Kasa içi fanların sessiz çalışması için ne yapılır?

mcmillian

Kilopat
AMD Ryzen 7 1700X
MSI X370 Gaming Plus
Kingston 2400 mhz 2*8 GB RAM
120 mm CoolerMaster Sıvı Soğutma

Gece 02:00 - 08:00 arası dosya indiriyorum. Bu süreler içerisinde kasadaki fanların sessiz çalışmasını istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
3 pinli, yani PWM olmayan fanları kontrol edemezsin. Sadece kasada bulunan bir kontrolcü ile kontrol edilebilir. Onda da tam olarak RPM değerleri ayarlanamaz. Kontrolcünün sunduğu kalitede kontrol gerçekleşir.

3 pinli egzoz fanını anakarttaki CHA_FAN1 portuna takıp BIOS'tan DC moda aldığım taktirde fanı kontrol edebiliyorum.

Dostum sana önerdiğim ürünün 4 pinli ucunu direkt olarak anakartın CHA_FAN1 kısmına takarsan kontrol edebilmen gerekiyor. Molex üzerinden de güç beslemesini sağlıyorsun. 3 pinli olanlara da istediğin fanları takıyorsun.

Bu ürünün özelliği zaten PWM devresi entegre şekilde gelmesi bildiğim kadarıyla. Yoksa 3 pinli fana ince ayar çekemezsin anakart üzerinden, 4 pinli girişi ve PWM devresi bulunduğu için bir anlam ifade ediyor bu ürün. Sitede de PMW olduğu yazıyor zaten çoklayıcının.

AMD Ryzen 7 1700X
MSI X370 Gaming Plus
Kingston 2400 mhz 2*8 GB RAM
120 mm CoolerMaster Sıvı Soğutma

Gece 02:00 - 08:00 arası dosya indiriyorum. Bu süreler içerisinde kasadaki fanların sessiz çalışmasını istiyorum.
Bu programı kullanabilirsiniz. Hem yavaşlatabilir hem de tamamen kapatabilirsiniz.

Kasa fanlarını artırarak 12 volt yerine 5 volta tak. (Ben o şekilde kullanıyorum) Param veya yerim yok diyorsan 0/1/2 kademeli anahtar al ve fanlarını ihtiyacına göre 5/12 voltta çalıştır. 5 TL'ye halledersin. Ana karttan fanların için alacağın elektrik ana kartın ömrünü kısaltıyormuş. Elektronikçi olmadığım için ne kadar doğru bilemiyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı