Kasa fanı dizilimi nasıl olmalı?

samet41412

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar (ASUS TUF Gaming GT301 ARGB USB 3.2 temperli cam ATX mid-Tower Gaming kasa) bu kasaya sahibim. İşlemci soğutucum ise Arctic Freezer 34 e-Sports Duo. Sizlere sorum şu olacak, bu kasada önde 3 adet fan ve arkada 1 adet egzoz fan bulunmakta. Benim elimde fazladan fan var, bu fanları yukarıya takmak istiyorum. Sizce bu yukarı takacağım fanları egzoz mu yapayım yoksa soldakini egzoz diğerini hava alan şeklinde mi ayarlamam gerekir? Bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum.

Isınan hava yukarıya doğru yükselir o yüzden yukarıya takacağın fanları "dışarı" üfleyecek şekilde bağlarsan daha iyi olur.

Isınan hava yukarı çıkar. Isınan havayı da kasadan mümkün olduğu kadar hızlı dışarı atmak gerekir. Arka ve üstler egzoz, ön fanlar ise içeri hava almalı.

Mantıksız bir hareket yapmış olursun üstleri egzoz olarak kullanmazsan.
Çıkmak isteyen sıcak havayı kasana geri ittirmiş olursun. Hele ki hava soğutma kullanıyorsun CPU için. Ekran kartına ek onun da bir ısısı var. Bu nedenle üstleri kesinlikle egzoz olarak konumlandır. Bende de aynı kasadan var ve o şekilde en verimli sonucu almıştım.

yani soldaki egzoz sağdaki hava alan olsa mantıksız bir şey mi yapmış olurum ?
Aslında kasanın içi yeterince geniş işlemciyi soğutmak için yukarıdaki fanlar "intake" olarak konumlandırabilirsin ama bu sefer ekran kartı ısınır ama bunlar ölümcül sıcaklıklar değil en fazla hissedeceğin fark +3 +4 derece olur. 👍 Ben kendi kasamda bir çok fan kombinasyonu denedim üstte fan olmasa dahil dereceler +2 olarak anca fark ediyor.

Ekran kartı Sapphire RX 6600 81 derecelerde (bağlantı yeri 95 derece) geziyor. İşlemci de i5 10600 85-90 derecelerderde geziyor bu sıcaklıklar Sharkoon TK4 650W 80+ tempered glass RGB USB 3.0 ATX mid Tower kasa ve stok fan ile aldığım değerler. Kasa ve işlemci soğutucu siparişini verdim gelince dediğiniz gibi takacağım sağ olun.

Aslında kasanın içi yeterince geniş işlemciyi soğutmak için yukarıdaki fanlar "intake" olarak konumlandırabilirsin ama bu sefer ekran kartı ısınır ama bunlar ölümcül sıcaklıklar değil en fazla hissedeceğin fark +3 +4 derece olur. 👍 Ben kendi kasamda bir çok fan kombinasyonu denedim üstte fan olmasa dahil dereceler +2 olarak anca fark ediyor.
5 inteke fana 1 egzoz fan bana mantıklı gelmedi. Sadece CPU ve GPU sıcaklıklarını değil bir de diğer donanımların ısısını da düşünmek gerek. Ayrıca fitre kullanılsa da ekstra toz demek oluyor bu kasa için. Pozitif basınç için egzoz fanlar intake fanlardan çok aşırı güçlü olmasın yeterli bence. Aynı kasaya 9 fan monte eden ben en azından bayağı bir yaşanmışlığım oldu kasayla :D

Önemli olan sıcak havayı olabildiğince hızlı atmak. Kasa oda sıcaklığına yakın bir durumda kalır bu şekilde.

Yeni konular

Geri
Yukarı