduğuna ve bearing yapısına da dikkat etmeniz iyi olur.

Son düzenleme:
Fan boyutu dışında dikkat etmem gereken diğer şeyler nedir?
Fiyatına ve CFM değerine bakılır.

Başka bir şeye bakmana gerek yok 3-4 pinli olması mühim değil, her şekilde fan hızını kontrol edebilirsin. Kasandaki fanlar gibi neredeyse tüm fanlar 12V o yüzden votlaj bir kriter değil.

Fan hızını ayarlamak istiyorsan 4pinli fan alman lazım.
Yanlış bilgi.

Alacağın Fan'ın hareket ettirdiği hava miktarına ve havayı ne kadar hareket ettirebildiğine bakman gerek. Mesela ben geçen haftalarda elimdeki fazla malzemelerle bir sistem topladım. Fan olarak SP120 Elite tercih ettim. Taşıdığı hava miktarı, statik basınç teknolojisi, girdap oluşturmadan havayı taşıyabilme özelliği, havayı 45 cm kadar taşıyabilmesi gibi özelliklere baktım. En mantıklı seçim bu gibiydi ve güzel sonuçlar elde ettim. Öne 3 adet hava girişi ve 1 adet egzoz fan olarak kullandım. Üsttede 360mm sıvı soğutucu varken tadından yenmez hale geldi.

Sadece CFM'ye bakmak ekran kartı alırken belleğine bakmak gibi bir şey.

Yine de çok detaylı bir mevzu değil.
1) Havayı sık engelli yere basan statik basınçlı mı istiyorsun havayı az engelli yerden uzağa taşıyan yüksek hava akımlı mı buna karar vermen lazım. İşlemci soğutucular için 1, kasa fanı için 2'yi tercih etmelisin.
2) CFM değeri önemli. Ama ne kadar hava hareket ettirdiği kadar nereye hareket ettirdiği de önemli. Çok kör noktası olan veya havayı çok dağıtan bir model olmamalı. Bunu ancak detaylı inceleyen biri test edebilir. Türkce bulamazsın. Yabancı içerikler de yazı olur genellikle video değil.
3) dB önemli ama yine tek başına değil. Sadece yüksekliği değil çıkardığı sesin tipi de önemli. Rahatsız edici frekansta sesler çıkarmaması gerekiyor.
Ayrıca hangi devirde ne kadar motor sesi yaptığı da önemli. Ortalama kullanacağın devirde motor sesi hava sesine karışan modelleri tercih edersen rahatsız edici sesler duymazsın.
4) Işıklandırmaya dikkat et. Her ARGB ve RGB fan bir değil. Bazıları çok zayıf ışık veriyor. Çocuk oyuncağı gibi kalabiliyor.

Şimdilik aklıma gelenler...

bearing yapısına da dikkat etmeniz iyi olur.
Evet bir de bu var.
Hydraulic Dynamic Bearing (HDB) = Fluid Dynamic Bearing (FDB) veya Double Ball Bearing (DBB) fanları tercih edebilirsin

Cooler Master Rifle Bearing de kullanıyor. Yeni fanlarını bilmiyorum ama eski fanları fazla motor sesi yapardı. Alırken iyi bak.

Yalnız detaylı incelemesine bakmanı öneririm çünkü üreticiler bu konuda yalan söyleyebiliyor.

Son düzenleme:
3 p

Fiyatına ve CFM değerine bakılır.

Başka bir şeye bakmana gerek yok 3-4 pinli olması mühim değil, her şekilde fan hızını kontrol edebilirsin. Kasandaki fanlar gibi neredeyse tüm fanlar 12v o yüzden votlaj bir kriter değil.

Yanlış bilgi.

3 pinde fan hızı nasıl kontrol ediliyor ve 3 pinli fan nereye takılıyor?

Tek diyeceğim ucuza yönelme kaliteli bir şey tercih et. Kaliteli kasa sıcaklığı ciddi etkliliyor

Geri
Yukarı