Kasa kapağı kapattıktan sonra PC kapanma sorunu

GoddesMedusa

Decapat
Merhaba arkadaşlar, ilk defa konu açıyorum yanlışım olursa kusura bakmayın.
Dün parça parça sıfır topladığım tüm bileşenler geldi. Bilgisayarı topladım tüm kabloları birleştirdim bilgisayar kapaklarını kapatmadan BIOS güncelledim, ekran kartını güncelledim ve her şeyi yaptım ve kapattım bilgisayarı. Bunları yaparken fanlar ve RGB kontrol ve kumandası çalışıyordu fanlar çalışıyordu. Daha sonra bilgisayarın arkasındaki kablolamayı yaptım kapakları kapatıp bilgisayarı açtım 1 saniye sonra kapandı. Hafif yanık kokusu geldi ve bilgisayarı tekrar açtığımda bilgisayar açıldı ama bir şey fark ettim kasanın (4x12) fanları çalışmıyordu hiçbiri ne fanı ne de RGB'si yanıyordu. RGB kontrolcüsüne baktım bir zaman sonra çok hafif yanık kokusu var gibiydi (emin değilim yeni ürün olduğu için olabilir) sizce ne yapmalıyım arkadaşlar? Lütfen yardım edin emeğimle aldığım bilgisayarı açmıyorum ısınır diye mağdurum. Ne yapmalıyım?
Kontrolcü fotoğrafını resim olarak attım.

Screenshot_2020-05-28-10-28-15-606_com.android.chrome.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Kablolama esnasında ince kablolarda zedelenme olmuş olabilir ya da ufak soketlerde eğilme ya da yerinden gevşeme gibi sorunlar oluşmuş olabilir. Uzay montaj yapıp her şeyi teker teker kontrol edin derim.

Komple sök fanları PC sağlıklı çalışıyor mu bak çeşitli programlarla strest testi yaptır ısılara bak
Fanlarını sonra da takarsın
FurMark ve AIDA64 ile test yaptır HW info ile ısılara bak.
Anakart ısısı 45'i geçmiyorsa kullan gitsin fanlarını sonra çözersin.

Komple sök fanları PC sağlıklı çalışıyor mu bak çeşitli programlarla strest testi yaptır ısılara bak
Fanlarını sonra da takarsın
FurMark ve AIDA64 ile test yaptır HW info ile ısılara bak.
Anakart ısısı 45'i geçmiyorsa kullan gitsin fanlarını sonra çözersin.
Merhaba evet sorunsuz çalışıyor bilgisayar açılıyor Windows geliyor sorun sadece fanlar dönmüyor. Fanların ucuna baktığımda ise farklı bir giriş gözüküyor 5 6 pinli sanırım sadece kontrolcüye takılan bir pin. Fanlar dönmüyorda rgb leri yanmıyorda

Merhaba evet sorunsuz çalışıyor bilgisayar açılıyor Windows geliyor sorun sadece fanlar dönmüyor. Fanların ucuna baktığımda ise farklı bir giriş gözüküyor 5 6 pinli sanırım sadece kontrolcüye takılan bir pin. Fanlar dönmüyorda RGB'leri yanmıyorda.

Fanların normal pin girişlerini anakarta yapın en azından çalışıp çalışmadıgını test edin belki sadece kontrolcü bozulmuştur.

Geri
Yukarı