Kasa İçi Hava Sirkülasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Hynotrap

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar ben kasama fan taktırmayı düşünüyorum çünkü sadece 1 tane fanı var. Ben de kasaya fan takmayı araştırırken hava sirkülasyonu diye bir şey gördüm bu nedir? Bir tane videoda da iki fanı üst üste takıyordu bu ne anlama geliyor? Özet şu hava sirkülasyonu nedir nasıl yapılır? Bir de bu hava sirkülasyonun da 2 fanı üst üste takmak gerekiyor mu?

Genel ve öz olarak söylüyorum. Kasanın ön kısmının alt veya orta tarafından soğuk hava içeri iletilir, tek fan yeterlidir ama yeriniz varsa 2 tane de takabilirsiniz yada bir adet büyük fan da takabilirsiniz size kalmış. İçeri iletilen soğuk hava ısınır yukarıya çıkar ve kasanın arka tarafından yukarıdan dışarıya tahliye edilir, arkayada 1 adet fan yeterli olacaktır, fan sesi sıkıntısı yoksa üst tarafada ek fan takabilirsiniz. İyi forumlar dilerim.

Bunu yapabilmek için biri kasanın nasıl kablolama yapılacağını anlatırsa daha faydalı olur. Çünkü bende yeni bilgisayar alacağım ve kablolama yapmayı tam bilmiyorum. Daha doğrusu parçaları takmayı bile bilmiyorum. Biri detaylı anlatırsa iyi olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
2 Fan üst üste takmak için radyatör veya destekleyen bir hava soğutucu gerekir. Kasanın hava sirkülasyonu önden,yandan ve alttan havayı çekip arkadan ve üstten tahliye edecek şekilde olmalıdır.
IMG_2001.JPG

IMG_2002.JPG

2 Fan üst üste takmak için radyatör veya destekleyen bir hava soğutucu gerekir. Kasanın hava sirkülasyonu önden,yandan ve alttan havayı çekip arkadan ve üstten tahliye edecek şekilde olmalıdır.
Eki Görüntüle 259951
Eki Görüntüle 259952
Oh, ben de bu fotoğrafları arıyorum iki saattir :ROFL::ROFL: Mantık basit, ısınan hava yükselir. Ona göre resimdeki düzgün sirkülasyon tarzını kullanmalısınız.

Bunu yapabilmek için biri kasanın nasıl kablolama yapılacağını anlatırsa daha faydalı olur. Çünkü bende yeni bilgisayar alacağım ve kablolama yapmayı tam bilmiyorum. Daha doğrusu parçaları takmayı bile bilmiyorum. Biri detaylı anlatırsa iyi olur.
Birisinin detaylı anlatmasına gerek yok. Technopat YouTube kanalı onlarca sistem topladı ve montajın nasıl yapılacağını, nasıl kablolalama yapılacağını onlarca kez anlattı, izleme zahmetine girmelisiniz.

Buradaki resimli anlatıma ek olarak şunu söylemek isterim.
1- Pozitif basınçlı bir kasanızın olmasına özen gösterin. Bu, şu demek, kasanızın içine pompalanan hava miktarı dışarıya pompalanandan fazla olmalı. Bunun avantajı kasanın diğer açıklıklarından hava dışarıya atılacaktır ve toz içeriye bu açıklıklardan çekilmeyecektir.
2- Güç kaynağınızın fanı kasanın içerisine bakmasını öneririm. Masanın üzerinde kullanılmayan sistemler için bu çok önemli. Aksi takdirde yerdeki tüm tozu çekecektir. Bir de sistem halı üzerinde duracaksa güç kaynağı fanını boğabilir.

Ek. Sadece tek bir tane kasa fanı olması durumunda bunun havayı dışarıya üfürmesi önerilir. Konum: İşlemci fanının I/O Shield'e bakan kısmı.

Fan ne zaman havayı içe çeker? Ne zaman dışa çeker?
Fan bıçaklarının önünde koruma yok ise hava buradan çekiliyor demektir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı