Kasa Fanları Anakartta Hangi Sokete Takılmalı?

phenex

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, kasam kendi içinde 4 adet fanıyla geldi. Bu RGB fanlar ayrıca kasanın kendi içerisinde bulunan fan Hub denen sisteme bağlanıp tek bir 4-pinli kabloyla anakarta bağlanıyor. Ben bu kabloyu cpu_fan'a taktım. (Kablo Üzerinde PWM Cable bantı var.) Ayrıca sıvı soğutucumda başka bir marka ve onunda ayrı bir fan Hub aygıtı mevcut; soğutucu pompasından çıkan takılacak kabloyu da cpu_opt' taktım. Kılavuzunda cpu_fan'a takın yazıyordu, cpu_fan ve cpu_opt aynı diye düşünerek OPT'a yerleştirdim Bu bağlantılar yanlış mı? Sistemim yeni, ilk açtığımda CPU fan error verdi, BIOS'dan CPU fan Speed'i ıgnore yapınca düzeldi. Anakartımdaki soketlerin görseli;

anakart.jpg

Son düzenleme:
CHA_FAN1 ve CHA_FAN2 kasa fanı için. İkiden fazla kasa fanınız varsa çoklayıcı alabilirsiniz.
Bahsettiğiniz şey var sanırım zaten. Kasa da 4 adet fan var önde 3 adet ve 1 tane de arka egzoz dedikleri. Ve bu kasa fanları zaten kasada varolan bir çoklayıcıya bağlanıyor. O çoklayıcıdan çıkan bir tane üzerinde "PWM Cable" yazılı kablo var. Onu da anakarta takmam gerekiyormuş. Ben de dediğim gibi CPU_Fan'a onu taktım. İşlemci sıvı soğutucum da 360mm ve onun pompasında da bir tane bağlantı kablosu var O da CPU_OPT'a takılı.
Sıvı soğutucuyu cpu_fan'a, fanhubtan çıkan 4 pinli ucu sys_fan'a takıp deneyin.
Sys_Fan neresi tam olarak göremedim. Attığım görsel direk anakartımın kılavuzundan alınmış bir görsel.

Bahsettiğiniz şey var sanırım zaten. Kasa da 4 adet fan var önde 3 adet ve 1 tane de arka egzoz dedikleri. Ve bu kasa fanları zaten kasada varolan bir çoklayıcıya bağlanıyor. O çoklayıcıdan çıkan bir tane üzerinde "PWM Cable" yazılı kablo var. Onu da anakarta takmam gerekiyormuş. Ben de dediğim gibi CPU_Fan'a onu taktım. İşlemci sıvı soğutucum da 360mm ve onun pompasında da bir tane bağlantı kablosu var O da CPU_OPT'a takılı.

Sys_Fan neresi tam olarak göremedim. Attığım görsel direk anakartımın kılavuzundan alınmış bir görsel.
CHA_fan yani hocam. 1-2 herhangi biri olur.

Tamam öyle yapayım. Bu arada sıvı soğutucumun kablosu 3-pinli. Görselde de gösterdiğim gibi anakartımdaki soketler 4-pinli. Ama 3-pin'i bu 4-pinli sokete taktım. (Çıkıntılarına hizalayarak.) Bir sorun olmaz değil mi?
Sıvı soğutucuyu CPU_Fan'a taktım. Ama kasa fanlarının olduğu kablo CHA_Fan bölümüne yetişmiyor ne yapmalıyım ?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı