Kasa için fan önerisi

aykutsert

Kilopat
Yer
Balıkesir
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance LPX 2×8 (16GB) 3000MHz CL16
Ekran kartı
Sapphire RX5600XT Pulse
Anakart
MSI Z370-A PRO
İşlemci
I5-8500
Selam.
Sistemim yük altında değilken işlemcim 50 derecenin altına, ekran kartım 40 derecenin altına, SSD 57 derecenin altına inmiyor. Bunun aşırı artış gösteren hava sıcaklıklarından dolayı olduğunu düşünüyorum. İşlemcimin soğutması çok kötü değil ve geçen yıla göre bu aralar gece uyku kaçıracak düzeyde daha sıcak.

Bu sebeple kasaya ilave olarak fan takacağım, RGB olup olmaması önemli değil, çok fazla bütçe ayıramayacağım için uygun fiyatlı ve hava sirkülasyonuna yardım edecek kasa fanı önerisi istiyorum.

Teşekkürler.

Ekran kartı ve işlemci yükteyken zaten 40-50 derece altına inmez ki dediğinize göre değerler gayet normal.

Bir SSD sıcaklığı fazla ona da ufak bir pasif soğutucu al tak devam.

Bunları önerebilirim fan olarak. Kasa fanındansa bence işlemciye soğutucu almak daha mantıklı olacaktır.

Ekran kartı ve işlemci yükteyken zaten 40-50 derece altına inmez ki dediğinize göre değerler gayet normal.

Bunları önerebilirim fan olarak. Kasa fanındansa bence işlemciye soğutucu almak daha mantıklı olacaktır.

Hocam arkadaş yük altında değilken diyor şahsen işlemci her zaman sıcak ama ekran kartı bana göre yük altında değilken 35-40 derece olması gerekiyor benim kullanıdğım ekran kartları hep öyleydi yük altında bile fanları çalışmıyorken 55-60 üstüne çıkmazlardı fanları açınca 40 derecelere kadar iniyordu.

Evet kule tipi soğutuculara geçiş yapabilirsiniz birkaç güzel model bırakacağım F/P açısından güzel ürünler.

Hocam arkadaş yük altında değilken diyor şahsen işlemci her zaman sıcak ama ekran kartı bana göre yük altında değilken 35-40 derece olması gerekiyor benim kullanıdğım ekran kartları hep öyleydi yük altında bile fanları çalışmıyorken 55-60 üstüne çıkmazlardı fanları açınca 40 derecelere kadar iniyordu.

Ha pardon ben yanlış okumuşum.

İlk başta bir işlemci soğutucusu gerekiyor ki 50 derecenin altına insin işlemci.

Ekran kartı ise genelde 50-55 Derece'ye kadar fan açmaz bu yüzden de 40 dereceler çok normaldir.

Kasaya fan eklemek bugün 900-1000₺ sıfır alınırsa onun yerine aşağıda attığım hava soğutmalardan beğendiğini alıp takmak çok daha mantıklı olacaktır.

Evet kule tipi soğutuculara geçiş yapabilirsiniz birkaç güzel model bırakacağım F/P açısından güzel ürünler.

Freezer 34 alınmaz. O paraya AG620 alınıyor.

Ha pardon ben yanlış okumuşum.

İlk başta bir işlemci soğutucusu gerekiyor ki 50 derecenin altına insin işlemci.

Ekran kartı ise genelde 50-55 Derece'ye kadar fan açmaz bu yüzden de 40 dereceler çok normaldir.

Kasaya fan eklemek bugün 900-1000₺ sıfır alınırsa onun yerine aşağıda attığım hava soğutmalardan beğendiğini alıp takmak çok daha mantıklı olacaktır.

Freezer 34 alınmaz. O paraya AG620 alınıyor.

Evet alınabilir Cooler Master'ın 2 fanlısını önermedim aslında güzel ama şahsen ben çok fark olduğunu düşünmüyorum 2-3 derece fark ediyor bu da çok büyük değerler değil.

AMD ekran kartları zaten 55 derece altında fan açmıyor kolay kolay 5000 serisi üstünde bu teknoloji bulunmakta.

1 ay öncesine kadar işlemcim yük altında değilken 40-45 derece aralığında, ekran kartım ise 30 derecenin üzerine çıkmıyordu.

İşlemcimin soğutmasının kötü olmadığını belirtmiştim hocam, cooler master hyper 212 Spectrum kullanıyorum.
Ekran kartımın ayarları da manuel olarak el ile ayarlandı, 30 derecenin üzerine çıkmıyordu normal şartlarda.

1 ay öncesine kadar işlemcim yük altında değilken 40-45 derece aralığında, ekran kartım ise 30 derecenin üzerine çıkmıyordu.

İşlemcimin soğutmasının kötü olmadığını belirtmiştim hocam, Cooler Master Hyper 212 Spectrum kullanıyorum.
Ekran kartımın ayarları da manuel olarak el ile ayarlandı, 30 derecenin üzerine çıkmıyordu normal şartlarda.

Hocam malum yaz geldi havalar sıcak sistemlerde bir hayli sıcak doğal olarak 5-10 dereceye kadar fark yaratabilir meteroloji haberlerinde temmuz ayında ülke genelinde sıcaklık 50 dereceye kadar çıkabileceği söyleniyor yani bir sorun yok biraz da temizlik yapabilirsiniz. Etkisi olur.

Hocam malum yaz geldi havalar sıcak sistemlerde bir hayli sıcak doğal olarak 5-10 dereceye kadar fark yaratabilir meteroloji haberlerinde temmuz ayında ülke genelinde sıcaklık 50 dereceye kadar çıkabileceği söyleniyor yani bir sorun yok biraz da temizlik yapabilirsiniz. Etkisi olur.
Konu içerisinde hava şartlarından da olabildiğince detay vererek bahsetmiştim.
Termal macun ve temizlik için ekran kartı ve kule tipini sökeceğim, bu yüzden ekstra olarak fan takmak istedim. Kasa içerisinde ön panelin alt kısmında tek bir adet fan var ve yan kapağı açık, yan kapağını istedim pazartesi gelecek.

Tavsiyeleriniz nelerdir, ne yapmalıyım ?

Ek olarak SSD 57 derecede çalışıyor ve bu bana hiç normal gelmiyor. Soğutma işlemi için pasif soğutucu almak istiyorum, bunun içinde öneride bulunursaniz mutlu olurum.

Konu içerisinde hava şartlarından da olabildiğince detay vererek bahsetmiştim.
Termal macun ve temizlik için ekran kartı ve kule tipini sökeceğim, bu yüzden ekstra olarak fan takmak istedim. Kasa içerisinde ön panelin alt kısmında tek bir adet fan var ve yan kapağı açık, yan kapağını istedim pazartesi gelecek.

Tavsiyeleriniz nelerdir? Ne yapmalıyım?

Ek olarak SSD 57 derecede çalışıyor ve bu bana hiç normal gelmiyor. Soğutma işlemi için pasif soğutucu almak istiyorum, bunun içinde öneride bulunursaniz mutlu olurum.

Anladım hocam kasanınızın görsellerini bırakır mısınız?

Anladım hocam kasanınızın görsellerini bırakır mısınız?
Şuan işten yeni geldim ve bilgisayarımı açtım.
HWMonitor e göre ısı değerlerim:
İşlemci min.40 max.50
Ekran kartı min.35 max.40
SSD min.44 max.48

Oda sıcaklığım ılık, akşam saatlerinde sıcak oluyor ve konu içerisinde belirttiğim ısı değerleri akşam saatlerinde 10 11 civarı ölülen değerler. Ek olarak bilgisayar 5 veya 6 saat açık kalıp bu süre zarfı içerisinde oyun oynandıktan sonra tüm uygulamalar kapatıldıktan sonra ölçülen değerler.
Isı değerlerinin tam olarak nasıl ölçülmesi gerektiğini bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı