Kasa fanı nasıl yerleştirilmeli?

MrYesiL

Hectopat
Herkese merhabalar arkadaşlar.
Kasamın içerisinde havalandırmanın daha iyi olabilmesi için 120'lik 3 adet fan aldım. Montajını yapmadan önce sizlere danışmak istedim.
2 fanı üst arka kısma egzoz fan olarak koyacağım kesinlikle. Ancak 3. fana karar veremedim.

1) Sizce fanların devamı olarak üst-ön egzoz fan olarak mı koyayım?
2) Yoksa içeri daha fazla alsın diyerek üst-öne içeriye üfleyecek şekilde havalandırma olarak mı koyayım? (Isınan hava yükselir biliyorum ancak biraz daha dışarıdan hava takviyesi iyi olabilir diye danışıyorum size)
3) Son olarak da aklıma gelen kasanın iç boşluk tabanında ekran kartı altına yerleştirmek mi mantıklı olur? Ekran kartına soğuk hava üflemesi için. Sizce ne yapmalıyım?

Başka bir tavsiye verecek arkadaş varsa bilgilendirmelerini bekliyorum.
Teşekkür ederim herkese.

Dosya Ekleri

• Fan Alt.jpg
    Fan Alt.jpg
    182,8 KB · Görüntüleme: 47
  • Fan En alt.jpg
    Fan En alt.jpg
    129 KB · Görüntüleme: 50
  • Fan Üst.jpg
    Fan Üst.jpg
    126,1 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleyen: Moderatör:
Önden ve alttan temiz hava gelecek. Arkadan ve üstten tahliye edilecek. Standart ve makul kullanım bu yöndedir. Buna uygun şekilde ekstra fan eklemesi yapabilirsiniz.

Teşekkür ederim ama genel uygulama noktasını ben de biliyorum hocam.
Benim sorum biraz daha modifiyeli. 3. fana karar vermek istiyorum. Üst arka 2 fanı egzoz koyunca 3 fan egzoz olacak. 3. fanı havalandırma mı egzoz mu koysam ve nereye?
Lütfen madde madde okuyup demek istediğime uygun bir şekilde en optimal nasıl olur sizce cevaplarsanız sevinirim :)

@MrYesiL

Önden 3 fan içeriye hava verip arkadan bir fan tahliye göre görüyorsa yeterlidir. İleri de bir hava soğutma alırsanız yukarıya fan dizilimi yine tahliye amacıyla yapılır. Eğer sıvı soğutma düşünceniz olacaksa üst tarafa radyatör konumlandırılır ancak kasanızın sağladığı desteği bilemiyorum. O yüzden fanlar ilk senaryoya göre amacının dışına çıkar.

Nitekim şu an için önde 3 ve arkada 1 adet fan dizilimi optimum kullanımdır.

@MrYesiL

Önden 3 fan içeriye hava verip arkadan bir fan tahliye göre görüyorsa yeterlidir. İleri de bir hava soğutma alırsanız yukarıya fan dizilimi yine tahliye amacıyla yapılır. Eğer sıvı soğutma düşünceniz olacaksa üst tarafa radyatör konumlandırılır ancak kasanızın sağladığı desteği bilemiyorum. O yüzden fanlar ilk senaryoya göre amacının dışına çıkar.

Nitekim şu an için önde 3 ve arkada 1 adet fan dizilimi optimum kullanımdır.
Cevabınız teşekkür ederim hocam . Ancak sıvı soğutma düşünmüyorum (kasam izin veriyor buna- sharkoon tg5 kasa) kule tipi işlemci soğutucu fan aldım .
3 adet de 120 mm lik fanlarım şuanda elimde mevcut . O yüzden nasıl monte edeceğim direkt bu konu daha önemli benim için :)

Geri
Yukarı