Çözüldü Kasadaki 3 pinli kablolar ne işe yarıyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kalsiyumcanavari

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese hayırlı günler. Ben bilgisayar dizdim ve kasada birkaç kablo var ve anakartta bu kablolara göre yer yok... Kasayı görmek için buraya tıklayın.

1614071793052.png

1614071799988.png

1614071805434.png

Çözüm
Fan ışıkları yanıyor bir tanede geniş harddisk'e takılan giriş ile aynı (Screenshot) bunu taktım bunuda boş bırakmalı mıyım? Bunlardan bir tanesi takıldı fandan geliyordu sanırım.
Bu SATA güç konnektörüdür. Eğer SATA HDD veya SSD'den farklı bir yerdeyse muhtemelen aydınlatma veya fan içindir. Bağlı olduğu cihazın ihtiyacına göre 5V veya 12V elektrik sağlar. Eğer fanların kendisine veya güç aldıkları karta takılıyorsa onların dönmesi için muhakkak takılı olmalı. Eğer ARGB kontrolcüsüne gidiyorsa isteğe bağlı olarak çıkarılabilir. Çıkarıldığında aydınlatma söner veyahut kendi kafasına göre sabit bir efekt ile yanmaya devam eder. (Genelde rainbow)
5 volt 3-pin ARGB kablosu bunlar. Kasadaki fanların ARGB aydınlatması için.

Boşta kalırsa aydınlatmalar çalışmaz. Fanlar çalışmaya devam eder. Piyasaki anakartların çoğunluğunda ARGB başlık olmadığı için kasadaki kontrolcüye, kasanın böyle bir özelliği yoksa haricen satın alınanan ARGB kontrolcüye takılır. O da olmazsa tercihen boşta bırakılarak aydınlatmadan feragat edilir.

Son düzenleme:
Fanlardan geliyor, değil mi? Işıklandırma kablosu olabilir. ARGB mi RGB mi orasını pek bilmiyorum ancak ARGB olabilir.
Evet fanlardan geliyor birde arkada küçük bir karta bağlı bazıları konu hakkında tam bilgilenmeliyim yani takılması gerekiyor mu eğer takılması gerekiyorsa girişi anakartta mevcut değil dikenli olduğu için dikensizler ile değiştirmeli miyim?

5 volt 3-pin ARGB kablosu bunlar. Kasadaki fanların ARGB aydınlatması için.

Boşta kalırsa aydınlatmalar çalışmaz. Piyasaki anakartların çoğunluğunda ARGB başlık olmadığı için kasadaki kontrolcüye, kasanın böyle bir özelliği yoksa haricen satın alınanan ARGB kontrolcüye o da olmazsa tercihen boşta bırakılarak aydınlatmadan feragat edilir.

Fan ışıkları yanıyor bir tanede geniş harddisk'e takılan giriş ile aynı (Screenshot) bunu taktım bunuda boş bırakmalı mıyım? Bunlardan bir tanesi takıldı fandan geliyordu sanırım.

Bu SATA güç konnektörüdür. Eğer SATA HDD veya SSD'den farklı bir yerdeyse muhtemelen aydınlatma veya fan içindir. Bağlı olduğu cihazın ihtiyacına göre 5V veya 12V elektrik sağlar. Eğer fanların kendisine veya güç aldıkları karta takılıyorsa onların dönmesi için muhakkak takılı olmalı. Eğer ARGB kontrolcüsüne gidiyorsa isteğe bağlı olarak çıkarılabilir. Çıkarıldığında aydınlatma söner veyahut kendi kafasına göre sabit bir efekt ile yanmaya devam eder. (Genelde rainbow)

Çözüm
Bilgilendirdiğin ve aydınlattığın için çok teşekkür ederim kafamda bir kaç sorun olarak kalmıştı tüm sorunları çözdüm sayeniz teşekkür ederim.

Geri
Yukarı