Kasa fanları boştayken bile en yüksek hızda çalışıyor

ismetK0

Hectopat
Arkadaşlar kasayı bugün aldım 4 adet fanı var fakat boştayken bile tahminimce son hızda dönüyor çünkü çok hızlı dönüyor ve çok fazla ses çıkarıyor. Bunlar sıkıntı olmasa bile harcadığı elektriğe üzülüyorum. Yok mudur bunun bir çözümü? Sanırsam anakartımda yeteri kadar pin girişi olmadığı için fanlar PSU'ya bağlı...

Molex ile bağlandı ise idle da bile %100 yapacaktır. Eğer gürültü benim için önemli değil diyorsanız işlemcinin ve ekran kartının soğumasını sağlar ki bu gayet iyi bir durum. Molex'den 20 v elektrik geliyor ise ve fanlarınız 12 V'lıklardan ise DC to DC converterlar ile fanlarınza overclock yapabilirsiniz. Daha da çok soğur bu şekilde işlemciniz ekran kartınız vs.

Molex ile bağlandı ise idle da bile %100 yapacaktır. Eğer gürültü benim için önemli değil diyorsanız işlemcinin ve ekran kartının soğumasını sağlar ki bu gayet iyi bir durum. Molex'den 20 v elektrik geliyor ise ve fanlarınız 12 V'lıklardan ise DC to DC converterlar ile fanlarınza overclock yapabilirsiniz. Daha da çok soğur bu şekilde işlemciniz ekran kartınız vs.
Peki bu tüm gün,benim için yaklaşık 8-9 saat çalışması elektrik faturasını çok etkiler mi?
Kasanın kumandasından veya bilgisayar programından fan hızını değiştirebilirsiniz.
Kasa modelini söylerseniz daha çok yardımcı olabiliriz.
Kasayı bu gün sıfır olarak aldım belki şaşırırsınız ama markası Lokitech ve boştayken bile %100 çalışması koyuyor insana.

PSU'ya bağladıysan hızını kontrol etmen mümkün değil sabit gerilim veriyorsun. Bir şekilde anakart veya harici bir kontrolcü üzerinden güç vermelisin.
Evet ama çok enerji çeker bir anda fatura şişerse diye kokuyorum çok etkisi olur mu?
Diğer parçalara kıyasla çok daha az harcar göz ardı edebilirsin.

Geri
Yukarı