Kasa Fanları Çok Sesli Çalışıyor

Furkan Nural

Hectopat
Eskiden çok sessizdi kulağını dayasan anca duyuluyordu. Şimdi ise çok sesli çalışıyor. Çokta tozlu değil aslında, dün silebildiğim yerlerini sildim. Nasıl çözebilirim?
D54D53FF-31F7-449E-AEA4-72ADA874400A.jpeg

Kasayı alalı 2 ay falan oldu bu arada.
Fanların kontrol durumunu bilmiyorum ama yüksek ihtimalle PWM'dir. Tabi sesi bilmediğimiz için net bir şey demekte zor ama deneme amaçlı fan devrini sıfıra düşürüp parça parça arttırmayı deneyin. Belki sadece bir-iki fan ses yapıyordur. İki ay kısa bir süre gibi görünüyor ama sistem sürekli yük altındaysa ve haftalık toz alma işlemi yapmıyorsanız gürültü oluşturacak kadar tozlanma da olabilir. Yine kontrol etmekte fayda var.

Verebileceğim çözümler bunlar;
-Kasayı detaylı incele fanların dönmesini engelleyen toz parçacığı veya yosun var ise eğer bunlarda yapıyor olabilir.
-Eğer bulamazsan fanların iç kısmındaki mekanizmayı makine yağı ile yağlaman gerekiyor.

Verebileceğim çözümler bunlar;
-Kasayı detaylı incele fanların dönmesini engelleyen toz parçacığı veya yosun var ise eğer bunlarda yapıyor olabilir.
-Eğer bulamazsan fanların iç kısmındaki mekanizmayı makine yağı ile yağlaman gerekiyor.
Yağlamayı nasıl yapacağım? Sorun hala devam ediyor delirme noktasındayım.

Bir de cızırtı da var. Biri çözüm söylerse çok iyi olur çünkü satacağım artık bıktım bu sesten. 3 ay oldu daha 3 ay önce yoktu hiç. Biri lütfen yardım etsin.

Son düzenleme:
Yağlamayı nasıl yapacağım? Sorun hala devam ediyor delirme noktasındayım.

Bir de cızırtı da var. Biri çözüm söylerse çok iyi olur çünkü satacağım artık bıktım bu sesten. 3 ay oldu daha 3 ay önce yoktu hiç. Biri lütfen yardım etsin.

Yağlamayı işini kasadaki fanları söküp internetten videsounu izlemen gerek.

Yağlamayı işini kasadaki fanları söküp internetten videsounu izlemen gerek.

Dostum garantisi varsa garantiye gönder neden uğraşıyorsun.

Geri
Yukarı