Kasa fanları nasıl bağlanmalı?

DeoNade

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Geçen günlerde bir konu açmıştım aşağıda fotoğraflarını ve linkini paylaşmış olduğum kasa fanları ile ilgili.
Konumda kasa fanlarını anakarta nasıl bağlanır diye sormuştum fakat bugün açmış olduğum konu da anakarta bağlamak dışında fanların hızını nasıl kontrol ederim bunu öğrenmek istiyorum.

Toplamda 6 adet fanım bulunuyor 3 tanesi kasa ile birlikte gelen fanlarım 2 tanesi önde ve 1 tanesi arkada işlem görüyor. 3 adet yeni fan aldım.
Dizayn olarak ne yapmam gerekir ve öyle bir bağlantı olsun istiyorum ki hepsinin aynı anda hızlarını düşürebileyim arttırabileyim. Fanlarım güç kaynağına bağlı olduğundan dolayı sürekli tam devirde çalışıyor ve ister istemez ses yapıyor. Soğutma performansından memnunum fakat ses konusunda aynı düşünceyi söyleyemem.
Konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• fotoğraf 1.jpeg
    fotoğraf 1.jpeg
    100,8 KB · Görüntüleme: 48
  • fotoğraf 2.jpeg
    fotoğraf 2.jpeg
    81,9 KB · Görüntüleme: 43
  • fotoğraf 3.jpeg
    fotoğraf 3.jpeg
    141,7 KB · Görüntüleme: 46
  • fotoğraf 4.jpeg
    fotoğraf 4.jpeg
    51,8 KB · Görüntüleme: 52
Son düzenleyen: Moderatör:
Alttaki konuda anlatılmış oradan bakıp yapabilirsiniz.

Alttaki konuda anlatılmış oradan bakıp yapabilirsiniz.

Teşekkür ederim :)
@Dr. Sheldon C. Hocam bu konuya yardımcı olur musunuz?

Daha önce yardım etmiş olduğunuz konuyu inceledim fakat bendeki fanların sizin önermiş olduğunuz kontrol çoklayıcı ile bağdaştıramadım bir türlü çünkü

Öncelikle kasanızdaki fanlar 3 pin mi 4 pin mi bunu anlamanız lazım. PSU'ya molex olarak bağlıdırlar bu bağlantı yöntemi işimizi görmez. Eğer fanların sadece molex bağlantısı varsa fotoğraf 4 olarak gösterdiğiniz maalesef devir kontrolü yapamazsınız.

Y kablo yada pasif çoklayıcıları ben şahsen pek önermiyorum. Normal 1 fan takılması gereken anakart girişine 3 fan bağlamak bana mantıklı gelmiyor anakarta ciddi elektrik yükü biniyor.

Yapmanız gereken bir fan kontrolcü almak.

Eğer kasanızdaki fanlar 4 pin yani PWM ise yeni aldığınız fanlar ile beraber aşağıdaki kontrolcü ile yöntebilirsiniz. Fanları bu kontrolcüye bağlıyorsunuz ve bu kontrolcüye elektrik veriyorsunuz. PWM kablosunu da anakart'ın bir fan portuna bağlayıp o port üzerinden sadece devir kontrolü yapıyorsunuz. Fakat dediğim gibi kasada takılı olan fanların mutlaka 4 pin olması gerekiyor. 3 pin se sabit devirde çalışırlar.

Eğer kasadaki fanlar 3 pin ise bu sefer potansiyometre ile kontrol edilen modeller tercih etmeniz gerekir.

Bu 8 kanal tüm fanları bağlayabilirsiniz.

Bu 4 kanal Y kablo gerekir.

Geri
Yukarı