Çözüldü Kasa fanları dönmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Legauthant

Centipat
Daha fazla  
RAM
XPG Gammix D30 8GB DDR4 3200MHz
SSD veya HDD modeli
Adata Legend 700 512GB M2 SSD
Ekran kartı
Asus DUAL RX 6600 8GB
Anakart
Asus Prime B550M-K Gaming
İşlemci
Ryzen 5 5500
Merhaba arkadaşlar, 3 hafta önce bir sistem aldım, birkaç gün sonra fan dönmemeye başladı ışıklar da yanmıyordu ama kasanın yanına dokununca hemen düzeliyordu büyük bir sorun olarak görmedim ve görmezden geldim. Dün hiç dönmemeye başladı yine aynı şekil ışıklar da yanmıyor ve hiçbir şekilde düzeltemedim. Forumlardaki konuları da okudum ancak bir çözüme varamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Kasa: Frisby FC-8935G 650W ATX.

Çözüm
CHA_FAN girişleri BIOS'tan kasanın fanın hız ayarını kontrol etmenize yarar. Onun haricinde PSU'dan gelen Molex girişleri fanlarınıza güç verip çalışmasını sağlar ancak onun hızını kontrol edemezsiniz maksimum RPM de döner. Sizin kasa fanlarınız PSU'dan gelen Molex kablosuyla bağlıdır. Daha güzel bir görünüm için kabloları kasanın arkasına koyulduğunu düşünüyorum. PSU'dan gelen Molex kablosuyla fan arasında bir temassızlık ihtimali söz konusu.
Merhaba arkadaşlar, 3 hafta önce bir sistem aldım, birkaç gün sonra fan dönmemeye başladı ışıklar da yanmıyordu ama kasanın yanına dokununca hemen düzeliyordu büyük bir sorun olarak görmedim ve görmezden geldim. Dün hiç dönmemeye başladı yine aynı şekil ışıklar da yanmıyor ve hiçbir şekilde düzeltemedim. Forumlardaki konuları da okudum ancak bir çözüme varamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Kasa: Frisby FC-8935G 650W ATX.

Hocam soketine baktınız mı? Tak çıkar yapın oynatın biraz hocam.

Ram'ların yanında cha_fan kablosu var, takılı ve çıkarıp takmaya çalıştığımda kabloyu çekiyorum cıkmıyor. Gayet takılı yani.

RAM'ların yanında CHA_FAN kablosu var, takılı ve çıkarıp takmaya çalıştığımda kabloyu çekiyorum cıkmıyor. Gayet takılı yani.

Vallahi hocam bilemeyeceğim, kasayı aldığınız yere ya da bilen birine gösterin. Ya da sabah olunca konuyu tekrar açabilirsiniz gece insanlar pek aktif değil. İyi geceler.

Vallahi hocam bilemeyeceğim, kasayı aldığınız yere ya da bilen birine gösterin. Ya da sabah olunca konuyu tekrar açabilirsiniz gece insanlar pek aktif değil. İyi geceler.
Hocam çok pardon yanlış yazmışım, ramların solunda 2 cha fan girişi var. Ekran kartının üstüne de 1 tane. Ekran kartının üstündeki fan girişi boş bişi yok ramların solundaki 2 tanesinden birine işlemcinin fanı takılı. Diğeri de boş. Daha önceden çalışıyordu bu fanlar acaba başka bir yerde fan girişi olabilir mi

CHA_FAN girişleri BIOS'tan kasanın fanın hız ayarını kontrol etmenize yarar. Onun haricinde PSU'dan gelen Molex girişleri fanlarınıza güç verip çalışmasını sağlar ancak onun hızını kontrol edemezsiniz maksimum RPM de döner. Sizin kasa fanlarınız PSU'dan gelen Molex kablosuyla bağlıdır. Daha güzel bir görünüm için kabloları kasanın arkasına koyulduğunu düşünüyorum. PSU'dan gelen Molex kablosuyla fan arasında bir temassızlık ihtimali söz konusu.

Çözüm

Geri
Yukarı