Kasa ve monitörden elektrik çarpıyor

realpinkman

Kilopat
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 16x2 32GB
SSD veya HDD modeli
1TB MLD nvme, 4tb hdd, 2tb hdd, 1tb hdd
Ekran kartı
RTX 3060
Anakart
ASUS H610M-D4
İşlemci
i3-12100F
Kasamın ve monitörümün her yeri çarpıyor. Kasadan tüm kabloları HDMI dahil çıkardım sadece Power kablosuyla gene çarpıyor. Monitör de aynı şekilde sadece Power kablosuyla çarpıyor ve HDMI bağlarsam kablonun ucu da çarpıyor. Sorunun nereden kaynaklandığını anlayamıyorum, akım korumalı priz kullanıyorum. Kasadan veya monitörden gelen kablolardan da çapılıyorum ve az da çarpmıyor biraz elimi çekmesem sağlam şok yiyeceğim yani nasıl çözebilirim?

Monitör: ViewSonic VX2458-MHD 23.6 inç Full HD 1 ms 144 Hz.

Dosya Ekleri

• 12312.jpg
    12312.jpg
    126,9 KB · Görüntüleme: 20
  • WhatsApp Görsel 2023-09-18 saat 19.43.35.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-09-18 saat 19.43.35.jpg
    121 KB · Görüntüleme: 23
  • WhatsApp Görsel 2023-09-18 saat 19.43.37.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-09-18 saat 19.43.37.jpg
    326,6 KB · Görüntüleme: 26
Bilgisayarın takılı olduğu uzatma.
Garip mevzu, belki uzatmaya fazla yük bindiği için çarpılıyorsundur.

İlk önce duvardaki prize kasanın güç kablosunu takıp sadece kasayı çalıştır, kasadan elektrik çarpılması oluyorsa PSU'yu suçlayabiliriz.
Çarpılma olmuyorsa bu sefer yine sadece kasayı uzatma kablosuna tak, çarpılma olursa uzatmayı suçlarız.

Garip mevzu, belki uzatmaya fazla yük bindiği için çarpılıyorsundur.

İlk önce duvardaki prize kasanın güç kablosunu takıp sadece kasayı çalıştır, kasadan elektrik çarpılması oluyorsa PSU'yu suçlayabiliriz.
Çarpılma olmuyorsa bu sefer yine sadece kasayı uzatma kablosuna tak, çarpılma olursa uzatmayı suçlarız.

Monitör kasadan bağımsız çarptığına göre PSU'yu nasıl suçlarız :D

Denemekten zarar gelmez, zaten amaç olayın uzatma yük altında iken mi gerçekleştiğini görmek.

Bugün prizi değiştirdim evde topraklama yokmuş yani ne yapabilirim hep çarpılacak mıyım? Kasayı yere koyduğum zaman ara uzatma kablosu kullanmadığım zaman çarpılmıyorum masaya koyunca ara uzatma kablosu olunca çarpılıyorum ama ara uzatma kablosunda sorun yok yani yeni aldım.

Yeni konular

Geri
Yukarı