Kasa nasıl temizlenir?

İsmimne?

Centipat
Kasamı uzun bir süredir temizlemedim ve içinde toz birikmiş olabileceğinden şüpheleniyorum bu aralar çok yavaşladı çünkü. Elimde kompresör gibi bir nimet olmadığı için kasayı kenim temizlemek zorundayım. Nasıl temizlemem gerektiğine dair birkaç ipucu verirseniz sevinirim.

Kasamı uzun bir süredir temizlemedim ve içinde toz birikmiş olabileceğinden şüpheleniyorum bu aralar çok yavaşladı çünkü. Elimde kompresör gibi bir nimet olmadığı için kasayı kenim temizlemek zorundayım. Nasıl temizlemem gerektiğine dair birkaç ipucu verirseniz sevinirim.
Elektrik süpürgesi ile olmaz mı?

Fön makinesinin sıcaklığı en düşükte (varsa soğuk üfleme tuşuna basılı tutarak) kasanın içinde ulaşabildiğiniz her noktadan üfleterek tozları çıkarabilirsiniz. Aynı şekilde fanlara da tutun fön makinesini.

Eğer aşırı derecede toz varsa tamamen parçalarına ayırıp güzelce temizleyip kurman en iyi seçenek olur. Kasa ve güç kaynağından anakarta gelen kabloların fotoğraflarını detaylıca çektikten sonra (tekrar birleştirirken kafan karışmaması için) ekran kartı, RAM'ler, güç kaynağı vb. tek tek ayırıp temizliğe başlayabilirsin. Anakartta yalnızca işlemci ve işlemci fanı kalsın. Kasanı, parçaları kuru mikrofiber bez ile, güç kaynağı fanı, kasa fanları, işlemci fanı ve köşelerine biriken tozları ise kulak çöpüyle güzelce dağıttıktan sonra camdan dışarı kuvvetlice üflersen oldukça etkili olacaktır. Göründüğü kadar zor değil, YouTube'da birçok montaj videosu bile mevcut :)

Geri
Yukarı