Çözüldü Kasa üst fanı önerisi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

RTX3080TiSuper

Hectopat

Kasam bu. Bütçem 30 TL. Hangi fanı almalıyım ? RGB olması önemli değil.

Bundan 2 tane almak mantıklı mı? 15 TL bence iyi ama soğutması önemli.

Çözüm
Kontrollü olması parasına değiyorsa kontrollü alayım. Fan hızını program ile ayarlayabiliyor musun ?

Forumda şöyle bir bilgi paylaşılmış.

4 pin PWM fanı, anakarttan hiçbir özel ayar gerektirmeden (istenirse BIOS ayarıyla bu değiştirilebilir) boştayken yavaşlar yükte hızlanır. Düz 3 pin fanın hızının düşüp yükselmesi için anakarttan BIOS ayarı gerekir; ayar yapılmazsa boşta yükte farketmeksizin maksimum hızda çalışır.

PWM fanlar 4 pinlidir ve RPM hızları tam olarak, anakart üzerinden ayarlanabilir. Diğer fanlar ise 3 pinlidir ve eğer kasada fan kontrolcü yoksa, desteklediği en üst RPM'de çalışır. Bu fanları, yeni nesil anakartlarda, DC modunda kontrol edebilmek mümkündür fakat PWM fanlar gibi kusursuz, başarılı, stabil ve zengin bir ayarlama imkanı sunmaz.
Aynı fanı bende almayı düşünüyorum fakat bunlar statik basınçlı fanlar yani daha çok soğutucular için üretilmiş fanlar. Kasada sanırım egzoz fan olarak kullanmayı düşünüyorsunuz benim gibi. Bende o yüzden açıkçası biraz kararsız kaldım. Şuralara park edeyim daha iyi bir öneri gelirse bende onu alırım şuan Arctic P14 PWM düşünüyorum bende.

Düzenleme

Dayanamayıp gittim ve 2 adet aldım.
Eki Görüntüle 477685

Aslında asıl tavsiye edilen şuydu ama bu ürün artık piyasada yok yada çok pahalı hale geldi. Satılanlar genelde Rev.2 değil. O yüzden hava akımı 53CFM düzeyinde.

Artic F12 PWM Rev.2

74 CFM / 126 m³/h (@ 1,350 RPM)

Aslında asıl tavsiye edilen şuydu ama bu ürün artık piyasada yok yada çok pahalı hale geldi.

Artic F12 PWM Rev.2

Egzoz fanlarda PWM özelliğinin şart olduğunu hiç zannetmiyorum ama çok sorun teşkil edeceğini zannetmiyorum fanların tasarımı vb hoşuma gitti.

Sizin aldıklarınız zaten PWM. Benim kastetmek istediğim bahsettiğim fan hava akımı açısından daha iyi ve bunu öneren arkadaşlar vardı.
Yok orasını anladım. Dün internet sitelerinde gezerken F14 fanlar görmüştüm PWM özelliği olmayan fakat onları almaktansa gidip P14 PWM aldım. Aralarında çok fark olacağını zannetmiyorum.

Yok orasını anladım. Dün internet sitelerinde gezerken F14 fanlar görmüştüm PWM özelliği olmayan fakat onları almaktansa gidip P14 PWM aldım. Aralarında çok fark olacağını zannetmiyorum.

Sizin aldığınız zaten 14 CM'lik olduğu için hava akımı iyi :) benim kasaya uysa bende 14 alırdım.

72.8 CFM / 123.76 m³ / sa (@ 1.700 RPM)

Tabi yine de F12'nin düşük hızda bile bu akımı 12 CM fan ile sağlaması cidden iyiymiş. Dediğiniz gibi ben de çok önemsemeyip alıp geçtim :) Egzoz için yeterli olacağını düşünerek.

Bu arada F12'nin PWM olanı da var :) Ancak çok pahalı. Yine de bilgi olması için atayım :)

Son düzenleme:
Belki satıcı güvenilir olsa şu paketten alınırdı :)

Gerçi aynı satıcının referansı burada daha yüksek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı