Kasa fanları nedir, nasıl çalışır?

1Emin1

Hectopat
Arkadaslar ben PC toplayacağım da aklima takilan bir konu var. kasa fanlariyla ilgili DC nedir, PWM nedir, 3 pin ile 4 pin farkı, 3 pin 4 pine baglanir mi? anakartın RGB desteği olmali mi? yoksa fanlarin isigi yanmaz mi? anakartta 2 tane 4 pinlik giriş var diyelim, ama kasada 4 tane 4 pinlik fan var diyelim. 2 Fan açıkta mi kalır? Yoksa fan çoklayıcı anakarta takilir mi? Ayriyeten adreslenebilir RGB nedir? Ve en merak ettiğim, fanlari kontrol etme anakartın BIOS'undan mi, yoksa kasadaki tustan mi, veya fan kontrolcusunun kumandasindan mi, ya da bir yazilim indirip oradan mi kontrol ediliyor? Ve fanlarin PSU'ya baglanmasi anakarta baglanmasi ve fan kontrolcusune baglanmasi arasindaki fark nedir? Yani bu fan olayini bana detayli olarak tamamen anlatacak birisi var midir? Simdiden tesekkurler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaslar ben PC toplayacağımda aklima takilan 1 konu var kasa fanlariyla ilgili DC nedir, PWM nedir, 3 pin ile 4 pin farkı, 3 pin 4 pine baglanirmi anakartın RGB desteği olmalimi yoksa fanlarin isigi yanmazmi, anakartta 2 tane 4 pinlik giriş var diyelim ama kasada 4 tane 4 pinlik fan var diyelim 2 fan açıktami kalır yoksa fan çoklayıcı anakarta takilir mi ayriyeten adreslenebilir RGB nedir ve en merak ettim fanlari kontrol etme anakartın BIOS'undan mi yoksa kasadaki tustan mi veya fan kontrolcusunun kumandasindan mi ya da bir yazilim indirip oradan mi kontrol ediliyor ve fanlarin PSU'ya baglanmasi anakarta baglanmasi ve fan kontrolcusune baglanmasi arasindaki fark nedir? Yani bu fan olayini bana detayli olarak tamamen anlatcak birisi var midir simdiden tesekkurler?

Soğutmaya yarar elektrikle çalışır.

Benim kasamda şuanda 5 adet fan var. 4ü 4 pin ve bios ve çeşitili programlar üstünden kontrol edebiliyorum. fan değerleri ve yüzdeleri şeklinde.
diğer fan 3pinli onuda voltaj üstünden kontrol edebiliyorum sanırım bunu yapman için anakartın desteklemesi gerekiyordu. ARBG meselesi ayrı fanlar destekliyorsa ister kontrolcü ister anakart üzerinden kontrol edebiliyorsun.
tabi bunun içinde anakartın destekliyor olması gerekir.

Peki fan kontrolcusu PSU'ya mi bagli ve fanlarin kablolarida fan kontrolcusune baglaniyor ve renkler ile hiz kumandadan mi ayarlaniyor fanlarin ışığını kapatmak içinde kumandayı mi kullanıyorsunuz?

Fanlarla ilgili her şey kumanda da. Mesela bende olan modlardan birkaçını söyliyeyim.
RGB kapama.
Tek renk.
Gökkuşağı.
Hız arttırma-azaltma.
Gece modu vs.

Geri
Yukarı