Kasa fanı çalışmıyor

Daha fazla  
Bilgisayarın arkasındaki fan dönmüyor. önceden de bir kere dönmemişti, sonra elimle döndürünce çalışmıştı. Bu sefer hiç çalışmıyor orası, ne yapabilirim? Bu fan çalışmazsa sorun yaratır mı bilgisayarıma veya fana ? Çünkü fanın ortasındaki motor baya sıcak, fana da zarar gelmesin.

Screenshot_2024-01-23-16-53-08-505_com.miui.gallery.jpg

Bilgisayarın arkasındaki fan dönmüyor. önceden de bir kere dönmemişti, sonra elimle döndürünce çalışmıştı. Bu sefer hiç çalışmıyor orası, ne yapabilirim? Bu fan çalışmazsa sorun yaratır mı bilgisayarıma veya fana ? Çünkü fanın ortasındaki motor baya sıcak, fana da zarar gelmesin.

Eki Görüntüle 2094050
Anakartın arkasından foto atar mısınız?

Bilgisayarın arkasındaki fan dönmüyor. Önceden de bir kere dönmemişti, sonra elimle döndürünce çalışmıştı. Bu sefer hiç çalışmıyor orası, ne yapabilirim? Bu fan çalışmazsa sorun yaratır mı bilgisayarıma veya fana? Çünkü fanın ortasındaki motor bayağı sıcak, fana da zarar gelmesin.

Eki Görüntüle 2094050

Isı konusunda sıkıntı yaratır. Mutlaka değişim yapılması veya tamir olması gerekir. Işıkları ve ısıya bakarsak enerji de problem yok. Muhtemelen fanın kartında kısa devre var. Onu da tamir etmek vs için gerekli malzemeniz ve bilginiz olması gerekir. Makine yağı vs deneyebilirsin ancak hiç dönmemesi sıkıntı yaratıyor elbette. Bu arada mutlaka bakım yapmanda yarar var malum fanların içine gereğinden fazla toz çekmesi vs. Ayrıca pervana sanki değiyor gibi gözüküyor. Eğer pervana dönemeyecek durumdaysa ısınma sebebi ondan kaynaklı. Haliyle çalışmamasıda.

Anakartın arkasından foto atar mısınız?
Anakartın arkası bu şekilde

Hocam fan göbeğini yağlamayı denedin mi?
Valla denemedim nasıl yapılıyor bilmiyorum.

Isı konusunda sıkıntı yaratır. Mutlaka değişim yapılması veya tamir olması gerekir. Işıkları ve ısıya bakarsak enerji de problem yok. Muhtemelen fanın kartında kısa devre var. Onu da tamir etmek vs için gerekli malzemeniz ve bilginiz olması gerekir. Makine yağı vs deneyebilirsin ancak hiç dönmemesi sıkıntı yaratıyor elbette. Bu arada mutlaka bakım yapmanda yarar var malum fanların içine gereğinden fazla toz çekmesi vs. Ayrıca pervana sanki değiyor gibi gözüküyor. Eğer pervana dönemeyecek durumdaysa ısınma sebebi ondan kaynaklı. Haliyle çalışmamasıda.
Evet yani olmadı bilen birine yaptırırım. Söküp çıkartmaya risk alamam ben

Hocam fan göbeğini yağlamayı denedin mi?
Denemedim hocam

Dosya Ekleri

• Screenshot_2024-01-23-17-02-06-067_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2024-01-23-17-02-06-067_com.miui.gallery.jpg
    69,5 KB · Görüntüleme: 12
Anakartın arkası bu şekilde

Vallahi denemedim nasıl yapılıyor bilmiyorum.

Evet yani olmadı bilen birine yaptırırım. Söküp çıkartmaya risk alamam ben

Denemedim hocam

Fan zaten çalışmıyor. En azından yağlamayı deneyebilirsin. Pervanayı döndürünce rahat dönüyor mu?

Rahat dönüyor hocam. Herhangi bir tıkanma yaşamadım dönderirken.

Pervana rahat dönüyorsa ondan kaynaklı değil o zaman. Yağ olayını da rahat döndüğüne göre gerek yok ki zaten eski fana benzemiyor. Sorun muhtemelen dediğim gibi kısa devre ile alakalı. Komple söküp arkasındaki etiketi çıkararak karta ulaşırısın. En azından gözle görülür yanık vs var mı kontrol et. Ama yakında bilgisayarcı var ise fanı götürürsen daha iyi olur tabii. Çünkü bir yere kadar ilerlersin.

Yeni konular

Geri
Yukarı