Kasa Fanları nereye takılır, ne kadar etkilidir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Ömer Gündüz

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Benim Aerocool VS-9 kasam var. Bu kasaya 9 adete kadar fan takılabiliyor. Ben üstteki ızgaralar delikli o yüzden oraya 2 tane 120'lik fan takmayı düşünüyorum. Fanların güç kablolarını nereye takacağım bilmiyorum anakartta. İşlemci fanını bağladığımız yerin sağında ve solunda olmak üzere 2 tane 3 dişli güç soketi var. Oraya mı takacağım? Fan'ı daha çok Led'leriyle janjanlı bi hava kazandırsın diye istiyorum. Ama sessizliktende ödün vermesin istiyorum. Akasa Quıet Cool Mavi Ledli 12CM Ultra Sessiz Kasa Fanı'ından 2 tane alıp üst ızgaraya mı taksam daha avantajlı olur alt tarafa mı?

Kasanın havalandırılmasında en önemli şey hava akımı yaratmaktır. Fanları karşılıklı koymalısın. Üste 2 tane koyuyorsan alt tarafa da 2 adet koymalısın. Ayrıca senin kasanın yan tarafında da ızgara delikleri mevcut. Oraya da 2 adet fan koyar isen işlemci ve ekran kartının soğumasına katkıda bulunmuş olursun. Pervanenin kablosu çok büyük ihtimalle yetişmeyecektir anakarta kadar. Zaten fanın yanında verirler sana kablosunu da. İstersen kasanın yan kapağına baca takabilirsin. Bu sayede işlemci gereken soğuk havayı dışarıdan alır.

Şimdi senin dediğin daha mantıklı ama benim bi sorum var. Bu kasanın iki modeli var. Yan akapağında benimkinin saydam plastik var. ama ortası çizgi şeklinde delikli ve 120 -140 fanları için delikler var anladığım kadarıyla. Kablo olayını anlamadım bir türlü 4 pin kablo geliyor nereye bağlıycam onu? Güç kaynağından direkt olarak mı yoksa anakart üzerinden mi?.

Heh tamam kapağı açıp bi inceledimde 3 tane boşta 4 pinlik güç kabloları var onlarla yapıcam. Sağolasın.

Anakartınızın üzerindeki boş fan yuvalarının yanında SYS, PWR veya CPU gibi ibareler vardır. Boş fanları SYS_FAN olanlara takabilirsiniz. Gerektiğinde PWR_FAN girişini de kullanabilirsiniz.

sysfan.jpg

Peki Recep abi, bu fanlar 4 pin girişli geliyor galiba, güç kaynağından direk çıkan 3-4 tane 4 pin girişi var kablolarıda uzun epey, onlara taksam çalışır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı