Kasa nasıl temizlenir?

İnternette videolar var. Fönü ekran kartı fanlarına da tutabilirsiniz ama söküp temizlemek daha kolay ve rahat oalacaktır.

Sıcaklığı çok aşırı değilse bence de gerek yok ama.

Aynen öyle fanlara ve soğutma bloğu ile backplate arasına soğuk fan tutmak yeterli olur.

Kolonya zararlıdır bileşenler için, ama izopropil alkol zararlı değil ve evet, bazı dezenfektanlarda var ama saf izopropil alkol kadar güvenli olmaz. Elektronik cihaz temizlemelerinde %85-90 oranlı izopropil kullanıyorlar, dezenfektanlarda var %20 max.
Teşekkürler. Izopropil bulmam zor şu an. Anakart değil de ekran kartının arka plaketiyle HDD ve SSD için sorun yaratır mı? Ekran kartını sökeceğim ve depolama birimleri aşağıda olduğu için onları fanla almam zor olur.

Teşekkürler. Izopropil bulmam zor şu an. Anakart değil de ekran kartının arka plaketiyle HDD ve SSD için sorun yaratır mı? Ekran kartını sökeceğim ve depolama birimleri aşağıda olduğu için onları fanla almam zor olur.

Depolama birimleri nerede tam fotoğraf atabilir misiniz hepsinin

O kısımlara güvenlik için bir beze iki üç fıstan fazla sıkmayın. Diğer taraflara ellemeyin.

Dosya Ekleri

• 20230620_135824.jpg
    20230620_135824.jpg
    106,1 KB · Görüntüleme: 22
O kısımlara güvenlik için bir beze iki üç fıstan fazla sıkmayın. Diğer taraflara ellemeyin.

Hocam her türli tehlikeli bence soğuk fan tutularak geçilebilir.

Sökmeyi düşünüyorum bunları da temizlik için. Sökmek için yapmam gerekenler tam olarak nedir?

SATA SSD sökmesi takması basit olur hocam plastik kelepçe ile mi duruyor o şekilde.

Selamlar, yaklaşık 3 yıl sonra kasamı ilk kez temizleyeceğim. Yapmayı düşündüğüm şeyleri yazacağım, yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim. Sonuçta bir hata önemli bir zarar verebilir sisteme ve bilgisayar fiyatları malumunuz.

Öncelikle fön makinesini soğukta çalıştırıp kasanın genel tozunu alacağım. Bildiğim kadarıyla bu işlem fanlar olunca sisteme zarar veriyor. Bu yüzden fanları sökeceğim. İşlemcininki hariç. Dönmemesi için onu bir elimle tutarım. Ayrıca ekran kartını da ayrıca temizleyeceğim için onu da sökeceğim. Kasanın genel tozunu aldıktan sonra evdeki eski dış fırçasıyla daha detaylı bir şekilde tozu alacağım anakartın falan. Fanların pamuklu kulak çöpüyle alınabileceğini okumuştum, onu öyle yapacağım. Ama kulak çöpünü ıslatmalı mıyım, ıslatacaksam ne kadar ıslatmalıyım bilmiyorum. Kasanın içinin, HDD'nin, SSD'nin ve ekran kartının arka plaketinin tozunu vs. almak için peçeteye kolonya sıkıp almayı düşünüyorum. Birkaç seferle hem tozunu alırım hem de temizlemiş olurum. Kolonyanın bileşenlere zararı olur mu? Ayrıca anakart için de kullanabilir miyim? Nemli bez de bir seçenekti ama bezi yeterince kuru tutamamaktan çekiniyorum. Son olarak da güç tuşuna bir süre basılı tutup statik elektriğini alırım.

Başka tavsiyeniz varsa bekliyorum, teşekkürler.

Uğraşmak istemiyorsanız bilgisayarcıya götürün.

Ekran kartının arka plaketi plastik, sorun olur mu gerçekten. Depolama birimlerine fön tutabilirim ama sorunsa.

Hocam ekran kartının back platesi için mi dediniz kolonya bez ile temizleme yapabilir miyim diye.

Uğraşmak istemiyorsanız bilgisayarcıya götürün.

Uğraşmak istiyor ki konu açmış yardım istiyor :D

Boş yorum yapmayalım lütfen.

Geri
Yukarı