Kasa Fanlarını Anakarta Bağlama

Merhaba arkadaşlar,

Kasamda 3 tane fan mevcut. Ben bunları anakarta bağlamak için anakartın üstünde ki, SYSFAN1 ve SYSFAN2'yi kullanabilirim. Peki 3. fanı nereye bağlayacağım? CPU fan yerlerinden boşta kalan CPUFAN2'ye mi? Çünkü CPUFAN1'e işlemci soğutucu bağlı.

Cpufan2 ye bağlamanız bir sorun teşkil etmeyecektir.Eğer fanlarınızdan herhangi biri çıkış soketi 4 pin ise onu CPU Fan 2 portuna bağlayabilirsiniz böylece ısı durumuna göre devir otomatik ayarlanır ;) onun haricinde ekstra kasa fanlarınızı saydığınız soketlere bağlayıp kullanabilirsiniz.

3 Pinli fanlar anakarta bağlanınca ısıya göre kontrol edilmiyor mu? 4 Pinli mi olması lazım?
Fan kontrol ile tabi ki kontrol ediliyorlar lakin benim 4 pinli ise diye önerdiğim durum işlemci soğutucusuyla aynı devirde çalışması için ;) Malum biliyorsunuz Anakartın otomatik ısıya göre devir ayarlaması için cpu soğutucularının 4 pinli olması gerekiyor ;)

Yani uzun lafın kısası şu, düşünün cpu sıcaklığı arttığını anakart anlayınca cpu fan devrini otomatik olarak yükseltecektir peki aynı şekilde ön panelde ki ya da yan kapakta ki fanın da dönüş devri artarsa ? işte o zaman gerektiği kadar bir soğutma elde etmez miyim arkadaşa önerirken ben bunu düşünmüştüm gerektiği kadar hava akışı sağlamak için bence denenebilir yoksa her daim aynı devirde dönen ekstra fanlar bir zaman sonra ses sorunu oluşturabilir. Normal olarak bağlanan ekstra kasa fanları ister 3 pinli ister 4 pinli olsun kasa da fan kontrol sistemi olmadan devir ayarlayamazsınız sadece bilgisayardan yazılımla mümkün

Son düzenleme:
Güç kaynağından besleyeceksin. Bununiçin 4 pin güç bağlantısını fan girişine çeviriciler mevcut.
Screenshot_2016-04-29-10-31-24-01.jpeg

Kasanızın modeli nedir ?
Cooler Master 650 Pure

Cpufan2 ye bağlamanız bir sorun teşkil etmeyecektir.Eğer fanlarınızdan herhangi biri çıkış soketi 4 pin ise onu CPU Fan 2 portuna bağlayabilirsiniz böylece ısı durumuna göre devir otomatik ayarlanır ;) onun haricinde ekstra kasa fanlarınızı saydığınız soketlere bağlayıp kullanabilirsiniz.

Fanlarım 4 pinli. Peki 3 pinlileri nereye bağlayayım. 4'lü yerlere bağlayabilir miyim?

Cooler Master 650 Pure

Fanlarım 4 pinli. Peki 3 pinlileri nereye bağlayayım. 4'lü yerlere bağlayabilir miyim?
Hocam, önünüz de 2 secenek var.
1.si Fanları, Psu çıkışı için üretilmiş piyasa da bulunan 4 pin çeviriciler var onları alıp direk standart devirde dönüş elde edeceksiniz.
2.si Anakart üzerinde ki fan çıkışları var onlara bağlayıp Cpufan2 çıkışı hariç standart dönüş elde edeceksiniz sadece cpufan2 çıkışı isiya göre devir ayarlar.

Ben sizin yeriniz de olsam sayet sirkülasyon ve ısı yeterliyse 1 fanimi cpufan2 ye bağlarım.
3 pinliler 4 pinliye bağlanır sorun olmaz ama devir kontrolü olmaz ;)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı