Kasa fanlarının RGB'si yazılımdan nasıl kontrol edilir?

RA TA TA TA TA

Femtopat
Daha fazla  
Hayırlı forumlar arkadaşlar ben bundan yaklasık 6-7 ay önce bir kasa topladım sizlere sorum şu kasa RGB fanlarınıda tek bir yazılım ile kontrol edebilir miyiz?
Anakart: MSI MAG B650 Tomahawk Wi-Fi
Kasa: Dark v30.
SignalRGB programını denedim bugün sıvı sogutma, RAM'ler, ekran kartı, kulaklık, klavye, mouse bunları gördü yaptı ama kasa RGB'leri olmadı yani görmedi.

Kasa parçalarını ben kendim topladım taktım fakat kasanın RGB kontrolcu baglantısını RGB olan taraflarını yapamadıgım için bir internet Kafe'de yaptırdım adam kasanın arka kapagını açtı bişileri birbirine bagladı.
Kumanda ile degiştirirsin dedi yardımcı olabilir misiniz teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bende aynı anakartı kullanıyorum, anakartta 4 adet RGB çıkış PIN'i var. Ben bu çıkışların 1 tanesini işlemci fanına 1 tanesini kasa fanlarına taktım(kasam destekliyor) taktım ve ardından MSI kendi sitesinden MSI Center indirdim, bu MSI Center içinde Mystic Light isimli bir mod var bu mod sayesinde istediğin renkte animasyonda RGB aydınlatmanı şekillendirebilirsin. Tabii internet kafedeki adam kabloları anakartın RGB çıkışına bağlamışsa. Bağlamamış ise bu mümkün değil.

Hocam bende aynı anakartı kullanıyorum, anakartta 4 adet RGB çıkış PIN'i var. Ben bu çıkışların 1 tanesini işlemci fanına 1 tanesini kasa fanlarına taktım(kasam destekliyor) taktım ve ardından MSI kendi sitesinden MSI Center indirdim, bu MSI Center içinde Mystic Light isimli bir mod var bu mod sayesinde istediğin renkte animasyonda RGB aydınlatmanı şekillendirebilirsin. Tabii internet kafedeki adam kabloları anakartın RGB çıkışına bağlamışsa. Bağlamamış ise bu mümkün değil.

Benim de kasam destekliyor mu bilmiyorum ama eger kabloları baglamadıysa ben onu nasıl baglarım işte o RGB işlerinden hiç anlamıyorum tamamen karmakarışık bir kablolar var sanki.

Satın alın Motherboard Rgb Adapter Conversion Cable 5V 3Pin / 12V 4Pin Led Strip Light Line | Joom

Hocam kasanda böyle bir giriş var ise kasanız RGB kontrolü destekliyor demektir. Bunun 4 pin versiyonu da var o da olur. Fakat kasada böyle bir kablo yok ise anakarta doğrudan bağlaman mümkün değil. Bu girişi, kasa fanlarının bağlı olduğu kontrolcüde bulabilirsin.

@@İsmail Evece

Sadece kumanda ile kasa RGB kontrol ediliyor ben kumanda yerine yazılımla bütün RGB'leri kontrol etmek istiyorum eşit calıssın diye bu mümkün mü acaba detaylı fotograf isteyene kasayı açıp tekrar atabilirim.
SignalRGB yazılımı anakart, ekran kartı, RAM, sıvı sogutma, kulaklık, klavye, mouse bunları görüyor ama kasa RGB'lerini degiştiremiyorum sorunum bu açıkçası teşekkürler.

WhatsApp Image 2024-04-08 at 01.53.14.jpeg

WhatsApp Image 2024-04-08 at 01.53.16 (1).jpeg

WhatsApp Image 2024-04-08 at 01.53.17.jpeg

kasa fan rgb.jpeg

@@İsmail Evece

Sadece kumanda ile kasa RGB kontrol ediliyor ben kumanda yerine yazılımla bütün RGB'leri kontrol etmek istiyorum eşit calıssın diye bu mümkün mü acaba detaylı fotograf isteyene kasayı açıp tekrar atabilirim.
SignalRGB yazılımı anakart, ekran kartı, RAM, sıvı sogutma, kulaklık, klavye, mouse bunları görüyor ama kasa RGB'lerini degiştiremiyorum sorunum bu açıkçası teşekkürler.

Eki Görüntüle 2162358

Eki Görüntüle 2162359

Eki Görüntüle 2162360

Eki Görüntüle 2162361

bu linkten MSI center uygulamasını indirin ardından bu uygulama içinde Mystic Light kısmı var bu kısımdan kontrol edebilirsin. Ve bir de kasanın RGB kontrolcüsünü bilgisayardan veri alacak şekilde ayarlamanız gerek, bunun için kumandasından mod seçmeniz gerekli olabilir, hayatımda hiç kumandalı RGB kullanmadım.

Bu yazılım anakartınız ile uyumlu değil diye biliyorum, bu yazılımı inceledim ve MSI markasına destek verdiğini görmedim.

bu linkten MSI center uygulamasını indirin ardından bu uygulama içinde Mystic Light kısmı var bu kısımdan kontrol edebilirsin. Ve bir de kasanın RGB kontrolcüsünü bilgisayardan veri alacak şekilde ayarlamanız gerek, bunun için kumandasından mod seçmeniz gerekli olabilir, hayatımda hiç kumandalı RGB kullanmadım.

Bu yazılım anakartınız ile uyumlu değil diye biliyorum, bu yazılımı inceledim ve MSI markasına destek verdiğini görmedim.
Kablo baglantısın da hata var onun baglantı kısmıni yeniden yapmam lazım ama işte yardım bekliyorum :)

Kontrolcüde anakart portu yoksa kullanamazsın ki görselde görüldüğü üzere kontrolcüde güç, fan ve ARGB portları bulunuyor. Yazılımla ancak şu şekilde kontrol sağlayabilirsin; fan sayın kadarlık ARGB çoklayıcı kablo alır, anakartındaki 2 ARGB portundan birine takarak kullanabilirsin. ARGB 3 pin, RGB 4 pindir.

Geri
Yukarı