Kasa fanını nasıl takmalıyım?

Fanları doğru yöne takmayı biliyor musun?

Eğer bilmiyorsan taktiği anlatıyorum:
1-) Kasanın olduğu odada hava akışı olmamalıdır. Kapıyı, pencereleri ve klimaları kapatmalısın.
2-) Bilgisayarı çalıştır.
3-) Fanların dönüp dönmediğinden emin ol.
4-) Eğer fanlar dönüyorsa test etme zamanıdır.
5-) Çakmağı al kasanın ön kısmındaki fanlara yaklaştır ve yak, ama ateşi fanlara çok yakın tutma sönebilir. Eğer sönmediyse ateşin ucu nereye bakıyor onu anla eğer kasaya bakıyorsa fanları doğru yönde takmışsındır.
6-) Aynısını egzoz fanlar içinde yapacağız. Eğer çakmağın ateşi kasayı gösteriyorsa yanlış takmışsın demektir.

Eğer dediğim gibi yaparsan kasanın içindeki hava akımı çok ferah olacaktır. Ön fanlardan giren hava ekran kartına, işlemciye ve anakarta çarpıp ferahlık sağlayacaktır. Ve bu sebepten dolayı ön fanlardan giren soğuk hava ısınacaktır, ısınan havayı egzoz fanı dışarıya atacaktır. Bu sebepten dolayı kasanın içinde ferah bir hava akımı olacaktır.

Eğer kasanın üstünde de fan olacaksa, o da egzoz fan gibi havayı dışarı atacaktır. Ama pek işe yaradığı söylenmez üst fanların. Umarım işine yarar bilgilerim.

Unutma, egzoz fan kasayı göstermeyecek. Ön taraftaki fanlar kasayı gösterecek.
Konuda fanın nasıl takıldığını değil fanların ne şekilde içeri mi yoksa dışarı mı hava verecek şekilde takılacağını sordum. Bunu sorma nedenim de hava sirkülasyonu en iyi nasıl olduğunu öğrenmek ve kasa bileşenlerinin sıcaklığını en doğru biçimde nasıl indirecebileceğimdi.

Ayrıca fanların hava akışını çakmakla veya peçete falan tutarak yönünü kontrol etmene gerek yok. Resimde görüldüğü gibi tüm fanlarda fanın bir tarafında plastik parça bulunuyor. Bu taraf havanın çıkış yönü oluyor. Soldaki fanda havanın giriş yönü, sağdaki fanda havanın çıkış yönü gösterilmektedir. Benden sana tavsiye kasana fan takacağın zaman çakmak veya başka bir şey ile uğraşmana gerek yok. Plastik parçası olan tarafın havanın çıkış yönü olduğunu bil gerisi gelir.

bandicam 2020-08-11 22-37-05-244.jpg

Fanların yönünü çakmakla kontrol edecekler kasa toplamasın bence.

Birader en basit böyle anlatılırdı ben de böyle anlattım. Kasanın içinde detay vererek anlatamam çünkü görmem gerek. Üstelik sen kendini çok mu akıllı zannediyorsun?
Konuda fanın nasıl takıldığını değil fanların ne şekilde içeri mi yoksa dışarı mı hava verecek şekilde takılacağını sordum. Bunu sorma nedenim de hava sirkülasyonu en iyi nasıl olduğunu öğrenmek ve kasa bileşenlerinin sıcaklığını en doğru biçimde nasıl indirecebileceğimdi.

Ayrıca fanların hava akışını çakmakla veya peçete falan tutarak yönünü kontrol etmene gerek yok. Resimde görüldüğü gibi tüm fanlarda fanın bir tarafında plastik parça bulunuyor. Bu taraf havanın çıkış yönü oluyor. Soldaki fanda havanın giriş yönü, sağdaki fanda havanın çıkış yönü gösterilmektedir. Benden sana tavsiye kasana fan takacağın zaman çakmak veya başka bir şey ile uğraşmana gerek yok. Plastik parçası olan tarafın havanın çıkış yönü olduğunu bil gerisi gelir.

Eki Görüntüle 636923
Benim kasada fanlar öyle değildi. Ben de çakmakla kontrol ettim havanın içe veya dışarı girdiğini. Kasanın fanları marka değildi, mesela Asus, Msi, Cooler Master gibi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı