Kasa fanlarını anakarta bağlamak

melihkrm

Centipat
Daha fazla  
RAM
16
Anakart
A520M A PRO
İşlemci
AMD RYZEN 5 5500
Merhaba 4 ay önce Vatan Bilgisayar'dan kasa topladım kasada hiçbir problem yok fakat kasanın kendi 4 fanları çok yüksek hızda çalışıyor her türlü yöntemi denedim SpeedFan, BIOS, MSI Afterburner gibi uygulamalarda kasanın fanlarını hiçbir şekilde kontrol edemiyorum son devirde çalışıyor ve kafa ütülüyor bunun önüne nasıl geçebilirim? Hangi kablo nereye bağlanacak hiçbir fikrim yok PWM veya Molex dediğiniz şey tam olarak ne? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Kasa: RAMPAGE REDSKY 4x120mm RGB Fanlı 700W 80 Plus Bronze OYUNCU KASASI fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
Anakart: MSI A520M-A PRO Amd A520 Soket AM4 DDR4 4600 MHz(OC) M.2 Anakart fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Kasayı servise yollamayı düşünüyorum benim yapabileceğim bir şey değil. Yanlış bir şey yapmakta istemiyorum zaten garantisi var ayriyetten psudan ufak bir cızırtı seside geliyor psu değişikliğide talep edicem.
Fanların uçlarında attığım resimdeki soldaki ve ortadaki gibi bir fiş varsa o fişleri anakarta takıp anakart yazılımı ya da bios arayüzü üzerinden fanları kontrol edebilirsin. Tek yapman gereken şey fanların kablolarının ucunda nasıl bir fiş var onu kontrol etmek.
Fanlarda sadece molex fişi varsa o fanları atıp yenisini alsan daha iyi olur.

Fanların uçlarında attığım resimdeki soldaki ve ortadaki gibi bir fiş varsa o fişleri anakarta takıp anakart yazılımı ya da bios arayüzü üzerinden fanları kontrol edebilirsin. Tek yapman gereken şey fanların kablolarının ucunda nasıl bir fiş var onu kontrol etmek.
Fanlarda sadece molex fişi varsa o fanları atıp yenisini alsan daha iyi olur.
fan kabloları nerde oluo ki göremiom ben

Fan kabloları nerede oluyor ki göremiom ben

O kasada göremezsin. Kasanın sağ taraftaki(anakartın arka tarafına gelen kapak) kapağını aç.
Tüm kabloların altta PSU'nun arka tarafındaki boşlukta toplandığını göreceksin. Fanların kabloları orada toplanmıştır.
Kasa toplama olduğu için kapağını açman garantiye zarar vermez. Kapağı açınca garantinin gitmesi hazır (Acer, Dell, HP gibi) kasalarda olan bir şey.

Geri
Yukarı