Kasa için fanlar nasıl olmalı?

anılacar

Centipat
Daha fazla  
Selamünaleyküm. Öncelikle şöyle söyleyeyim kasamın içindeki 10 adet fan var ve hepsi sıcak havayı dışarı atıyor. Akvaryum kasa kullanıyorum 3 üst 3 yan 1 egzoz 3 tanede alt tarafta fan bulunuyor üstteki zaten sıvı soğutucu dışarı atmalı zaten. Egzoz da adı üstünde dışarı atmalı fakat alt ve yan tarafı nasıl kullansam bilemedim. Şimdi diyorum ki ben yan tarafı içeri temiz hava alacak şekilde kullanayım alt taraftaki fanları da dışarı atacak şekilde kullanayım. Çünkü ekran kartı fanları aşağıya bakıyor yani aşağı bir sıcak hava atıyor aşağıdan gelecek olan temiz havalı çarpışan sıcak hava ne kadar mantıklı olabilirki dedim gibi yaparsam en azından ekran kartının attığı o sıcak havayı aşağıdaki fanlar dışarı atar doğru mu düşünüyorum bilmiyorum. Yanlış ise açıklayıp içeri kullanın derseniz sevinirim. Yani sonuç olarak sadece yandaki 3 fanı içeri hava alacak şekilde kullanıp diğer 7 fanı dışarı hava atacak şekilde kullanmak mantıklı mı?

Yanlar içeri alsın alttaki ister içeri ister dışarı olsun ekran kartına gram faydası veya zararı olmuyor deneyip görebilirsiniz.

İlk önce ekran kartları sıcak havayı atmaz. Soğuk havayı çekerler. Bu yüzden alttaki fanları da içeri alacak şekilde konumlandırmanız gerekiyor. Bunu anlamanızın en kolay yolu da fanlar dönerken elinize sıcak hava gelmemesidir. Yan taraftaki 3 adet fan da içeri hava alacak şekilde konumlandırılması gerekiyor. Geriye kalan sıvı soğutma fanları ve arkada ki egzoz fanınız içerdeki havayı tahliye etmeli. Böylelikle 6 fan içeri hava alacak 4 fan içerdeki sıcak havayı tahliye edecek şekilde konumlandırılacak. Zaten sizde öyle düşünüyordunuz sadece alttaki fanlar hakkında bilginiz yoktu.

Yanlar içeri alsın alttaki ister içeri ister dışarı olsun ekran kartına gram faydası veya zararı olmuyor deneyip görebilirsiniz.
Hocam bana faydası oldu. bende ekran kartımın altında 1 adet fan var 2-3 derece farketti

İlk önce ekran kartları sıcak havayı atmaz. Soğuk havayı çekerler. Bu yüzden alttaki fanları da içeri alacak şekilde konumlandırmanız gerekiyor. Bunu anlamanızın en kolay yolu da fanlar dönerken elinize sıcak hava gelmemesidir. Yan taraftaki 3 adet fan da içeri hava alacak şekilde konumlandırılması gerekiyor. Geriye kalan sıvı soğutma fanları ve arkada ki egzoz fanınız içerdeki havayı tahliye etmeli. Böylelikle 6 fan içeri hava alacak 4 fan içerdeki sıcak havayı tahliye edecek şekilde konumlandırılacak. Zaten sizde öyle düşünüyordunuz sadece alttaki fanlar hakkında bilginiz yoktu.

sıcak hava derken hocam bir hava çıkışı oluyor sonuçta sıcak mıdır bilmem ama aşağı doğru sonuçta hava üflüyor ya ondan bahsettim.

Böyle yaparsak içeriye giren havadan çok çıkan hava olacak. içerde hava kalmaz.

sıcak hava derken hocam bir hava çıkışı oluyor sonuçta sıcak mıdır bilmem ama aşağı doğru sonuçta hava üflüyor ya ondan bahsettim.
Aşağı üflemez hocam nereye bakarsanız bakın hiç bir şekilde aşağıya doğru hava üflemez

Yeni konular

Geri
Yukarı